NIEUWS 17 DICK SCHOUTEN Bij gebrek aan cellen moesten we al die supporters ook nog eens noodge dwongen ophouden in parkeergarages onder drie politiebureaus. Dat leverde ons later flinke kritiek van de Om budsman op. Je moet zo'n massa laten wegdruppelen, weten we nu.'' ,,Ik zie het als een leermoment, en die zijn er veel. Bij de politie hebben we te maken met wensen van politiek, be stuur en burgers. En je hebt de wet. Dat levert een gigantisch spannings veld op, waarin je onder hoge druk moet presteren en inspelen op onver wachte gebeurtenissen. Zo word je door schade en schande wijs.'' U heeft zelf ook een - intern - on derzoek verricht, naar de strandrel- len in 2007 in Hoek van Holland en wat er allemaal mis was gegaan. ,,Ik was net van Rotterdam naar Bra bant verhuisd toen de Rotterdamse korpschef Aad Meijboom me daarvoor een week terugvroeg. Op het strand waren politiemensen in het nauw ge dreven door een grote groep doorge draaide mensen, wat een debielen! Ik heb alle veertig agenten gesproken die op die avond de dood in de ogen heb ben gezien. Als ze niet waren ontzet door politieruiters, dan waren er doden gevallen. Ik heb dag en nacht gewerkt, want het rapport moest die week in de gemeenteraad, en Abouta- leb was net burgemeester. Kopte een landelijke krant: 'Vriend van Aad Meij- boom doet onderzoek'. Dat doet je dan toch wel wat. Wat de les was? Nog scherper en alerter zijn, secuur om gaan met informatie en beter anticipe ren. ,,We kregen destijds altijd steun van de burgemeesters. Dat helpt echt. Na de kritiek van de Ombudsman over de supportersaanhoudingen zei toenma lig burgemeester Opstelten tegen ons: 'Je kunt zien dat die man nog nooit met zijn poten in de klei heeft ge staan'. Opstelten is later verguisd in de politiek, maar voor mij was hij een mentor, een voorbeeld." ,,Onder meer dat je altijd moet werken vanuit de grondrechten. Op Rotter dam-Zuid werd een Irakees gezin weg- getreiterd. Opstelten zei tegen ons: 'Dat gezin gaat de wijk niet uit!' In Waspik maakte ik later zelf mee dat een buitenlandse familie door de om geving werd geterroriseerd. Toen heb ik de districtschef gebeld en gezegd: 'Wat er ook gebeurt, we ondersteunen het gezin. Dat gaat niet weg'.'' ten: stuur ze terug. Maar dat - zo bleek achteraf kan technisch helemaal niet. Het zijn geen Fleisch- manntreintjes die je even tjes de andere kant op kunt laten rijden. Wisten wij veel. Eén trein stopte in een weiland bij Nieuwerkerk aan den IJssel. Van de tweede hebben we de supporters bij het Feyenoordstadion meteen op een andere trein gezet, terug richting Am sterdam. Een hoop ellende in die rij tuigen! Toen hebben we voor het eerst foto's van hooligans op tv laten zien. ,,Voetbalbalinzet was destijds net tactische oorlogsvoering. Man, je stuurde zes tot acht pelotons van vijftig, zestig man aan! Een leger. Twee jaar later dreigde het weer uit de hand te lopen. Feyenoordsupporters bij De Kuip gaven geen gehoor aan ons bevel zich te verspreiden. zaterdag 18 april 2020 VL Geboren in 1956 in Polsbroek. Gehuwd met Gerda Dijksman (62), die ook op 1 mei afscheid neemt van de politie. Heeft twee dochters (30 en 33) uit zijn eerste huwelijk met Wilma. Zij over leed in 2017. Begint in 1977 als agent in Krimpen aan den IJssel. Geeft vanaf 1986 lei ding bij de rijkspolitie in Dordrecht, onder andere aan het regionaal recher cheteam. Daarna districtschef in onder meer Dordrecht en Rotterdam. Wordt in 2007 plaatsvervangend korpschef in regio Midden- en West Brabant en in 2012 hoofd operatiën in de eenheid Zeeland-West-Brabant. Sinds 2012 landelijk portefeuillehou der aanpak illegale vuurwapens. Toch vervelend zo'n rapport? Wat heeft u van hem geleerd? Toen zijn we ze gaan aan houden. Achteraf ook niet zo Dick Schouten is trots op zijn voetbal met handtekeningen van Feyenoordspelers, als dank voor de slim. Dat werden er dus 834! politieinzet in zijn Rotterdamse tijd. foto jan stads/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 134