CORONAVIRUS i immun EUWS 11 INTERVIEW ROB JETTEN Het is schadelijk als in Europa met chagrijn over ons wordt gesproken Zowat heel groen, cultureel en studerend Nederland heeft in deze crisis zijn hoop gevestigd op D66- fractieleider Rob Jetten. Vandaag op het digitale partijcongres stelt hij zijn achterban gerust. Als de culturele sector meer steun nodig heeft, komt er meer. Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Het is dat Rob Jetten thuis in Ubbergen nog een lieve buur vrouw heeft. Af en toe kookt ze voor hem. Gewoon, omdat ze dat leuk vindt. Vriend Sjoerd is er blij mee; zo eet zijn geliefde nog eens gezond. Want zelf zit Sjoerd al weken vast op Malta, waar hij werkt. En ook zijn ouders heeft Jetten al sinds carnaval niet meer gezien. ,,Het is best pittig, zo lang zonder elkaar'', erkent de fractieleider van D66. Vandaag houden de democraten congres. Online. Leden kunnen er via een livestream bij zijn. Er is be hoefte aan, merkt Jetten. ,,Een par tij is ook een vereniging. Digitaal kunnen we zo toch bij elkaar ko men.'' De partijkopstukken verzame len zich in een studio in Brabant, het zwaarst getroffen coronage- bied. Jetten spreekt van 'mooie symboliek'. Bovendien is het zijn geboorteprovincie. Een groot deel van zijn familie woont nog in Uden: velen werken er in de zorg. Contact is er via telefoon ,,Het is heel heftig.'' ,,De coronacrisis drukt politici met de neus op de feiten'', stelt Jet ten. Hij trekt 'voorzichtig' lessen. ,,In het begin is misschien onder schat hoe hard het coronavirus zou toeslaan", stelt hij. Maar nu al uit gebreid de kabinetsaanpak evalue ren, wil hij niet. ,,Daar moeten we als parlement achteraf onze tan den in zetten, maar oordelen of iets fout is gegaan, moet je niet lo pende een crisis doen. Dat kan de aanpak verlammen.'' ,,We blijven het kabinet construc tief kritisch bevragen. Dat hebben jullie ook gezien. In het begin was de crisiscommunicatie matig. Daar hebben we het kabinet op be vraagd. Het is beter geworden. Er is nu meer regie bij het verkrijgen van beschermingsmiddelen, zoals mondkapjes. Ook was er discussie of de scholen dicht moesten. De experts zeiden van niet, maar er is ook nog zoiets als de samenleving die zich zorgen maakt. Dus heeft de Kamer gevraagd of er toch maatregelen moesten komen. Zo kunnen we van meerwaarde zijn.'' ,,Het zal veilig en geleidelijk moe ten. Je hebt partijen die een paar weken geleden nog een complete lockdown bepleitten. Dat werkt hier niet. Wij zijn geen China. Te gelijkertijd kun je dus ook niet zeggen: en nü gaat de boel weer helemaal open, zoals diezelfde partijen nu bepleiten. ,,Ik heb het idee dat we nog maanden in een 1,5 metersamenle ving zullen zitten, en dat geeft een verdrietig gevoel. Ik ben een soci- aal dier, het is misschien mijn ka tholieke Brabantse instelling. Maar zolang de druk op de zorg groot is en er geen vaccin is, zullen er maatregelen nodig zijn.'' ,,Zeker niet. De problemen met CO2, stikstof en PFAS gaan niet weg door de coronacrisis. Ik heb er begrip voor dat de minister van EZK nu zijn handen vol heeft aan het steunpakket. Dat zijn hoofd er nu even niet naar staat. Maar die maatregelen moeten er komen.'' ,,Nou, dat valt wel mee. Ik ben Eu ropawoordvoerder namens D66 en vraag in alle debatten aandacht voor de toon en houding van het kabinet. Inhoudelijk zijn we het lang niet altijd eens, maar op één punt wel: Hoekstra en ook Rutte hebben de taak om de Neder landse belangen te beschermen. Daar reken ik ze op af. Onze rege- ring wil óók dat de Europese be groting niet te hard oploopt, dat de Europese buitengrenzen worden beschermd, dat migranten eerlijk over de lidstaten worden verdeeld, dat onze vissers ook na de brexit kunnen blijven vissen. Dan moet je zorgen dat je in Europa niet je gunfactor kwijtraakt." ,,Ook mijn coalitiepartners gun ik emoties. Wij werken samen in een coalitie, maar niet met de bedoe ling om te fuseren. We moeten in Europa samen verder. Het is scha delijk als er in Europese hoofdste den met chagrijn over Nederland wordt gesproken. Als in Italië de economie met 10 procent krimpt, merken wij dat ook. We willen dat Zuid-Europa straks weer onze tul pen koopt. Onze sierteelt is nu al 70 procent van de omzet kwijt.'' ,,Laten we niet op die manier sec toren met elkaar vergelijken. Die 300 miljoen is heel belangrijk om te voorkomen dat podia en instel lingen omvallen. Daar heeft D66 zich hard voor gemaakt. Als het niet genoeg is, gaan we kijken hoe we het kunnen ophogen. Maar te gelijkertijd is het wel zo dat er al leen voor cultuur en aardappels een aparte regeling is gekomen. Dat is ook een signaal aan de cul tuursector, dat we na jaren van kaalslag ons ervan bewust zijn dat we de cultuursector nodig hebben om het leven kleur te geven.'' ,,Dat is niet mijn boodschap. Ik maak me zorgen. Studenten krij gen minder waar voor hun colle gegeld. En inkomsten uit bijbaan tjes vallen weg. De minister moet kijken hoe studenten die krap bij kas zitten, kunnen worden gehol pen. De verlenging van de ov-stu- dentenkaart is al een goede stap.'' ,,Als deze situatie nog maanden aanhoudt, moeten we kijken of studenten voldoende geholpen zijn. Er is al langer een discussie over de omvang en het bereik van aanvullende beurs, die nog altijd een gift is. Is die aanvullende beurs voldoende, moeten er meer studenten aanspraak op maken? Die vraag is urgenter dan die al was. Zeker als de maatregelen op 28 april verlengd zouden worden, moeten we deze discussie voeren.'' zaterdag 18 april 2020 GO 'Cultuur geeft leven kleur' Wat komt er dan terecht van uw controlerende taak als Kamer lid? ••5 D66-fractievoor- zitter Rob Jetten: „Best pittig, zo lang zonder elkaar.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE Heeft u al een idee hoe maatre gelen zouden kunnen worden versoepeld Vanwege de coronabestrijding heeft het kabinet klimaatplan nen uitgesteld. Komt van uitstel afstel? - Rob Jetten Minister van Financiën Wopke Hoekstra heeft onlangs hard on derhandeld in Europa over een steunpakket. U was openlijk kri tisch. Liep u hem niet voor de voeten? U sprak over een 'diplomatieke ramp'. Daarmee ondermijnde u Hoekstra's positie. Snapt u irri tatie daarover bij coalitiepart ners? Bloemkwekers en aardappelte lers krijgen van de overheid 650 miljoen euro steun. De cultuur sector moet het doen met 300 miljoen. Tekent dat de verhou dingen in de coalitie? Ook studenten hebben hun hoop op D66 gevestigd. Maar die krijgen te horen dat ze maar moeten bijlenen. Het is D66-minister Van Engels hoven die zegt: leen maar bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11