CORONAVIRUS Oliebeperking een druppel op gloeiende plaat 'Ouderen moeten nog beduchter zijn voor fraude' ECONOMIE 17 Legaal mag het maar je kunt er ethische vragen bij stellen Vorig weekend werden de landen van de Opec en Rusland het eens over een beperking van de oliepro ductie met tien miljoen vaten per dag. Dat is bijna 10 procent van de totale dagelijkse olieproductie. Een ongekend grote afname. En met die tien miljoen vaten is de kous nog niet af. Andere oliepro ducenten, waaronder de VS en Ca nada, verwachten ook nog miljoe nen vaten per dag minder op te pompen. Amerikaanse en Cana dese olie is duurder om te winnen en dat maakt productie bij de hui dige lage prijzen niet rendabel. Al met al kan de productie wel met zo'n 15 miljoen vaten per dag dalen. Normaal gesproken vliegt de olieprijs omhoog na zulk nieuws. Maar nu gebeurde er hoegenaamd niets. Wat zit hier achter? De belangrijkste economische re den is een klassieke: de vraag naar olie is door het coronavirus wereld wijd ingestort. Schattingen gaan uit van 20 tot 35 miljoen vaten per dag minder vraag. Een beperking van het aanbod met 15 miljoen vaten is in dat geval de spreekwoordelijke druppel op de gloeiende plaat. De opslagcapaciteit loopt mo menteel razendsnel vol en raffina derijen draaien op een lager pitje nu de vraag naar benzine terug loopt. De oliekraan in één keer dichtdraaien is vaak geen optie, dus moeten producenten van minder gewilde oliesoorten zich in allerlei bochten wringen om de olie kwijt te raken. Vooral producenten van zware zwavelrijke oliesoorten in de VS en Canada hebben het zwaar. De Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal meldde zelfs negatieve prijzen. Producenten be talen afnemers voor de olie, in plaats van andersom. Coronavirus Producenten hopen dat de vraag weer gaat toenemen nu de strijd te gen het coronavirus de goede kant op gaat. In China, dat de economie herstart, loopt de vraag naar olie al weer op. Onduidelijk is hoe krach tig dat vraagherstel zal zijn. Een andere oorzaak van de lage olieprijs - dit jaar daalde de prijs van 70 naar 30 dollar - is de prijzen slag die Saoedi-Arabië met de grootste concurrent Rusland is ge start. Die slag woedt nog steeds. i Er zijn producenten die hun afnemers betalen voor de olie in plaats van andersom Ook heerst in de markt scepsis over de productiebeperkingen die de olieproducenten afspreken. Veel landen houden zich vaak niet aan de afspraken en pompen toch meer olie op dan afgesproken. Rusland heeft wat dit betreft een slechte re putatie. De kans dat dit weer ge beurt is groot, zeker als de olieprijs toch gaat aantrekken. Iedereen heeft geld nodig om de lokale eco nomie te ondersteunen. Daar staat weer tegenover dat productiebeperking door de VS en Canada afhankelijk is van de olie prijs. Met de huidige prijzen - Amerikaanse olie kost maar 28 dol lar per vat - is de productie van schalieolie niet rendabel. De bank komt daarom maandag met een aparte seniorenlijn voor extra hulp voor haar 700.000 oudere klanten. Juist die klanten komen de deur niet meer uit sinds het coronavirus rondwaart. Dat heeft gevolgen voor de fi nanciële zekerheid, zegt ABN Amro. Juist ouderen hebben meer moeite met de digitalise ring van de bankdiensten. Ze hebben daardoor meer behoefte aan contact en advies. Juist dat persoonlijk advies is nu moei lijk te krijgen, omdat de gang naar het bankkantoor niet mo gelijk is. Bezoek van een bank medewerker thuis zit er door de strenge maatregelen ook niet in. De telefonische hulplijn kan dan uitkomst bieden. Ouderen moeten andere mensen nu ook bijvoorbeeld de boodschappen laten doen. Dat betekent de bankpas uitlenen met de bijbehorende pincode. ,,Het is wellicht goed bedoeld, maar erg onverstandig'', meent Liane den Haan, directeur van de ANBO. komen dat ze mensen ontslaan. Legaal mag het wat Booking doet, maar je kunt er ethische vragen bij stellen." Benink wijst erop dat de regeling is opgezet om bedrijven te helpen die niet op eigen kracht deze crisis kunnen doorstaan. „Maar nu ko men de grote winstgevende be drijven zich melden. Dat schuurt, het holt het draagvlak uit onder de maatregelen. Dit is typisch een voorbeeld van het aandeelhouders kapitalisme van de laatste twintig jaar. Ondernemers als Frits Philips hadden dit nooit gedaan, als het niet noodzake lijk was. Die ouderwetse ondernemers hadden een maatschappelijke verant woordelijkheid.'' Moreel appel Booking.com is overigens niet de enige winstmachine die zijn hand wil op houden. In Frankrijk wilden de luxe concerns LVMH (onder andere Louis Vuiton) en Kering (onder andere Gucci) ook gebruik maken van staats steun. Bedrijven die de afgelopen jaren ook miljarden verdienden. Toen klei nere concurrenten Chanel en Hermes publiekelijk verkondigden geen ge bruik te maken van de steun omdat ze de staatskas niet onnodig wilden belas ten, trokken ze hun aanvraag in. Benink vergelijkt de situatie van Booking.com met die van LVMH. Hij hoopt dat het bedrijf ook gevoelig is voor zo'n moreel appel. „Wettelijk is het moeilijk hier iets aan te doen. Je kunt geen onderscheid maken tussen grote en kleine bedrijven." Errol Keyner heeft zijn beden kingen bij de actie van Booking. „Bedrijven die zo royaal zijn ge weest naar hun aandeelhouders, moeten nadenken of ze wel hulp willen vragen. Legaal mag het maar uit oogpunt van je reputatie is het niet goed om maximaal te profiteren van de mogelijkheden. En beleggers nemen ook morele overwegingen mee bij hun investeringen.'' Keyner vindt dat de eerste verant woordelijkheid om een bedrijf tot de orde te roepen ligt bij de aandeelhou ders en de commissarissen. ,,Als een winstgevend bedrijf na twee maanden crisis al in de problemen komt, kun je je afvragen wat het bestuur de afgelo pen jaren heeft gedaan. Laat ze zich daar maar voor verantwoorden.'' Booking.com legt zijn probleem niet alleen bij de overheid neer. Eerder wa ren hoteliers en andere kamerverhuur ders boos, omdat Booking.com eiste dat gasten die geannuleerd hadden hun geld moesten terugkrijgen. Onderne mers boden juist aan gratis om te boe ken naar een latere datum. Terugbeta len zou de bedrijven in grote financiële problemen brengen. Dat Booking hun op die manier in de kou zette, viel vol ledig verkeerd. zaterdag 18 april 2020 Het 'historische akkoord' over de beperking van de oliepro ductie is met de nodige scepsis ontvangen. Marktkenners vin den het te mager en te laat. Peet Vogels Rotterdam AMSTERDAM Ouderen zijn nog geïsoleerder geraakt door de uitbraak van het coronavirus. Dat maakt ze extra kwetsbaar voor crimi nelen, aldus ouderenbond ANBO en ABN Amro. Het Oosterdokseiland in Amsterdam, waar onder andere wordt gewerkt aan het nieuwe hoofkantoor van Booking.Com. foto anp -Harald Benink, hoogleraar banking en finance

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17