NIEUWS 13 #NL BLIJFT THUIS Nu online: Veertig keer de muziekcolumn van Jaap horen Zeevis krijgt eigen vegan maaltijd terug Het regent kaartjes in Nederland Brievenbussen vol met /nlblijftthuis VIDEO Kunnen we al lachen om coronamoppen? Ouders worden steeds creatiever met verjaardagen tijdens de coronacrisis Dokter Ted (71) beantwoordt op tv alle coronavragen Nederland houdt de moed erin. U ook? Mail ons uw tips en bijdragen: NLblijftthuis@dpgmedia.nl Dominique duikt in data "eve kaarten Wim Daniëls Psycholoog Thijs Launspach zoekt houvast via podcastserie Psycholoog Thijs Launspach begint vandaag de podcast serie Thuis met ThjS. Die biedt handvatten hoe we de coronacrisis goed doorkomen. Angst, onzekerheid, frustratie: al die gevoelens zijn ook psycho loog Thijs Launspach in deze tij den niet vreemd. Hij merkte hoe hij behoefte had aan houvast en besloot die te bieden in een pod- castserie voor deze krant. In zes afleveringen licht hij elke keer een ander thema uit: van thuis werken tot vreedzaam samenzijn of alleenwonend zijn in deze tijd. Launspach vertelt hoe hij dat on derwerp zelf ervaart en inter viewt vervolgens een expert op dat gebied. ,,Ik wilde onderzoeken wat je in deze tijden kunt doen om het een beetje vol te houden. Niemand heeft ervaring met ingrijpende overheidsmaatregelen als deze. Alle generaties, behalve die dan van mijn oma van 85, hebben nog nooit zoiets meegemaakt. Wat we meemaken is soms moeilijk en frustrerend, maar - voor mij als psycholoog - toch ook super- fascinerend.'' ,,Wat me vooral is bijgebleven is dat zij een duidelijk onderscheid maakt tussen 'controle' en 'regie'. Wij mensen in de westerse sa menleving willen graag controle houden op wat er gebeurt, terwijl dit omstandigheden zijn waar je geen controle over künt hebben. Saskia Geraerts stelt dat we beter het woord regie kunnen gebruiken. Want ook al kun je de situatie niet veran deren, je kunt wél de regie hou den over hoe je er zelf op reageert. Dat vond ik een verhelderend in zicht.'' ,,In de afleveringen over 'vreed zaam samenleven' heb ik het over relaties. Dat is een interessante, want ook al woon je samen met iemand van wie je houdt, 24 uur per dag op elkaars lip zitten is onnatuurlijk. Dus is het ex tra belangrijk om ener- V zijds tijd voor k jezelf in te plannen en anderzijds con flicten uit te praten. Wat mijn persoon lijke situatie betreft kan ik zeggen dat het verrassend goed uitkomt dat mijn vriendin - ze is do cent op een middelbare school - een vitaal beroep heeft en af en toe nog naar school moet.'' Getroost door... Muziek biedt veel mensen troost en als daar ook nog een fijne introductie bij kan is het dubbel mooi. Jaap Hoogen- doorn (74), gepensioneerd communicatieadviseur en gast docent op de muziekschool in Alphen combineerde beide in 'een muziekcolumn' die hij sinds 20 maart aan een groei ende groep mensen mailt. ,,Het zijn korte overdenkin gen waar muziek altijd een rol in speelt. Veelal zijn het per soonlijke herinneringen die dan toch weer een relatie heb ben met de huidige tijd'', zegt Jaap aan de telefoon. Elke column bevat een of twee links naar een YouTube- filmpje met muziek van onder anderen Gustav Mahler, César Franck en Sergej Prokofjev. Na veertig stukjes denkt hij te stoppen. Wie de (gratis) mu- ziekcolumn wil volgen kan mailen naar jhoog33@hetnet.nl Zo Zoo Erbovenop Visvoer saai? Niet dus. Wereld wijd worden herbivore (planten- etende) vissen in aquaria gevoerd met visvoer van dierlijke ingre- r> diënten, zoals vismeel. Ze eten dus indirect vis terwijl ze in de natuur plantaardig voedsel eten. Dat moet toch anders kunnen dacht aquarist Sander van Lopik (27) uit Diergaarde Blijdorp. Hij ontwikkelde een natuurlijker dieet voor de herbivore zeevissen in het Great Barrier Reef van het Oceanium. Hun voer bestaat nu volledig uit producten uit de zee en bevat dus geen plantaardige ingrediënten meer die op land zijn geteeld. Ook het visservies is aangepast, want Sander produ ceerde samen met de technische dienst een 3D- geprinte ruif in de vorm van koraal. ,,De grazende vissen hebben allemaal verschillende bekken en manieren om te eten. Daarom hebben we de gaatjes in het koraal verschillende vormen gegeven. Zo kunnen we de grazers een pas send dieet geven. Onze paarse doktersvissen zijn bijvoorbeeld te timide om aan hun voer te ko men, maar nu hebben ze een aan gepast eetplekje voor zichzelf. Door de ruif niet van plastic te maken maar te printen van maïs en algen proberen we ook in onze aquaria plasticvrij te werken. Zo kunnen de vissen hun natuurlijke gedrag optimaal vertonen.'' Op diergaardeblij dorp.nl/vegan lees je meer hierover. 'De verpleegkundige nam zelfs de moeite mijn haar te kammen. Er zijn niet veel mensen die dat voor jezoudendoen' zaterdag 18 april 2020 GO Datajournalist Dominique Voss laat in deze rubriek zien hoe we ons gedrag aanpassen tijdens de coronacrisis. Valentijnsdag is er niks bij: sinds de corona crisis sturen we drie keer zoveel kaartjes via de post. Nu we elkaar niet meer kunnen op zoeken zijn we weer volop aan het schrijven. Opa en oma zijn vaak de gelukkige ontvan gers. ,|n deze lastige tijden sturen we massaal kaarten om onze dierbaren een dart onder de "em te steken. - het percentaqe het faten opzichtevan net jaar ervoor in diezelfde week '2 maart lockdown 1804201 BR ON: GREETZ 'Alleen mijn oma van 85 heeft ervaring met deze situatie' Jette Pellemans In de eerste aflevering gaat het over mentale gezondheid. Wat wilde je precies weten? Je hebt onder andere psycho loog Saskia Geraerts geïnter- viewd. Wat was een les van haar die je aansprak? Je gaat ook in op hoe geliefden nu dicht op elkaar leven. De podcast Thuis met Thijs is nu te beluisteren via onze site, Spo- tify en andere podcastplatforms. Taalliefhebber Wim Daniëls verzint vermakelijke thuisop- drachten tegen de verveling, om alleen of samen te doen. twitter.com/wimdaniels De opinies vliegen je om de oren. Is daar iets aan te doen? nopinie: geen mening zopinie: een wel heel erg nadrukkelijke mening bezopinie: dat slaat nergens op Laten we meer opinies verbouwen: gopinie. Diergaarde Blijdorp is gesloten vanwege Covid-19. Het werk van de verzorgers gaat door. En wij mogen meekijken. i Jasper van Lopik gaf vegan vissen hun dieet terug. FOTO DIERGAARDE BLIJDORP -Ben (55), patiënt nummer 119 in Singapore, lag dertien dagen op de ic, hallucinerend van de medicijnen. Hij is weer gezond en enorm dankbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13