Koni nen BN'ers kiezen hun foto van de oorlog Treinen rijden niet volgend weekend Natuurtips bij bouw windparken op zee 2 MAIKEL HARTE BORDSPELLEN WEER POPULAIR Column In Huize Harte vonden ze het vorig jaar tijd voor een huisdier, maar ik ben daar niet zo van. Ik ben van de theorie dat dieren niet in een huis horen maar in de na tuur. Het liefst wilden m'n kinde ren een hond, maar daar ben ik bang van en mijn schrikbeeld was dat uiteindelijk ik 's avonds dat beest nog uit moest gaan laten. mannen een hond uitlaten. Man nen die ik ervan verdenk er het zelfde in te staan als ik. Als ik ze zie trekken aan de riem van hun Labradoodle, Jack Russel of Me- chelse herder denk ik dus: dat was vast ook zo'n vader die het niet wilde, maar die uiteindelijk wel dat beest nog uit gaat laten omdat- ie het zonde vindt: voor de hond omdat-ie al de hele dag binnen zit en voor kinderen omdat het re gent. werd de komst van twee konijnen. Konijnen hoefje niet uit te laten, je hebt er weinig omkijken naar en je hoeft er niet mee op een cursus om ze af te richten. Het werden twee mannetjes zodat ze niet een zaam zouden zijn. Van eenzaam heid is echter geen sprake geweest, want het ene mannetje bleek een vrouwtje. Zo werden twee konij nen al snel zes konijnen. Het man netje werd door de dierenarts ge holpen om verdere vermenigvul diging te voorkomen, maar binnen het gezin hadden de jongeren el kaar al gevonden. In februari be reikte onze konijnenfamilie het hoogtepunt van vijftien konijnen. De schuur zat er vol mee, het leek wel een dierentuin. Binnen de buurt werd al gesproken over 'Hartis'. Aanvankelijk vonden de konijnen nog gretig aftrek onder vrienden, familie en mensen die op face- bookacties van mijn vrouw afkwa men. Echter, met de komst van de coronacrisis is ook de handel in konijnen helemaal stil komen te liggen. Daarom gebruik ik deze co lumn dan maar als het ultieme redmiddel: Is er nog iemand die behoefte aan een konijn? Met 1,5 meter afstand gratis af te halen. Binnen de buurt werd al gesproken over 'Hartis' DE STELLING Weekend: Een vakantietrip overslaan is niet erg 808 stemmen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters SLUIS Geur verraadt wiet in kofferbak auto Jongen van 12 mishandeld bij beroving RILLAND Motorrijder raakt gewond bij botsing Het afgelopen jaar vond met de vie ring van 75 Jaar Vrijheid, die begon met een landelijke aftrap in Terneu- zen, een nationale zoektocht plaats naar de honderd meest aanspre kende foto's van Nederland in de Tweede Wereldoorlog. Vanuit Zeeland zijn 25 foto's inge zonden naar het NIOD, het Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Geno cidestudies. Bijvoorbeeld de begra fenis van burgerslachtoffers van een Poolse artilleriebeschieting bij het buurtschap Othene, de overgave van Duitse militairen bij villa Woest- duin in Domburg en het bombarde ment van Middelburg op 17 mei 1940. Een jury onder voorzitterschap van Kamervoorzitter Khadija Arib heeft uit alle inzendingen honderd foto's gekozen. Op 4 mei (Doden herdenking) zullen die foto's be kend worden gemaakt op in100fo- tos.nl. In de aanloop daar naar toe zijn dagelijks videoboodschappen van BN'ers te zien op sociale media onder de tag @inioofotos. In onge veer één minuut lichten ze toe welke foto voor hen bijzonder is. Staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid, Welzijn en Sport geeft het startsein. Tot en met 5 mei volgen bijdragen van onder anderen Campagne online begonnen vanwege coronacrisis Beatrice de Graaf, Maarten van Ros- sum, Leo Blokhuis, Gerdi Verbeet, Job Cohen, Dieuwertje Blok, Emma Wortelboer, Freek de Jonge, Erik Scherder, Alexander Rinnooy Kan en Thom Hoffman. De NOS zendt 4 mei direct na de dodenherdenking een themapro gramma uit, gewijd aan De Tweede Wereldoorlog in honderdfoto's (NPO2, 20.35 - 21.25 uur). Die dag verschijnt ook het gelijknamige boek uitgege ven door WBooks in Zwolle. Wie op zaterdag 25 of zondag 26 april met de trein wil reizen, is tus sen Vlissingen en Roosendaal aan gewezen op vervangend busver voer. In dit weekend wordt de spoorovergang in de M.A. De Ruij- terlaan in Goes