Een jaar na zijn spectaculaire overwinning in 20 In het oude normaal had hij morgen het rugnummer 1 mogen opspelden bij de start van de Amstel Gold Race. Maar Mathieu van der Poel (25) zit thuis. ,,Als het weer zoals vroeger wordt, dat zou pas écht een overwinning zijn.'' Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU Op weg naar de Kuip sta je vaak ellenlang in de file, zuchtend op de Van Brienenoordbrug. In het Philips Stadion raak je altijd verblind door die hys terische, hallucinerende lichtshow voor de aftrap. Bij Heracles raak je in de zomer bedwelmd door de rubberkorrels op het kunstgras, ik krijg het er god betert nu alweer benauwd van, en in Almelo is verder geen ruk te doen, vraag maar aan Herman Finkers, behalve dan soms een stoplicht op groen. Bij AZ waait het altijd als de ziekte. Als ik in de Johan Cruijff Arena ben geweest, ben ik meestal pas in het holst van de nacht thuis, zeker als Marco Borsato precies tegelijk heeft staan zingen in de Ziggo Dome. Dat monotone gezang van die zoge noemde 'ultras' ook overal. Om gek van te worden. Het voetbal is niet om aan te zien. Jeroen en Jaap ouwehoeren alleen maar. De achterbuurman weet alles beter. De kinderen zeuren dat ze nog een zak chips willen. Ik ben niet zo'n knuffe laar, integendeel, maar bij belangrijke doelpunten ontkom je er niet aan: on herroepelijk hang je opeens in de oksel van een wildvreemde, en don der je daarna samen over de stoeltjes naar bene den. Schaafwond. Bier in je nek. Hoe bestaat het eigenlijk dat bier geschonken in plastic bekertjes altijd meteen doodslaat? Waarom is de koffie in geen enkel voetbalstadion ter wereld te zuipen? Waarom sta je altijd zo lang in de rij bij de toiletten, nondeju precies als er gescoord wordt? Die drukte ook altijd. Die mensenmassa's. Die wedstrijden die bijna altijd tegenvallen, ondanks alle hoop en bespiegelingen vooraf. Die voorspel bare persconferenties ook na afloop; waar gaat het allemaal over, jongens? De laatste wedstrijd die ik in een stadion be zocht, verloren we met 7-1 nota bene. De kaartjes waren best wel duur, de tweede helft hebben we in een vrijwel leeg Maasgebouw staan kijken, waar de schoonmakers voorbijkwamen met lege scha len, waar ooit bitterballen op hadden gelegen. Het regende als de ziekte. We wilden naar huis, maar we hadden nog weinig trek om midden in een plensbui naar onze auto te rennen. Vanmiddag ga ik lekker met de iPad in de tuin naar een wedstrijdje kijken, waarom ook niet, lekker glaasje prik en een eierkoek erbij, geen ge doe met wachtrijen en irritante goaltunes en massahysterie en nagelbijten. Maar mijn hemel wat heb ik zin om straks, dit jaar of volgend jaar, als deze crisis voorbij is, weer lekker naar het stadion te gaan. Hoe bestaat het dat bier in plastic bekertjes altijd meteen doodslaat? Duo twee jaar langer bij Jumbo Slechte wifi nekt Anderson van de Amstel Gold Race alle ogen op hem gericht zouden zijn? Hij is er geen moment mee bezig, zegt Van der Poel telefonisch vanuit zijn Belgische woonplaats 's-Graven- wezel. Wat hij die dag gaat doen? Dat ziet-ie dan wel weer. Gedane zaken nemen geen keer, dus hoor je Van der Poel niet mijmeren over 'wat als' of'stel je toch eens voor'. ,,Ik ben niet bezig met de Amstel één jaar later. Ik heb het nu allemaal uit m'n hoofd gezet.'' Ook geen geklaag uit zijn mond over de beperkte bewegingsvrij heid vandaag de dag. Liever telt Van der Poel zijn zegeningen. ,,Het kan slechter. In België mogen we nog naar buiten en kunnen we fietsen. Ik heb vandaag 100 kilometer ge daan. Vorige week een paar keer 200 gedaan. Het was prachtig weer. Dus dan is het niet zo heel moeilijk. Ik doe een