O \^m CORONAVIRUS DE WEEK VAN PHLIPPEN 16 ECONOMIE Soepel draaiende geld Platform Booking.com deelde de afgelopen twee jaar 14 miljard dollar uit aan de aandeelhouders. Nu doet het bedrijf een beroep op steun vanwege omzetdaling door de coronacrisis. Het contrast kon niet groter. Eerst zit ik in een videocon ferentie met Ursula Von der Leyen, de voorzitter van de Euro pese Commissie, die vol passie ver telt hoe Europa al bakken met fi nanciële steun - 3 biljoen euro in de laatste weken - heeft uitgestort over overheden, ondernemers en werknemers om hen door de coro nacrisis heen te loodsen. Even later zit ik aan de telefoon met Martijn, een bevriende ondernemer die over de kop dreigt te gaan, omdat zijn verhuurder weigert de huurpen ningen uit te stellen of zelfs naar beneden bij te stellen. hartstikke goed en er is een onge kend grote zak met geld beschik baar, Maar als in de harde realiteit van een ondernemer dit soort pro blemen niet worden aangepakt, dan gaat het alsnog mis. Je zou kunnen zeggen 'wat heeft een huurgeschil tussen Martijn en de verhuurder van zijn sportschool nou te maken met de overheid, laat staan de Euro pese Commissie?' In normale tijden is het antwoord 'niks'. Laat de Euro pese Commissie zich alstublieft niet op dat niveau met onderne mers bemoeien. de hand, en ik vermoed zomaar als ik de krantenkoppen bekijk, dat Martijn bij lange na niet de enige is bij wie dit speelt. Een verhuurder die zijn verstand gebruikt, denkt: beter een half ei dan een lege dop. Een ondernemer die in deze tijd failliet gaat omdat hij de huur niet kan betalen, levert nul euro huur op en er staan ook geen tientallen on dernemers te springen om het pand te huren in zijn plaats. Dus praten over halvering of uitstel lijkt een lo gische uitkomst. deze uitkomst in de weg staan: 1. De persoon die je als huurder aan de lijn krijgt, is altijd een tussenper- soon en die dendert nog in de oude routine door waarin zijn target van 100 procent huur ontvangen koste wat kost moet worden gehaald. Dan zit er boven hem of haar natuurlijk ook weer iemand te slapen die zo'n target niet aanpast. Of nog erger, de persoon die je aan de lijn krijgt, boeit het gewoonweg niet wat de huurinkomsten uiteindelijk zijn en reageert simpelweg zoals hij of zij altijd doet. De plannen van de overheid zijn hartstikke goed, maar soms gaat het mis Zelfs als een pandeigenaar be reid is te onderhandelen over uit stel of verlaging van de huur, duurt dat allemaal (veel) te lang. Vanuit de verhuurder gezien ook geen doen trouwens, want met tiental len of soms honderden huurders heronderhandelen, contracten her zien en naleven, daar is geen begin nen aan. En dus moet de overheid hier in springen en een standaardcontract voorstellen of opleggen aan pandei- genaren. In Amerika hebben econo men zo'n contract gemaakt. In het contract staat dat afgezien van de komende drie maanden het oude contract geldig blijft, maar dat huurder en verhuurder overeenko men dat gedurende deze drie maanden geen huur wordt betaald. Elke ambtenaar kan dit vertalen en naar pandeigenaren en mkb'ers in Nederland opsturen. Klaar is Kees. En Martijn ook. Beter Bed Randstad KPN Booking.com, het platform dat geld ver dient aan hotelboekingen en andere overnachtingen, is een echte geldma- chine. Het moederbedrijf maakte vorig jaar 5 miljard dollar winst. Het van oor sprong Nederlandse bedrijf heeft nog steeds het hoofdkantoor in Amsterdam, waar 5500 mensen werken. Voor die mensen doet het bedrijf nu een aan vraag op de loonkostenregeling NOW. Daarbij neemt de overheid maximaal 90 procent van de loonkosten over. De regeling is bedoeld voor bedrijven die door de crisis in de problemen ra ken. Booking.com heeft inderdaad een probleem, het aantal boekingen is met 85 procent teruggelopen sinds het be gin van de crisis. Maar het bedrijf zit niet in de problemen. Net voor de crisis werd vier miljard aan krediet opge haald, voldoende om het nog ruim een jaar uit te zingen. De handelwijze van het bedrijf doet denken aan de banken- crisis tien jaar geleden. De winsten die de banken maakten gingen naar de aan deelhouders. Toen de banken gered moesten worden ging de rekening naar de belastingbetaler. ,,Dit is schandalig'', zegt Jaap Koele- wijn, hoogleraar finance aan de Nyen- rode University. ,,Het grootkapitaal kan het geld gewoon uitdelen. Ze zijn er goed in om de winsten naar zich toe te halen en de verliezen door te schuiven naar de belastingbetaler. Terwijl een mkb'er allerlei toetsen moet ondergaan voor hij dividend mag uitkeren.'' Als het aan Koelewijn ligt, komt het bedrijf hier niet mee weg. ,,Stel voor waarden aan de steun. Laat ze de steun dubbel en dwars terugbetalen als ze straks weer voldoende verdienen. Kun je de steun terugbetalen, dan betaal je een hoger tarief. Net zoals bij de banken in de vorige crisis is gebeurd.'' Errol Keyner, adjunct-directeur bij de VEB, de belangenbehartiger van aan deelhouders, ziet daar wel iets in. ,,Het is volstrekt redelijk als de staat een te genprestatie vraagt voor de steun.'' Harald Benink, hoogleraar banking en finance aan de Universiteit van Tilburg, vindt niet dat de actie van Booking.com vergelijkbaar is met de vorige crisis, toen de banken gered moesten worden. ,,De banken dreigden failliet te gaan. Als ze niet waren gered was het financiële systeem in elkaar geploft. De regeling nu is niet om bedrijven voor een faillis sement te behoeden, maar om te voor- @sandraphlippen Dit kan mijn vriend Martijn niet alleen... De plannen van de overheid zijn Maar nu is er iets bijzonders aan Maar er zijn twee problemen die H Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 18 april 2020 De bedden verkoper denkt er na de reorga nisatie van vorig jaar sterker voor te staan. +10,5% De uitzender prijkte bovenaan de AEX. Het olie- en gas- concern sloot de beursweek positief af. 41% Het telecom- concern noteerde ex dividend. o GO Peet Vogels Amsterdam Het aantal boe kingen bij Boo- king.com is met 85 procent te ruggelopen sinds het begin van de coronacisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16