Een vrachtwagen die naar je grijnst, een stopcontact dat je toelacht. Soms zie je gezichten waar ze niet zijn. Grafisch vormgever Irene Schampaert verzamelde een boek vol. En psycholoog en tv-presentator Pieter Hulst keek ernaar. Of we nou Epke Zonderland ofPiet Snot heten, PVV, GroenLinks of ChristenUnie stemmen, vegetariër of worsten-eter zijn, we hebben een gemeenschappelijke specia liteit: we zijn ware experts in het registre ren, herkennen, lezen en onthouden van gezichten. Stelt u zich eens voor dat dat niet zo was. We zouden met namen en rugnummers de straat op moeten. Uw eigen kind terug vinden op het schoolplein zou elke dag opnieuw een levende versie zijn van Wie ben ik?. Uw geliefde zou telkens weer moe ten bewijzen dat hij of zij daadwerkelijk degene is met wie u al 15 jaar getrouwd bent. Misschien zouden we zelfs moeten aantonen dat we überhaupt een mens zijn en niet een hoed, zoals beschreven staat in De man die zijn vrouw voor een hoed hield van neuroloog Oliver Sacks. Daarin lijdt een van Sacks' patiënten aan visuele agnosie, waar door hij geen gezichten meer herkent. Zo doende pakte hij op een dag zijn vrouw vast en probeerde het arme mens op zijn hoofd te draperen, in de heilige overtuiging dat zij een hoed was. Het moge duidelijk zijn: ons vermogen om gezichten te zien is essentieel. Recente studies tonen aan dat we met gemak 5000 gezichten kunnen onthouden. Mensen zijn zelfs zo gespitst op gezichten dat we geneigd zijn ze overal in te herken nen: in deurklinken, gebouwen, aange brande tosti's en zelfs in zoiets eenvoudigs als een dubbelepunt met een haakje Konterfeitselkoningen Disney en Pixar beheersen dit fenomeen tot in de puntjes. Wie herinnert zich niet de pratende kande laars van Belle en het Beest, of de eenzame Wall-E? Voor degenen die Wall-E niet ken nen: dat is een robot met meer diepgang in zijn gezicht dan menig passagier in de ochtendmetro. Deze fotoserie, afkomstig uit het boek I See Faces zit boordevol met karaktervolle objecten. Met name de kwaad aardige dweil verdient wat mij betreft de hoofdrol in een volgende Pixar-film. Wat is uw favoriet? 26 kijk naar je eigen! I See Faces is samen gesteld door grafisch vormgever en fotograaf Irene Scham paert. Het verschijnt bij Lannoo (€15).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106