De man van en voor Vogelwaarde Nieuwste aanwinst van museum Bizarium meet hoe mooi je bent 7 Leo Mangnus 1932-2020 DE HONTE NIEUW OPERATIEKAMERCOMPLEX Coronacrisis of niet, bij Zorg Saam ziekenhuis De Honte wordt gestaag doorge werkt aan een gloednieuw opera tiekamercomplex. Welkom in de éénentwintigste eeuw. Een veteraan van de plaat selijke pot-en-pint-poli- tiek, beschermheer van 'zijn' Vogelwaarde, immer aan tekeningen makend; Leo Mang nus, oud-wethouder van de voormalige gemeente Honte- nisse, is niet meer. Boer Mangnus, geboren in 1932 'op Stoppeldijk', overleed donderdag op 87-jarige leeftijd na een kort ziekbed in Hulst. Hij laat vijf kinderen en zes klein kinderen na. Hij stond bekend als de man van en voor Vogel waarde, in zijn lange politieke carrière bleef hij de belangen van zijn dorp hoog houden. Van 1970 tot 1998 maakte hij deel uit van de Hontenisser raad, in de periode 1992-1996 was hij wet houder Sociale Zaken. Mangnus begon zijn politieke loopbaan na de gemeentelijke herindeling in 1970. Hij werd gevraagd door 'naamlijster' Willy Lambert, kwam halverwege op de lijst te staan, maar kwam met 312 voor keursstemmen prompt in de raad. Later begon hij zijn eigen partij: Lijst L. Mangnus. Bij zijn afscheid in 1998, hij was 65, noemde hij de gevech ten tegen de mega-varkensstal- len in zijn gemeente, het diep tepunt. Successen waren er ze ker ook. Zo hield hij de bouw van windmolens in de Cam- bronpolder, waar hij zelf woonde, tegen en weerde hij zich met succes tegen de ge plande aanleg van een nieuwe rijksweg dwars door de polder. Mangnus was ook heel tevreden over de nieuwbouw in Vogel waarde en het behoud van de brandweer. Zijn eigen lijst ging op in Groot Hontenisse, de Hul ster fractie die nu wordt aange voerd door zijn zoon Luc. Man- gnus wordt maandag, in beslo ten kring, gecremeerd. Gino de Jonghe leidt het megaproject. ZorgSaam heeft hem ervoor inge huurd. Hij straalt trots uit als hij vrijdagochtend een rond leiding geeft. Zo'n veertig man zijn nog aan het werk. Het valt nauwe lijks op. Zo groot is het operatie complex van de toekomst waarvan mei vorig jaar de bouw begon. Veel voorbereidingstijd is eraan voorafgegaan. In één van de vier nieuwe operatiekamers, die ander half keer zo groot zijn als de oude, vertelt De Jonghe dat voorafin een loods een prototype van een opera tiekamer is gebouwd. ,,Zodat wij met de specialisten konden bepa len hoe die eruit zou moeten zien. Dat heeft heel veel opgeleverd." Overlast beperkt ZorgSaam heeft er niet voor niets voor gekozen complete nieuw bouw te plegen. Operaties in De Honte konden gewoon doorgaan, waarmee de overlast beperkt bleef. Het maakte het ook mogelijk extra ruimte voor ambulances te maken op de begane grond. Vijf kunnen er straks binnen staan, tegen nu één. En nieuwbouw heeft als voordeel dat alles gemakkelijker kan worden ingericht naar de laatste stand der techniek. De Jonghe wijst, voordat hij één van de operatiekamers binnen stapt, op een grote ruimte ervoor, de opdekruimte voor medische in strumentarium. Terwijl een opera tie nog gaande is, kan daar alvast apparatuur voor een volgende in greep gereed worden gezet. Dat maakt het mogelijk efficiënter te werken en meer operaties uit te voeren. Techniek alom Ontzettend veel techniek komt er bij kijken om operaties goed te la ten verlopen, zoals een perfecte luchtbehandeling. Alle apparatuur daarvoor bevindt zich op een tweede étage. Het staat er al hele maal vol. Eind mei is de bouwtech nische oplevering. Personeel kan daarna trainen. De nieuwe OK's moeten medio juni gebruiksklaar zijn. De coronacrisis gooit niet on overkomelijk veel roet in het eten. Er zijn maatregelen genomen om te voorkomen dat mensen te dicht op elkaar werken. Wie verkouden is, moet thuis blijven. De levering van sommige materialen is lastiger. Zo moet glas uit Frankrijk komen. De fabriek daar ligt stil, maar, stelt De Jonghe tevreden vast, 'we zitten op schema'. Na oplevering van de nieuw bouw is het werk niet klaar. Eén van de oude OK's moet nog wor den gemoderniseerd, de andere worden ingericht als herstelruim tes voor geopereerde patiënten. En er komt een compleet nieuwe steri lisatieafdeling. Alles moet eind 2021 af zijn. ZorgSaam heeft dan zo'n ze ventien miljoen euro verspijkerd. Als museum Bizarium in Sluis weer open kan, staat bezoekers iets bijzonders te wachten. De laatste hand wordt gelegd aan de Beauty Calibrator. Een opvallend instru ment met vijfhonderd onderdelen dat meet hoe mooi een vrouwenge zicht is. Museum Bizarium is vanwege de coronamaatregelen gesloten, maar achter de schermen wordt er hard gewerkt. Industrieel vormgever Marc De Jonghe en grafisch ont werpster Ann Geerinck zorgen dat hun museum er nieuwe aanwin sten bij krijgt. In het Bizarium zijn bizarre ideeën en ontwerpen te zien die alleen bestonden op papier of nooit verder kwamen dan een prototype. Max Factor De Beauty Calibrator, waar Marc de laatste hand aan legt, meet hoe mooi je bent. Het meetinstrument, dat nog het meeste weg heeft van een soort helm voor het hele ge zicht, werd uitgevonden door Max Factor in 1932. Max Factor, bekend van de make-up, was destijds ook werkzaam in Hollywood. Hij maakte filmsterren klaar voor de set en ontwikkelde een toestel om te meten in hoeverre de contouren van een vrouwengezicht voldeden aan een schoonheidsideaal. ,,Dat toestel werd rond het gezicht vast gezet. Door 'defecten' te meten, kon hij die corrigeren met schmink", legt Marc uit. Er zou nog één exem plaar van de Beauty Calibrator be staan, maar het is niet bekend waar dat zich bevindt. Assembleren Bizarium wordt daarom het eerste museum waar een Beauty Calibra tor te zien is. ,,Die bestaat uit meer dan vijfhonderd onderdelen. Het duurde vier jaar voor ik alles samen had. Het is nu, in coronatijd, gelukt om die allemaal te assembleren. Het is zeer precies en nauwkeurig werk." zaterdag 18 april 2020 ZorgSaam bouwt rustig door Harmen van der Werf Terneuzen Jack Brokaar van Drever plaatst een wifiverbinding in één van de vier nieuwe operatiekamers bij het ziekenhuis van ZorgSaam in Terneuzen. fotos anne hana Sophie Stockman Sluis Het nieuwe operatiekamercomplex in Terneuzen met op de be gane grond een overdekte opstelruimte voor vijf ambulances. Marc De Jonghe van Bizarium in Sluis werkt aan de Beauty Cali brator, uitgevonden door Max Factor (1932). foto ann geerinck/bizarium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132