CORONAVIRUS Weet je nog, lieffie? Ov-kaart studenten langer te gebruiken 'Misschien naar Frankrijk, of een vakantie in de tuin' 'Toen we wilden boeken, begon de crisis' 9 UIT BREDA Frank VI Poorthuis r Rotterdam IN QUARANTAINE Weet je nog dat ik 's och tends eerst de kinderen naar school bracht en dan naar m'n werk fietste. Lekker door de wind. Ja, en dat ik dan thuis de ontbijt boel moest opruimen maar vervol gens heerlijk de hele dag aan mijn boek kon werken. Zonder dat jullie in mijn werkkamer woonden. Weet je nog dat ik dan vanuit een saaie vergadering appjes naar je stuurde over dat ik van je hou en dat we zo'n gezellige avond had den, gisteren. Of gewoon een boodschappen lijstje, hè. Of dat je die domme opmer king vanochtend niet zo bedoeld had. Of dat je er alweer spijt van had. Ja, oké, dat ook. Of we planden dat we naar je ouders op de Veluwe zouden gaan. Omdat we die al drie weken niet meer gezien hadden. Weet je nog dat we met Pasen weg zouden gaan? En in mei naar Duitsland. Weet je nog? Weet je nog dat ik soms 's ochtend tussen tien en elf even ging koffie rin- ken in de stad met een vriendin. Voor werk, maar het was ook gewoon ge zellig. Weetje nog? Weet je nog dat wij zelf met z'n tweetjes wel eens stiekem afspra ken in een koffietentje in de stad. Dat ik dan op werk zei ik dat even een afspraak buiten de deur had en dat we gewoon gingen kletsen op een bankje in de hoek. Weet je nog dat we op zaterdag ochtend uitsliepen en dan de hele dag een beetje in het huis lanterfantten in pyjama's, de kinderen met de lego en de Donald Duck op de grond, wij met de iPad en de kranten aan tafel, een tweede kop koffie. En dat we dan zei den: we blijven het hele weekeinde lekker binnen. Weet je nog dat ik dan vanuit een saaie vergadering appjes naar je stuurde over dat ik van je hou? Maar dat jij er dan 's middags toch even op uit ging, omdat je tegen de muren opliep. En weet je nog dat we afspraken dat de kinderen voor hun 11de niet op de iPhone mochten? Weet je nog dat je op je werk ge woon een klap op de schouder van je collega kon geven. Of even een vriendschappelijk duwtje na een grapje. Of een aai over de bol van een collega met verdriet. Dat heeft nooit gemogen, hè. Dat was voor #Metoo. Nou ja, en toch weet ik het nog. En ik mis het ook. De kaart loopt automatisch drie maanden langer door nadat de pe riode waarin studenten recht heb ben op gratis reizen is verstreken. Studenten hebben recht op een ov-studentenkaart gedurende de duur van hun studie plus één jaar extra. Daar komen nu dus drie maanden bij. De verlenging is deels bedoeld als compensatie, omdat het onderwijs vanwege het coronavirus nu stilligt en studenten vanuit huis werken. Maar met de maatregel loopt het ministerie ook al vooruit op even tuele studievertraging die studen ten mogelijk oplopen. Als zij langer moeten doorstuderen, kunnen zij ook langer naar hun hogeschool of universiteit reizen. Voor mbo-stu- denten geldt de verlenging niet, omdat zij bovenop de duur van hun studie nog drie jaar recht hebben op een ov-studentenkaart. Mochten de coronamaatregelen langer duren en ook komend acade misch jaar nog van kracht zijn, wordt bekeken of de termijn van drie maanden nog moet worden verlengd. ,,In eerste instantie gaat het om drie maanden'', zegt een woordvoerder van minister Ingrid van Engelshoven. Sinds de invoering van het leen stelsel in 2015 is het gratis reizen met het openbaar vervoer voor veel studenten de enige 'gift' die zij nog krijgen. Studentenorganisatie ISO is blij met de verlenging. Op het speciale coronameldpunt kwamen veel vra gen binnen, stelt voorzitter Kees Gillesse. ,,Dat de minister meer ze kerheid geeft, is goed nieuws.'' JOHAN EN CORINA VAN BEEK UIT DEN BOSCH woensdag 15 april 2020 GO Judith: „Sjoerd start eind augustus op de basisschool, dus dit is het laatste jaar dat we buiten de schoolvakan ties op reis kunnen. Dat leek ons een mooie gelegenheid om nog eens een verre reis te maken. 4 mei zouden we naar Costa Rica vliegen. De reis is nog niet officieel geannuleerd, maar dat zal wel gaan gebeuren. Ik heb dan eigenlijk niet zoveel aan vou chers of het verzetten van dezelfde vakantie, want gedurende het schooljaar wordt dat moeilijk inplannen voor ons. Wat we nu gaan doen? Dat weet ik niet. Het zal ook wel aan de si tuatie liggen deze zomer, en dan vooral of we de grens over wil len en kunnen. Mis schien wordt het ge woon een weekje Frankrijk. Of we blijven in Neder land en gaan een paar dagen naar dierentui nen en het pretpark. Ik ga nu in elk geval niks vastleggen. Waar schijnlijk zijn we straks ook allang blij als we op een terrasje in de stad mogen zitten. Va kantie klinkt nu nog zó ver weg. We hebben ook een redelijk grote tuin. Sjoerd zei al dat we daar toch ook vakantie kunnen vieren. Mis schien zetten we ge woon een grote tent op en steken we hier de barbecue aan. Een vakantie in eigen tuin." Johan: „Toen ik een jaar of 3 was, gingen wij voor het eerst kamperen. Ik geniet van de vrij heid, de gezelligheid onder el kaar en de tijd met kinderen en kleinkinderen. Mijn dochter heeft nu ook een caravan gekocht, dus we gaan geregeld met haar en de klein kinderen. Altijd naar een andere camping. Dit paasweekend zou ik de ca ravan uit de stalling halen en alles uitpakken. De camping waar we heen zouden gaan is echter gesloten. Dat ging dus niet door. Eind april zouden we een weekje naar de Beekse Bergen gaan, maar dat is ook geannuleerd. Voorlopig staat de caravan dus nog in de stalling. Deze zomer was het plan om naar Italië gaan. Drie weken kamperen, vlakbij Venetië. Op het moment dat we de reis wil den gaan boeken, begon de co ronacrisis daar. Dus hebben we nog even gewacht. Inmiddels ligt alles plat. Voorlo pig boek ik helemaal niks meer. We wachten het lekker af. Vervelend is het wel. Ik heb net een nieuwe airco op de caravan laten zetten. Met alle andere bij komende kosten hebben we 2000 euro uitgegeven. Terwijl ik vrees dat de caravan de stalling niet uitkomt dit jaar. Als alle grenzen weer open zijn en alles weer kan, dan gaan we nog wel iets doen. Op dat mo ment ga ik er ook vanuit dat het veilig is. Maar de kans dat we dan in Nederland blijven, is wel het grootst." Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 33: over hoe het vroeger was. Studenten die vanwege het co ronavirus niet naar hun universi teit of hogeschool kunnen, mogen drie maanden langer blij ven reizen met hun ov-studen- tenkaart. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9