Wé i m 7 SCHUTTERSHOF FILMMAKER MAAKT 3D-PROJECTIE Het staat er nog: Schuttershof, beter bekend als het spookhuis van Oosterland. Filmmaker Nick Corpel brengt de villa opnieuw tot leven. ma ie op Oosterland een ommetje maakte of het dorp in of uit reed, keek op de Molenweg altijd even opzij, naar de villa die verscholen lag tussen het groen. Het grote huis dat ge neraties lang in handen was van de familie Vleugels-Schutter, die zo veel doktoren had voortge bracht voor Oosterland en omge ving. De villa die door de Wa tersnoodramp werd weggevaagd en in de jaren zeventig werd ver vangen door een houten bunga low met paardenweides en een zwemvijver met een eilandje. Even verscholen als altijd. Nadat de laatste bewoners het Schuttershof in 2007 achter zich lieten, hebben er antikrakers ge woond. Maar zij moesten eruit, waarna de villa in handen viel van krakers en vandalen. Geen muur, geen vloer, geen plafond is nog heel en je kunt geen stap zetten zonder krakend glas on der je schoenzolen. Het huis is compleet uitgeleefd. Vroeger De bouwval trok de aandacht van Nick Corpel, die een poosje gele den in Oosterland is komen wo nen. Hij komt uit Leiderdorp, maar hij kreeg verkering met een meisje in Oosterland. ,,Al de eer ste keren dat ik haar opzocht, viel de villa mij op. Sindsdien moet ik er steeds aan denken. Hoe mooi is dat vroeger wel niet ge weest? Wie hebben er gewoond? Wat is er allemaal gebeurd?" Corpel (21) is filmmaker. Maar door de coronacrisis heeft hij nu even geen werk. ,,Op zich niet erg, want ik geniet erg van de rust op Oosterland. Maar echt stilzitten kan ik niet. Op het gra fisch lyceum heb ik geleerd hoe animaties te maken. Ik doe graag 3D-projecten, waarbij ik huizen virtueel tot leven breng. Ik dacht gelijk: dat kan met Schuttershof ook. Die typische bouwstijl, he lemaal seventies, leent zich er perfect voor." Foto's En dus is Corpel als een gek foto's gaan maken van het huis. Daarna is hij achter zijn compu ter gekropen. Avondenlang heeft k -ö hij zitten tekenen en eindelijk is de 'render' klaar. Wie wil, kan nu zien hoe de legendarische dok terswoning er vroeger uitzag. Van alle kanten, helemaal in 3D. Het project komt op de website van Corpel en in een boek vol ar chitectonische drieluiken. ,,Ik ben nog aan het bedenken wat ik nog meer kan doen om er voor te zorgen dat iedereen het te zien krijgt. Zeker in Oosterland zullen veel mensen het herken- Wie hebben er gewoond? Wat is er allemaal gebeurd? nen." Maar zelfs in Nieuw-Zee- land. Want daar woont de laatste bewoner van het Schuttershof, Lizzy de Zeeuw-Van de Zande. ,,Heel gaaf wat Nick ervan heeft gemaakt. Het is een goede weer gave van hoe het was voordat het zo vervallen raakte. Ik herinner me het huis al van toen ik als klein meisje op bezoek was bij mijn overgrootmoeder en oud tante. Hoe groot de hal was. Dat er een uitsparing in het plafond werd gemaakt om de klok kwijt te kunnen. Later, toen we er zelf HUU V m w - gingen wonen, heb ik samen met mijn opa, dokter Van de Zande uit Nieuwerkerk, de oude boom gaard opgeknapt. Als het gevro ren had, konden we schaatsen in de voortuin." Paard Het was niet het huis, maar de plek die het zo bijzonder maakte. ,,Al die generaties die er hebben gewoond. Bijna 170 jaar woonde mijn familie daar. Voor de Ramp stond er een prachtige villa. Mijn oma vertelde vaak hoe zij daar haar jeugd beleefde. Ergens in de tuin ligt nog het paard begraven waarmee mijn betovergrootva der visites reed in Oosterland en omstreken. Dan werd er verteld dat je soms het paard nog kon horen galopperen door de tuin. Ik heb uren gezocht naar de bot ten, maar ik heb ze nooit gevon den", vertelt Lizzy de Zeeuw Van de Zande. Speelparadijs ,,Het is zonde dat er niets meer van over is. We hebben er zo veel tijd in gestoken om er weer iets moois van te maken. Ik snap dat mensen in Oosterland het zonde vinden hoe het er nu bij staat. Aan de andere kant, zo'n spook huis heeft ook wel wat. Ik denk dat mijn oma het stiekem wel leuk had gevonden dat het weer een speelparadijs voor de jonge ren van Oosterland is." zaterdag 18 april 2020 SD Spookhuis Oosterland komt tot leven Wendy Wagenmakers Oosterland m Filmmaker Nick Corpel raakte geïntrigeerd door het Schuttershof in Oosterland. fotos ernesta verburg - Nick Corpel, filmmaker it- J Van de binnenkant van het huis is vrijwel niets over ontdekte Nick Corpel. De 3D-projectie van het spook huis van Oosterland is te zien op: https://we.tl/t-qtDwAXYdK8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129