'Japan wordt volgestort met beton, hele oevers zijn ermee dichtgesmeerd' RECENSIE Al tien jaar geen contact meer ,,Tja... zenboeddhisme komt uit Japan, en daar zit zeker wijsheid in - niet voor niets is de mindfulnesshype in het Westen erop gebaseerd. De stoïcijnse levenshouding in Japan vind ik ook wijs: je niet continu door je primaire emoties laten meeslepen. Tegelijk gebeuren er ook veel niet-wijze dingen. Neem opruimgoeroe Marie Kondo: wij denken bij Japan aan lege kamers met alleen het hoogst noodzakelijke erin, spul len die dan ook nog mooi gedesigned zijn. Dat vinden wij 'zen'. Maar in werkelijkheid zijn veel Japanse huizen ontzettend troepig en liggen ze vol shit die ik zelf allang zou hebben weggegooid. Dus ik denk vooral dat Marie Kondo zo populair is geworden omdat ze in haar eigen land een groot pro bleem heeft gesignaleerd." ,,Ja, ik kan er niet over uit dat het land onder het beton wordt gestort. Van de 250 rivieren zijn er maar drie waarvan de oevers niet helemaal zijn dichtgesmeerd. De natuur is er fantastisch, want het is een vulkanisch gebied, maar de kustlijnen liggen vol met tetrapods, vierpotige betonnen constructies die zijn bedoeld om vloedgolven te breken, terwijl ze dat niet doen. Vanwege de aard bevingen en tsunami's is de natuur altijd iets 'gevaarlijks' geweest, en daarom wordt het beheersen ervan beschouwd als iets goeds. En dus worden berghellingen afge smeerd met glad beton: 'zo, klaar'. Er zit een corrupt systeem achter, met een sterke lobby. Echt vreselijk. Want omdat het niet in de Japanse cultuur past om te proteste ren, krijgen milieuorganisaties weinig voet aan de grond.'' ,,Ja, dat gelovigen sommige Japanse christe nen. In een dorpje op het hoofdeiland zou het graf van Jezus te vinden zijn. Ze geloven er dat de man die aan het kruis is gestorven de tweelingbroer van Jezus was, en dat Jezus zelf met een Japanse vrouw is getrouwd, een heleboel kinderen heeft gekregen en de rest van zijn leven heeft gesleten op een knoflookboerderij." ,,Het solitaire leven van veel Japanners. Voor de nieuwe serie van Tokodoki heb ik daar een aflevering over gemaakt. Veel jongeren vinden een relatie en seks te veel gedoe. Veel vrouwen hebben denk ik niet zo'n zin in de traditionele rol van huis vrouw. Zo worden de mannen 'graseters', omdat ze niet meer op zoek gaan naar 'vlees', maar in de wei staan te grazen en af te wachten. Een kwart van de dertigers heeft nog nooit een relatie gehad en er zijn veel men sen die nooit de deur uit komen. Zo heb ik een jongeman bezocht die nog bij zijn ou ders woont en op afstand voor een bedrijf werkt. Eens per twee maanden komt hij een keer buiten, de rest van de tijd zit hij in z'n uppie binnen. Zijn moeder zet eten voor hem neer. 'Maar eet je dan niet samen met je ouders?' vroeg ik. Nee, nee, dat gaf te veel spanningen, want zijn ouders vinden zijn lifestyle niet goed. Maar hij laat dus wél zijn moeder elke dag voor hem koken. Daar stopt mijn begrip." Aan literaire odes aan vaders en moeders is in de Neder landse literatuur geen gebrek, net zomin als aan boeken waarin de vader de vijand is. Maar er zijn weinig romans over hoe een ouder kijkt naar het leven van zijn of haar vol wassen kind, zoals Koos van Zomeren doet in Omstandig heden (Arbeiderspers, €21,50). Hierin richt gepensioneerd boekhandelaar Ronald Wal raven zich in een lange, mean derende brief bevragend, boos en kwetsbaar tot zijn zoon, die zich van hem en zijn vrouw heeft verwijderd. Al tien jaar is hij niet meer thuisgekomen. D e roman begint met een beschrijving van zijn andere kind. In zijn gedachten gaat de boekhandelaar op wandel vakantie met zijn net geschei den dochter. Nieuwsgierig observeert hij haar, bijna zoals een minnaar zou kunnen doen. In Duitsland (de dochter blijft in het hotel) zoekt de 72- jarige Walraven het raakpunt van twee rivieren. Verdacht veel lijkt de zoektocht naar de twee rivieren op die van zijn oude dag. Steeds vaker drijven zijn gedachten af naar de lange rivier van het verleden; de toe komst is nog maar een kort stroompje. Walraven vraagt zich af wat er misging tussen hem en zijn kinderen. Allebei verloor hij op een andere manier. 'En waarom in godsnaam zo radicaal?' Van Zomerens zinnen zijn helder en krachtig. Een vader, mijme rend over de verhouding met zijn volwassen kinderen: altijd boeiend. —Maaike Lange 32 Lezen Japan wordt ook gezien als een land van grote wijsheid. Klopt dat beeld? Is er ook iets dat je stom vindt aan Japan? Ik las in je boek dat Jezus niet aan het kruis is gestorven, maar naar Japan verhuisd schijnt te zijn. Wat zul je nooit helemaal begrijpen? Japan in honderd kleine stukjes is verschenen bij Uitgeverij Cornelisse (€19). ROMAN Koos van Zomeren Omstandigheden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112