CORONAVIRUS 12 NIEUWS Het leven van miljoenen Nederlanders staat op zijn kop m Voor het eerst sinds 1945 is de vrijheid van Nederlanders om overal te gaan en staan waar we willen serieus ingeperkt. Volgens experts is deze coronaperiode te vergelijken met de Tweede Wereldoorlog. Het is altijd precair: de bezettings tijd ergens bijhalen, al helemaal nu 5 mei nadert. Desalniettemin ziet Ismee Tames - onderzoeker bij het Niod, Instituut voor Oor- logs, Holocaust en Genocide stu dies - de vergelijking tussen de huidige coronasituatie en de Tweede Wereldoorlog deze weken vaak voorbijkomen. Ajax-icoon Sjaak Swart (81) refe reerde er in een interview met deze krant bijvoorbeeld nog aan. ,,Het is net oorlog, toen mochten we ook niet naar buiten'', zei Mis ter Ajax die 6 jaar oud was in 1945. Swart nuanceerde zijn uitspraak overigens meteen. ,,Nu zitten we er gelukkig warmpjes bij, destijds hadden we niet te eten.'' Heel vreemd vindt Tames de vergelijking niet. ,,Op een be paalde manier lijken sommige van de huidige beperkingen op de oor log. In de openbare ruimte mogen we niet gaan en staan waar we willen, we weten niet hoe lang de maatregelen duren en hoe dit ver der gaat.'' Het gewone leven van miljoenen Nederlanders staat al met al op zijn kop, concludeert ze. Onze vrijheid is serieus ingeperkt, iets dat we in het vrije Westen sinds 1945 niet meer gewend zijn. ,,Veel mensen ervaren dat als be dreigend.'' Verschillen Uiteraard zijn er kardinale ver schillen, beklemtoont Tames, pro grammaleider War Society aan het Niod en hoogleraar Geschie denis en Betekenis van Verzet te gen Onderdrukking en Vervol ging. Er loopt geen bezettings macht op straat, er vallen geen bommen en er zijn geen depor taties. „Dat scheelt uiteraard enorm." Tegelijk nam in de Tweede Wereldoorlog in grote delen van Nederland het leven gewoon zijn loop. In veel kleine plaatsen waren nauwelijks Duitse soldaten gestationeerd. Mensenrechtenvereniging Amnesty International maakt de vergelijking met oorlogen en autoritaire regimes eve neens. ,,Deze coronamaatrege len laten zien hoe angstig het is om in onzekerheid te verkeren over de dag van morgen'', vertelt Gebrig Klos, senior-beleidsmede werker. ,,Is er voldoende te eten? Kan ik mijn oude moeder of dat fa milielid volgende week nog wel zien?'' De belangenorganisatie hoopt dat Nederlanders zich nu iets beter kunnen verplaatsen in de situatie van inwoners van lan den waar geen of veel minder vrij heid is. ,,We ervaren een beetje hoe moeilijk het is om opgesloten te zijn, al is het maar in je eigen huis waar de koelkast nog steeds vol is. Kan je nagaan hoe dat moet zijn als het een kleine cel is.'' Volgens Ad van Liempt, Tweede Wereldoorlogkenner en medebe- We zijn nog ver verwijderd van een escalatie van geweld en wetteloosheid denker van Andere Tijden, is er nóg een verschil met de oorlog. ,,On- danks alles leven we nog steeds in een democratische samenleving, waar de overheid gecontroleerd opereert.'' Burgerrechten zijn de mocratisch in het belang van de veiligheid opgeschort, aldus Van Liempt. ,,Hoewel het parlement tijdelijk op een lager pitje functio neert, kan het kabinet op elk mo ment worden weggestuurd. Geno men besluiten vallen achteraf te toetsen, waarbij verantwoordelij ken ontslag kunnen krijgen.'' Vergelijk dat met een oorlog waarin de bezetter allerlei beslui ten uitvaardigt waartegen protes teren futiel is. ,,Wie de laatste oor logsmaanden bestudeert, ziet een ongekend verstrekkende escalatie van wetteloosheid en geweld. Daar zijn we ver van verwijderd'', stelt Van Liempt. De historicus vindt dat het kabinet tot nu toe zorgvuldig opereert. Dat vindt ook Amnesty Interna tional, dat overal op de wereld de genomen coronamaatregelen nauwkeurig volgt. Volgens de mensenrechtenorganisatie zijn beperkende maatregelen toege staan, mits ze niet langer duren dan noodzakelijk, bedoeld zijn om de coronacrisis te bestrijden en door het parlement zijn goedge keurd. „De democratie mag niet buitenspel gezet worden zoals Viktor Orban in Hongarije doet", stelt Gerbrig Klos. Dat is in Ne derland het geval. Amnesty kwalificeert onze 'intelligente lockdown' als een defacto noodtoestand, i ondanks dat we die officieel niet kennen. ,,De Grondwet kent Nederlandse burgers Bk:: vrijheid van beweging, vrijheid van vereniging en vergadering toe. Die rechten zijn opgeschort.'' Ui teraard met een valide reden, al dus de mensenrechtenorganisatie. ,,Het recht op gezondheid is een belangrijk sociaal-economisch recht. Het is begrijpelijk dat Ne derland zijn best doet om dat te garanderen.'' Amnesty zegt wel 'met argusogen' te kijken naar de door het kabinet aangekondigde app om coronapatiënten in de buurt te spotten. ,,Zo'n app dient privacyproof te zijn.'' Nieuwe tijd Niod-onderzoeker Ismee Tames denkt dat de coronacrisis een leer moment kan vormen voor genera ties Nederlanders die de Tweede Wereldoorlog niet meer actief hebben meegemaakt. ,,Wat we missen is sensitiviteit voor erva ringen van crisis en onzekerheid. Door corona zien we wat dat met óns doet.'' Tames spreekt van een 'liminale fase' in onze tijd. Die term uit de antropologie doelt op een soort vacuüm tussen een oude tijd en een nieuwe. Gedurende die peri ode kunnen mensen niet meer te rugvallen op de oude situatie die ze kennen en is het wachten op een nieuwe balans. ,,Mijn advies aan mensen is daarom: wees alert! Wat zie ik nu om me heen gebeu ren? Wie neemt het voortouw, wie loopt achter wie aan?'' Volgens historicus Van Liempt tonen de huidige coronabeperkin gen aan hoe broos onze vrijheid en welvaart zijn. Hij vindt dat Neder landers nu mild reageren. ,,Ik heb geen idee hoe dat is als deze maat regelen enkele maanden gelden.'' zaterdag 18 april 2020 GO Net alsof het oorlogstijd is David Bremmer Amsterdam - Ad van Liempt, historicus Politiepatrouilles in lege straten, opgeschorte burger rechten en dwingende adviezen van de overheid. Volgens experts voelt het als een oorlogssituatie. "!'W'75H£ Blijf thuis! Alleen samen krijgen we corona onder controle. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12