16 NIEUWS INTERVIEW DICK SCHOUTEN Dick Schouten (63) heeft een fantastische tijd gehad bij de politie, in Rotterdam en in Brabant en Zeeland. Na 43 jaar neemt hij afscheid. Of hij weleens wakker heeft gelegen van het politiewerk? ,,Na de moord op verpleegster Linda van der Giessen heb ik wel enkele nachten liggen woelen.'' Politieman Dick Schouten bond de strijd aan met zware drugscriminelen in Brabant en Zeeland, nam in de IRT-tijd een keer 25 ton hasj in beslag en voerde als voetbal commandant in Rotterdam 'oorlog' te gen hooligans van Feyenoord en Ajax. Vorige maand sprak hij in Etten- Leur ter plekke de politiemensen be moedigend toe die vier dode gezinsle den in een woning hadden gevonden. Maar bij het grote publiek is Schouten waarschijnlijk het meest bekend van de persconferentie waarop de politie Zeeland-West-Brabant diep door het stof ging voor fouten die ze had ge maakt in de aanloop naar de moord op Linda van der Giessen uit Zevenber gen. Een zelden vertoond staaltje transparantie. Nee, Dick Schouten (63) heeft zich er bij de politie nooit met een jantje van-leiden vanaf gemaakt. Per 1 mei zit zijn toer er na 43 jaar op. In zijn hui dige drukke baan als zogeheten 'hoofd operatiën' bij de politie Zeeland-West Brabant zit hij in de eenheidsleiding en stuurt hij de districtschefs aan. ,,Welnee, ik heb mijn mountainbike al uit het vet gehaald. Maar het is wel een heel rare tijd om afscheid te nemen. Door de coronacrisis bouw je niet af. Het werk gaat vol door, deels thuis, deels op locatie: eerst vijf en nu drie keer per week overleggen met de re gionale beleidsteams in Zeeland en West-Brabant. Adviezen geven, nieuw coronabeleid mee terugnemen en dat meteen in de organisatie doorvertalen naar het dagelijkse politiewerk." ,,Klopt, ik heb echt een fantastische tijd gehad bij de politie. Toen ik na het gezinsdrama in Etten-Leur mijn neus liet zien, zag ik onze mensen aan het werk: hoe de agenten die de lichamen aantroffen, onder wie twee kindjes, zo professioneel bleven handelen, on danks alle emotie. En hoe de recherche de zaak vervolgens snel overnam, want de eerste uren van een onderzoek zijn vaak doorslaggevend. Begrijp me niet verkeerd, maar als ik dat zie, geniet ik van het vakmanschap van onze men sen.'' In uw loopbaan heeft u ook dingen meegemaakt die niet goed gingen. De moord op verpleegster Linda van der Giessen bijvoorbeeld bij het TweeSteden Ziekenhuis in Waalwijk. Zij werd doodgeschoten door haar ex-vriend tegen wie ze meermaals aangifte had gedaan van bedreiging. Ook had ze twee keer melding ge maakt dat hij een vuurwapen had, zonder dat de politie ingreep. ,,Die zaak laat me nooit meer los. Daar heb ik wel enkele nachten van liggen woelen. De moord was op maandag, en op woensdag kwamen we als politie leiding al tot de conclusie dat we ste ken hadden laten vallen. We hebben contact gelegd met landelijk korpschef Gerard Bouman en gezegd: 'We gaan met de billen bloot. We vertellen het eerst aan de familie en dan op een persconferentie aan de media'. We zijn diep door het stof gegaan. De zaak kreeg een enorme nasleep. Het was vooral niet goed gegaan, omdat veel in formatie over de dader wel bij de poli tie bekend was, maar langs te veel schijven liep." ,,Het goede dat uit de moord op Linda is voortgekomen, zijn een nieuwe werkwijze en alartheid. Bij elke aan gifte wordt nu meteen een inschatting van het risico gemaakt met de vraag of we snel moeten ingrijpen. Wapenbezit is dan natuurlijk een grote, rode vlag. Door de moord op Linda treden we bij elke vuurwapenmelding nu meteen op. Dan maar een keer een huisdeur voor niks eruit, maar we halen die wa pens uit de strijd." ,,In Engeland krijg je vijf jaar cel als je Tsjonge- jonge hier in Brabant groeit net zoveel hennep als gras met een pistool op zak loopt. Nou, dan kijk je wel even uit. Onze minister heeft de strafmaat in de Wet wapens en munitie anderhalf jaar geleden op gehoogd. Dat ziet er nu goed uit, met maximumstraffen tot acht jaar cel voor handel in automatische wapens bij voorbeeld. Maar rechters leggen haast nooit zulke hoge straffen op en officie ren van justitie eisen ze niet. Ik blijf erop hameren: doe dat nou wel overal. Het schrikt af!'' ,,Nou en of. Ik trof daar een andere ur gentie en andere vormen van crimina liteit aan. In Rotterdam was destijds - kort na de moord op Fortuyn - veilig heid het hoofdthema geworden. We hadden de handenvol aan bijvoorbeeld overvallen, gewelddadige straatroven en overlast door drugs. De stad werd schoongeveegd, inclusief Keileweg en Petruskerk. In Brabant waren ook overvallen, maar hier had je al die kampjes en Hollandse criminele net werken met hun synthetische drugs en wiet. Tjongejonge, zei ik, hier groeit net zoveel hennep als gras!" Schouten wijst in zijn Tilburgse kan toor naar het Feyenoordshirt uit 2007 dat aan de muur hangt, gesigneerd door alle spelers onder wie destijds Dirk Kuyt. De politiechef jongleert even met een ander Feyenoordcadeau, als dank voor de politieinzet: een ge signeerde bal uit 2005. ,,Dat voetbal laat je nooit meer los. Destijds werd Feyenoord-Ajax nog met uitpubliek gespeeld. In 2005 kwa men twee treinen vol amok makende Ajax-supporters richting Rotterdam. Ons advies aan burgemeester Opstel- zaterdag 18 april 2020 VL 'Moord op Linda laat mij nooit meer los' Hessel de Ree Tilburg Bent u al bang voor het zwarte gat? U heeft er zo te horen nog altijd zin in? Gaat dat nu beter? Vuurwapens hebben sowieso uw speciale aandacht. Als landelijk por tefeuillehouder aanpak illegale vuurwapens roept u om zwaardere straffen voor illegaal wapenbezit. Gaat dat helpen? Politiechef Dick Schouten ging diep door het stof op de persconferentie over de schiet partij bij het TweeSteden Ziekenhuis in Waalwijk. Daar bij kwam ver pleegkundige Linda van der Giessen om het leven. foto koen VAN WEEL/ANP ►Dick Schou ten onderzocht de strandrellen in 2007. ,,Agenten heb ben toen de dood in de ogen gezien.'' -Dick Schouten 5 In 2007 verhuisde u van Rotterdam naar het toenmalige politiekorps Midden- en West-Brabant, als plaatsvervanger naast korpschef Frans Heeres. Was dat een cultuur shock? In Brabant voerde u strijd tegen de ondermijning en in Rotterdam nam u het als voetbalcommandant ook op tegen voetbalhooligans. Ook herin neringen aan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133