verwijderd. Bijna twee weken geleden ging de Terwellegang open voor verkeer en ging de oude spoorovergang dicht. In het treinloze weekend wordt de overgang definitief opge ruimd. De slagbomen en verhar ding tussen de rails worden verwij derd, er komt een hekwerk langs het spoor. Het Goese spoortunnel project is ook dan nog niet helemaal klaar. De komende tijd wordt het bussenplein en het plein aan de zuidkant van het stationstunneltje opnieuw aangelegd. Als eind dit jaar ook de nieuwe bomen zijn aan geplant, is het hele project klaar. De projectorganisatie heeft de werkzaamheden van het project sa mengevat in een filmpje van één minuut. Daarvoor is gebruik ge maakt van de camera boven op het informatiecentrum (de oude school) aan de Lijnbaan. Het filmpje is te zien op de Face- bookpagina van de gemeente Goes en op pzc.nl/bevelanden. VLISSINGEN Hoe kun je bij de bouw van een windmolenpark op de Noordzee de natuur verbeteren? En wat kost dat dan? Een nieuw ca talogus van ingenieursbureau Wit- teveen+Bos en Wageningen Marine Research biedt een reeks ontwerp- mogelijkheden. De catalogus is gemaakt in op dracht van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Op de Noordzee zijn enorme wind- parken gepland. Borssele 1 tot en met 4 voor de Zeeuwse kust zijn al volop in aanbouw. Voorkomen moet wor den dat groene stroom van zee ten koste gaat van de natuur. Windparkexploitanten moeten daarom natuurinclusief bouwen, wat wil zeggen: maatregelen nemen zodat inheemse soorten die onder druk staan zoals kabeljauw en platte oesters er kunnen leven. Er is wel licht ook kleinschalige visserij mo gelijk. En bij de bouw moet zo min mogelijk natuur worden vernietigd en verstoord. In windpark Borssele komen on der meer kunstmatige riffen voor kabeljauw (1 en 2) en kweekplaatsen voor oesters (3 en 4). Windmolen- masten zelf zijn nog ongeschikt om er kweekconstructies aan te bevesti gen. Dat vereist een nieuw ontwerp. OF zaterdag 18 april 2020 Ik zie namelijk 's avonds vaak Het compromis in Huize Harte Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ga een mondkapje dragen op straat Een 20-jarige man uit Etten-Leur is donderdag in Sluis opgepakt met een kilogram hennep in zijn auto. Hij zit nog vast en wordt verhoord. De auto en drugs zijn in be slag genomen. Agenten zagen rond 21.00 uur een auto rijden op de Zuiderbruggeweg vanuit Aardenburg. Ze hielden de auto aan voor controle. De agenten roken een sterke wiet geur, waarna ze het voer tuig doorzochten. In de kofferbak troffen ze de kilo wiet aan. De man werd gearresteerd en meegenomen naar een politiecellencomplex. OOSTERLAND Een 12-jarige jongen is donderdagmiddag op de Margrietstraat in Ooster- land door twee jonge mannen van zijn geld be roofd. Hij werd geschopt en geslagen. De beroving gebeurde rond 16.00 uur. De daders vluchtten op een scooter in de richting van Nieuwerkerk. Het slachtoffer ging donder dagavond voor onder zoek naar een huisart senpost. Hij deed gister ochtend op het politiebu reau aangifte. De politie onderzoekt de straatroof en heeft van enkele men sen een verklaring opge nomen. Een motorrijder is gis terochtend gewond ge raakt bij een botsing met een auto op de A58 bij Rilland. De twee be stuurders reden op de rijbaan richting Vlissin- gen, toen ze rond 11.30 uur op elkaar botsten. Passanten schoten te hulp en waarschuwden de hulpdiensten. De ge wonde motorrijder is naar het ziekenhuis ge bracht. Een bergingsbe drijf heeft de auto en motor afgevoerd. Eén rijbaan was vanwege het ongeluk tijdelijk afgeslo ten. Dat zorgde voor licht oponthoud. Na een uur was de weg vrij. Vanaf vandaag vertellen be kende Nederlanders in een vi deoboodschap waarom een foto uit de Tweede Wereldoorlog hen enorm raakt. De online cam pagne 'Dit is mijn foto van de oorlog' is tot stand gekomen omdat veel activiteiten rondom 75 Jaar Vrijheid vanwege de co ronacrisis zijn geannuleerd. Frank Balkenende Ouwerkerk Joeri Wisse Goes WIE HOORT NIET IN HET RIJTJE THUIS? -JAAP VAN &1SSEL - PAULUS tsE BOSKABOUTER - FRANS TIMMERMANS - MARILYN MONROE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2