GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Want de trein vermindert vaart Terwijl mijn hart steeds sneller gaat Ik kijk uit het raam om te zien of zij daar staat Kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng kedeng oe oe Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Uit: Per spoor van Guus Meeuwis Vagant Soms denk ik erover een boek, een serie tv-programma's of een eindeloze reeks pod- casts te maken met als thema 'mannen en hun hobby's'. Niets zo aandoenlijk, intrige rend maar ook treurig als de man en zijn hobby. Ja, ik weet dat vrouwen óók hobby's hebben, maar een vrouwelijke hobby is vaak een bezigheid: volkomen nuttig, logisch en begrijpelijk. Wat mannen doen: suikerzakjesverzame lingen completeren. Drie ton betalen voor een postzegel uit Mali met een missend tand je 'omdat die nog ontbreekt in mijn verzame ling'. Oeverloos cd's herschikken, opdat het hele oeuvre van Tony Joe White en alle an dere Americana-artiesten die een mens kan verzinnen op alfabet staat. Mannen willen dingen compleet en op orde hebben, het maakt eigenlijk niet uit wat het is. Treinen. Dat is de ultieme mannenhobby. Mannen bouwen modelspoorbanen met elektrische treinen om zich vervolgens te verbeelden dat het echte treinen zijn die op tijd een stationnetje in- en uitrijden. Mannen bestuderen spoorboekjes om te doorgronden hoe alle schema's op elkaar aansluiten. En vervolgens nemen mannen plaats in de trein om te doorvoelen hoe alles werkt. Het ultieme Nederlandse treinliedje heet Per spoor - we kennen het als Kedeng kedeng - van Guus Meeuwis en zijn band Vagant. Briljant liedje. Niet vanwege de coupletten, die bezingen het zoveelduizendste verhaaltje van een jongen die naar zijn meisje verlangt, maar vanwege de eeuwigdurende, gerust stellende bonk van een trein die zo knap ver woord is in het refrein. Eigenlijk jammer dat er daarna 'oe oe' komt, want we rijden allang niet meer in stoomlocomotieven. De horror van elke trein-nerd is natuurlijk een dienstregeling die in de war loopt. In de herfst liggen er blaadjes op de rails en rijden de treinen niet meer - dat werk. Gelukkig hebben we ProRail, waar op hoog niveau wetenschappelijk onderzoek wordt gedaan naar het 'kedeng kedeng' van treinen, en hoe het spoor daar onder te lijden heeft. Ook bij ProRail zitten mannen die van hun hobby hun beroep hebben gemaakt. Ik vond een mooi citaat uit een artikel over ProRail op nwo.nl, de site van de Nederlandse Organisa tie voor Wetenschappelijk Onderzoek: 'Een 'gezonde' rails trilt anders dan een defect stuk met een beginnend, met het blote oog nog niet zichtbaar scheurtje erin.' Zij hebben dus uitgevonden dat het 'ke deng kedeng' van een trein nét iets anders klinkt als er een klein defect in de rails ont staat, nog vóórdat dat zichtbaar is. Om de wieldoppen van meettreinen zijn sensoren gemonteerd die heel precies de trillingen van de wielas meten en zo, na lange berekeningen, nuttige informatie geven: 'Loszittende bouten, blinde vering, een ver slagen kop, een doorbuigend spoor, beschadi gingen in het staal of aan puntstukken van wissels: in de helft van de gevallen hebben de metingen tot versnelde reparaties geleid.' Dat is hobbyisme op niveau, en je hebt er ook nog wat aan. 20 Sandite, een mengsel van zand, metaal deeltjes en aardappel zetmeel, is een wapen in de strijd die ProRail voert tegen de pulp van herfstblaadjes op de rails. De remgel maakt het spoor stroever. Gijs Groenteman Volgende week analyseert Pieter Hulst Vuile huichelaar van Renée de Haan. Met 15,7 kilometer aan spoor is Miniatur Wunder- land (MiWuLa) in Hamburg de grootste modelspoor baan ter we reld. Er rijden 1040 digitaal i gestuurde treintjes rond. Het woord 'hobby' komt mogelijk van het Engelse hobby horse, een hobbel paard. Een andere etymo logische verklaring: een 'hobby' is ook een kleine valk, die vroeger veel werd gebruikt voor de valken jacht. Vrouwen willen een man die graag reist, mannen zoeken een vrouw die veel aan sport doet. Dat blijkt uit onderzoek van de Ameri kaanse datingwebsite eHarmony naar de hobby's die hun leden zoeken bij de andere sekse. ka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 100