'Van de enorme hoeveelheid werkwoords vormen word je al depressief' ,,Ik denk dat dat komt doordat het zo'n geïsoleerde en oude cultuur is. Japan heeft zichzelf honderden jaren bewust afgesloten van de rest van de wereld en daardoor heeft het land zich volkomen geïsoleerd kunnen ontwikkelen. Zelfs zaken die oorspronkelijk uit China kwamen, zoals de theeceremonie en het schrift, hebben zich ontwikkeld tot iets eigens en unieks. Dat alles daar anders is dan in de rest van de wereld, maakt het zo aantrekkelijk voor ons, denk ik. Japan heeft het karakter van een eilandstaat, ze noemen dat zelf 'eilandgeest'. Om die reden zijn ook die ingewikkelde omgangsvormen ont staan. Op een eiland kun je niet het risico lopen te worden verstoten uit de groep. Die omgangsvormen moeten problemen in sociale interactie voorkomen.'' ,,Bij verschillende sociale gelegenheden is de hoek waaronder je moet buigen belang rijk: je moet weten of je heel diep moet buigen, of maar een beetje. En hoeveel seconden. Die duidelijke hiërarchie zie je ook terug in de taal: als je iemand aan spreekt die hoger geplaatst is dan jij, dien je andere woorden te gebruiken dan bij men sen op gelijk niveau. Ik heb een boekje met werkwoords vormen in het Japans en als je de eerste bladzijde openslaat word je al depressief van hoeveel vormen er zijn en voor welke gelegenheid. Daarnaast heeft Japan ook nog drie soorten schrift. Het is echt heel ingewikkeld. Ik ben dus een lopendejaux pas, omdat ik me ongrammaticaal en bot uitdruk. Dat probeer ik te compenseren door maar heel veel vriendelijk te glim lachen.'' ,,Het land is sterk verouderd. Er worden weinig baby's geboren en de bevolking wordt ook nog eens héél erg oud. In 2014 werden er meer incontinentieluiers ver kocht dan babyluiers. Als ik in Japan ben, zie ik altijd wel een kromgebogen Japanner door mijn blikveld schuifelen. Hoe het komt dat ze zo'n hoge leeftijd bereiken is niet helemaal duidelijk, geloof ik. Op het eiland waar de Japanners het alleroudst worden, hoorde ik de mensen zeggen dat het komt doordat ze zoveel bruine suiker eten.'' komt een hype te worden. Waarin schuilt die aantrekkingskracht? Kun je een voorbeeld geven? Hoe heb je Japan zien veranderen in de afgelopen twintig jaar? ZATERDAG 18 APRIL 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111