beetje waar ik zin in heb. De afgelopen twee weken heb ik best veel getraind. Meer dan nor maal. Vorige week bijna 800 kilo meter. Zo bezien is het wel een fijne periode. Bij mij werkt het altijd een beetje zo: als het niet hoeft, doe ik vaak nog het meeste.'' Sinds een jaar woont Van der Poel samen met zijn vriendin Roxanne en ze zijn deze weken langer bij el kaar dan ooit tevoren. „Normaal ge zien ben ik maar even thuis en dan weer weg voor een paar weken.'' Verder ziet hij vader Adrie, moeder Corinne en zijn oudere broer David nog. Die wonen in de buurt. En hij traint veel met Zdenek Stybar, net als hij drievoudig wereldkampioen cross en klassiekerspecialist bij De- ceuninck Quick-Step. Af en toe gaat hij eens langs bij Christoph en Phi lip Roodhooft, managers van zijn Alpecin-Fenix-ploeg. En dan houdt hij gepaste afstand. Een klein leven, voor een jonge man van 25 jaar? Of niet? Plots sim plificeert Van der Poel deze toch vrij complexe toestand in tijden van corona. Een kwinkslag, met realiteitszin en nuchterheid. Zoals ze daar bij de familie Van der Poel patent op hebben. Hij herkent dit coronaleven. ,,Die quarantaine is iets wat wij als wielrenners toch wel een beetje gewoon zijn. Met het verschil dat we normaal wel wed- INTERVIEW ,,De opa van mijn vriendin is twee weken geleden overleden. Niet aan corona, maar gewoon aan ouder dom. Hij was bijna 100 jaar oud. Het afscheid nemen was één voor één. Ik ben bij de begrafenis geweest, daar waren weinig mensen en iedereen moest afstand houden. Het was allemaal anders dan nor maal. Als ik hoor dat sommige mensen in deze tijd geen afscheid kunnen nemen van familie of ge liefden, dan vind ik dat hard.'' Niemand hoeft Mathieu van der Poel uit te leggen welke impact het coronavirus heeft op het normale leven. Toch was zijn frustratie als sportman groot toen vier weken ge leden de Olympische Spelen van Tokio - al jaren zijn grote doel op de mountainbike - een jaar werden verschoven. Inmiddels heeft deceptie plaats gemaakt voor berusting. Dat nor maal gesproken morgenochtend op de Markt in Maastricht bij de start zaterdag 18 april 2020 Stadion In het uitvak van De Koel sta je meestal te ver kleumen in het donker, achter een enorm hek, op waterkoud beton. Je ziet geen ruk, meestal verliezen we, en de hamburgers in Venlo zijn ook al niet te vreten. In ons eigen tribunevak laat Joost meestal in de eerste helft al een ruft. Sinds de quarantaineperiode begon, zit ik alleen nog maar comfortabel op de bank naar mooie wedstrijden te kijken. Slecht voetbal is de laatste weken erg zeldzaam, want het ene hoogtepunt is nog spectaculairder en onvergetelijker dan het andere. SCHAATSEN De schaats sters Carlijn Achtereekte (30, foto) en Joy Beune hebben hun contracten bij Jumbo-Visma met twee jaar verlengd. Dat betekent dat beiden tot en met de Olym pische Spe len van 2022 in Peking zijn verbonden aan de ploeg van coach Jac Orie. Het duo had een aflopend contract. DARTS De Schot Gary Ander son (49, foto) kan niet mee doen aan de PDC Home Tour, zijn wifi is huis is niet goed genoeg. ,,Ik was er klaar voor, maar toen we tests deden, bleek die niet betrouw baar'', aldus Anderson. ,,Het verraste me niet. Ik heb thuis ook moeite om rekeningen te betalen.'' 'Renners zijn quarantaine wel gewend' Daan Hakkenberg Rotterdam/'s-Gravenwezel 21 februari 2020: Van der Poel tijdens de Ronde van de Algarve, voorlopig de enige wegwedstrijd die hij dit jaar reed. foto cor vos 5 april 2020: bij gebrek aan echte koersen doet de Alpecin-Fenix- kopman vanuit zijn tuin mee aan de virtuele Tour de Zwift. foto cor vos O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20