21 de Amstel Gold Race wacht Van der Poel af tot er weer gekoerst mag worden strijden hebben in het weekeinde. Het is best vaak dat ik doordeweeks, voor een klassieker of voor een cross, ook alleen maar rust en train. Dan is het ook niet dat ik elke avond op café ga of met vrienden iets ga doen.'' ,,Ik ben zo goed als nooit ziek, maar toen had ik het even serieus te pakken. Ik ben ziek geworden tijdens de terugreis. Vier of vijf da gen koorts. Net geen 40 graden.'' ,,Ja, ik kreeg een wattenstaaf in mijn neus. Niet zo'n fijn gevoel. Ik weet niet wat ze daarna verder doen. Het bleek dat ik de gewone griep had.'' ,,Nee, ik denk niet dat je corona wilt hebben. Als je hoort dat som migen blijvende longschade hou den... Je kunt het nog altijd beter niet hebben dan immuun te zijn.'' ,,In het begin, toen die Italiaanse wedstrijden Strade Bianche en Milaan - San Remo werden afge last, kwam dat voor mij nog niet zo heel slecht uit. Met dat ziek zijn, was ik best veel tijd verloren, twee weken ongeveer. Het was voor mij heel kort dag en ik was al meer aan het focussen richting Parijs-Rou- baix en de Ronde van Vlaanderen. Maar toen werd vrij snel duidelijk dat echt niks haalbaar was. ,,Voor mij staat het missen van de Olympische Spelen wel boven alles. Daar zou ik dit jaar op focussen en het jaar erna de grote ronde pakken. Het vervelendste is dat die lange- termijnplanning nu overhoop is ge haald. Want de Spelen én de Tour de France, volgend jaar, dat kun je niet in één zomer doen.'' ,,Mountainbiken op de Spelen blijft sowieso op het programma, maar het is een beetje kijken wat we verder gaan aanpassen. Vol gend seizoen zal er ongeveer zo uitzien als dit jaar gepland was.'' ,,Ja. Ik weet niet wanneer, maar er gaat gekoerst worden. Ze gaan ooit moeten herbeginnen. Hoe het er uit zal zien, weet ik niet. Ze zullen proberen de rondes te doen en een paar van de grote klassiekers, maar ik vrees dat de kleinere koersen er tussenuit zullen vallen.'' ,,Ik heb met Christoph en Philip dagelijks contact, dus ik ben op de hoogte. Het speelt in het wielren nen, maar dat we moeten inleve ren is bij ons in de ploeg nog niet aan de orde. Als het wel moet om te helpen, dan zou ik het doen. Dat is logisch.'' Vorige week heb ik bijna800 kilometer getraind. Bij mij werkt het een beetje zo: als het niet hoeft, doe ik vaak nog het meeste Of een andere ploeg die afhaakt door de crisis, al moet je daar niet op hopen. Ik weet niet of en hoe onze ploeg het probeert. Voor Parijs-Roubaix hebben we ook een wildcard gehad van de ASO (ook organisator van de Tour, red.). Dus er is contact geweest. Het zou mooi zijn om mee te doen. Zeker omdat het nu perfect in de plan ning zou passen met het wegval len van de Spelen.'' ,,Zoals ik het nu zie, kan ik even goed zijn. Ik mag ook nog buiten trainen. Het enige wat niet kan zijn de stages, de trainingskam pen. Wanneer ze bekendmaken dat er weer gekoerst kan worden, denk ik niet dat we zomaar even naar Spanje kunnen gaan. Dus dat wordt wel atypisch, maar ik zal in goede vorm aan de start staan.'' ,,Dat zal sinds mijn knieblessure (zomer 2016, red.) geleden zijn. Ik kan me niet inbeelden dat ik zo lang zonder koers heb gezeten.'' ,,De competitie. Op pad zijn met de ploeg en met mijn ploegmaten. Als wielrenner train je voor de wedstrijden. Dat is het grootste gemis.'' Mis je winnen? ,,Ook. Dat hoort bij de competitie. Het enige wat fijn is dat ik echt niks moet. Dat ik geen druk heb. Al had ik liever wel druk gehad en wel koersen. Maar overal waar ik kom, daar wordt verwacht dat ik win of meedoe om te winnen. Dus voel ik altijd wel een beetje die druk. Dat is nu even weggevallen. Het is niet dat ik er behoefte aan had, maar het is fijn om mentaal tot rust te komen. ,,Of ik thuis leuker ben dan voorheen, moet je mijn vriendin vragen. Maar ik denk wel dat ik aangenamer ben als ik mezelf niet elke dag kapot moet trainen en niet elke dag de focus moet heb ben op mijn doelen. Meer ont spannen.'' ,,Ach, het is nu voor iedereen het zelfde, want niemand kan winnen. De enige echte overwinning die we momenteel kunnen hebben, is als het weer zoals vroeger wordt. Dat zou pas écht een overwinning zijn. Daarna kan ik pas weer den ken aan winnen in de koers.'' zaterdag 18 april 2020 N k w ^.V.NV'V\\\v 21 april 2019: Mathieu van der Poel lijkt zelf ook niet te geloven dat hij vanuit ogenschijnlijk geslagen positie alsnog de Amstel Gold Race heeft gewonnen. Simon Clarke (rechts) wordt tweede. foto belga Even terug in de tijd, terug naar de Ronde van de Algarve, bijna twee maanden geleden. Je was goed ziek, hoe zag dat eruit? En je bent gecheckt op corona. Blij of had je ergens liever wel corona gehad, zodat je nu mis schien immuun was? Hoe beleefde je de weken daarna toen de wedstrijden één voor één omvielen? Betekent dat je alles gewoon een jaar doorschuift? Verwacht jij dat er dit jaar nog wordt gefietst? Het gaat veel over de gevaren voor het wielrennen. Renners die salaris moeten inleveren, ploegen die kunnen omvallen. Je hintte er eerder op alsnog aan de Tour deel te nemen, nu de Spelen pas volgend jaar zijn. Denk je dat jullie met de ploeg nog serieus kans maken? ,,Ik hoop het. Er is zo veel gebeurd nu, dat ze misschien wel een extra wildcard hebben of een extra plek. -Mathieu van der Poel (25) Als het straks weer begint, kun je dan net zo goed aan de start verschijnen als met een normale seizoensvoorbereiding? Twee maanden geleden was je laatste wedstrijd. Zo lang zon der koers, kun jij het je heugen? Wat mis je meest? Maar toch, een wereld waarin niets te winnen valt, dat lijkt me niks voor jou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21