CORONAVIRUS Verbrand geen geld Mogelijk minder zieken naar ic door medicijn tegen hoge bloeddruk Va,SaS0s Steeds beter in bijleggen ruzies T Optie: basisschool open, middelbare school dicht Bespaar gemiddeld 3.000,Sob je lening^W J 10 NIEUWS Let op! Geld lenen kost geld Versneld onderzoek of valsartan levens redt fi Op een dergelijk advies lijkt het Outbreak Management Team (OMT) voor te sorteren. Het OMT is een groep experts die het kabinet adviseert in de corona crisis; voor Rutte is hun advies 'heilig'. Zij schrijven deze week in hun advies aan het kabinet dat hun modellen blijkt dat de ope ning van kinderdagverblijven en basisscholen weliswaar zorgt voor meer besmetting onder ba- sisschoolkinderen en hun ou ders, maar dat dit nauwelijks leidt tot extra opnames op de ic. Op middelbare scholen is de situatie anders, schrijven ze. In tegenstelling tot basisscholen bedienen middelbare scholen een groter gebied. ,,Door hun re gionale karakter dragen ze meer bij aan mogelijke bovenregionale verspreiding van het virus", waarschuwt het OMT. Het OMT benadrukt dat het nu nog niet kan adviseren over het versoepelen van de coronamaat regelen. Het wacht nog op een onderzoek van het RIVM naar de manier waarop eventueel be smette kinderen het coronavirus overdragen op volwassenen. doe de check op becam.nl Bij veel ernstig zieke coronapa tiënten belandt er vocht vanuit de bloedvaten in de longen, wat de kans om het virus te overleven ernstig verkleint. Valsartan - een vaak voorgeschreven geneesmid del tegen hoge bloeddruk - gaat deze vochtophopingen tegen. „Na genoeg alle mensen die nu met co rona op de intensive care liggen, kampen met dat probleem. Dit is de belangrijkste complicatie van corona'', verklaart cardioloog Ro land van Kimmenade van het Nij meegse RadboudUMC. Mocht valsartan werken, dan zou dat een enorme opsteker zijn 80 mg 0-80?»- - in de strijd tegen corona. Om hier achter te komen worden in de ko mende maanden driehonderd co ronapatiënten behandeld met val- sartan, nog eens driehonderd pa tiënten ontvangen een placebo. ,,Er zijn al experimentele onder zoeken waaruit blijkt dat het zou kunnen werken. Zo'n robuuste studie is de enige manier om ook echt aan te tonen dat het werkt'', betoogt de cardioloog. Het geneesmiddel verlaagt de bloeddruk door een eiwit te blok keren dat de bloeddruk in de vaten verhoogt. Van Kimmenade: ,,Wij hebben bijna veertig jaar ervaring met medicijnen die ervoor zorgen dat de werking van dit schadelijk stofje vermindert. In de cardiologie zorgt dat stofje voor een hoge bloeddruk." Intensivist Peter de Jager van het Brabantse Jeroen Bosch Ziekenhuis vult aan: „Bij een coronainfectie zie je dat ditzelfde stofje ervoor zorgt dat de bloedvaten in de longen lekken, waardoor er vocht de longblaasjes instroomt." Aan het grootschalige onder zoek, dat door de Hartstichting en het Netherlands Heart Institute wordt ondersteund, moeten tien tot vijftien ziekenhuizen mee doen. Vanwege het acute belang is gisteren al gestart maar er is nog dringend behoefte aan onder zoeksgeld en centra die meedoen. Nederland beschikt over grote voorraden van dit medicijn, waar door patiënten meteen geholpen kunnen worden. Van Kimmenade waarschuwt dat patiënten het me dicijn alleen op doktersvoorschrift moeten nemen en er niet zelf mee moeten experimenteren. De on derzoekers hopen binnen een paar maanden te kunnen bewijzen of valsartan er ook inderdaad toe leidt dat minder coronapatiënten naar de ic hoeven of overlijden. IN QUARANTAINE is net een echt huwelijk, dat van ons. U denkt misschien dat we nooit ruzie hebben, mijn vrouw en ik, omdat ik van die lieve columns over mijn gezin schrijf. Laat ik verklappen: ook hier zeggen we elkaar wel eens goed de waarheid. Vooral nu we in de snelkookpan van de zelfisolatie zitten. Kleine nuance: mijn vrouw zegt mij de waarheid en ik pro testeer grommend dat het genu anceerder ligt en dat het ook he lemaal niet meevalt om man te zijn, tegenwoordig. Enfin, dat komt u vast bekend voor. Meer weid ik niet uit, want over de ru zies tussen mijn vrouw en mij mag ik contractueel niks zeggen. Anders verlaat ze me, zegt ze, vooral als we in zo'n ruzie zitten. Ik citeer haar even: 'HIER KOMT GEEN COLUMN OVER!' Da's duidelijk, hè. Over hoe we onze ruzies bijleg gen ben ik wel zeer tevreden. Daar worden we echt per quaran- taineweek beter in. Gisteravond waren we al binnen vijf minuten op dat punt dat we vroeger na een halve dag bereikten. Er waren tij den dat we pas na drie dagen een staakt-het-vuren afsloten met een vredesverdrag. Het is natuurlijk een grote rela tie-test, die zelfisolatie. Het kan stellen uit elkaar drijven (88 scheidingen in Wuhan toen de poorten weer opengingen), maar ook dichter bij elkaar brengen. Nooit te vroeg juichen (ik ben in dit opzicht in het leven wel eens verrast), maar wij drijven lekker naar elkaar toe. Wat het steeds weer wint, vraagt u? De liefde natuurlijk. En We appen elkaar vanuit hoeken van ons huis: Zullen we weer normaal doen? het besef dat je daarom met elkaar verder moet binnen die vier mu ren. Dat je nergens anders naar toe kunt om je af te reageren. Tenzij HEEL DRASTISCH. En dat de meeste ruzies uiteindelijk om futiele dingen gaan. Of om zaken die toch niet meer veranderen. Dat ik te grommig ben, zij te rommelig. Het is geen simpele rekensom, zo'n relatie, maar soms ook wel. Oké, zij zet nooit de televisie goed uit, ruimt de afwasmachine niet volgens mijn streng wiskun dig regime in, laat alle lampen aan, gooit haar schoenen noncha lant door heel de kamer. Dat stre pen we dan weg tegen dat ik de kinderen te snel afsnauw, niet over gevoelens praat, van slag raak als zij een strak plan omgooit voor iets leukers, en met mijn astma de hele familie gijzel! Ja, dat doet de quarantaine met ons. En daarom appen we elkaar vanuit de hoeken van ons huis: 'Dit is idioot, schat. Zullen we weer normaal doen.' Liefde, het kan zo eenvoudig zijn. zaterdag 18 april 2020 GO DEN HAAG Basisscholen en kinderdagverblijven kunnen mogelijk na de meivakantie weer open. Middelbare scholen moeten de deuren misschien langer gesloten houden, omdat hun rol bij de verspreiding van het coronavirus groter lijkt. Door coronapatiënten te behandelen met hoge- bloeddrukmedicijn valsar tan kunnen mogelijk veel ic-opnames, en daarmee sterfgevallen, worden be spaard. Nederlandse speci alisten starten een groot on derzoek waaraan zeshon derd patiënten in zo'n vijftien ziekenhuizen meedoen. David Bremmer Marcia Nieuwenhuis Den Bosch/Nijmegen OralvJse Valsartan capsules tegen hoge bloeddruk. foto shutterstock Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 36: Frank vertelt over elkaar de waarheid zeggen. Vandaag is er geen kroniek van Michael Frank, intensivist op de ic van het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10