CORONAVIRUS Bijna niemand die zich eraan waagt Ik stap zo weer op een cruiseschip' 8 NIEUWS JUDITH VAN NULAND, HARMEN EN SJOERD VERBOORD NATASCHA VAN DER LINDEN UIT LISSE We staan bekend als een reislustig volkje, maar deze zomer houdt het virus ons thuis. Een meerderheid van de Nederlanders heeft zijn zomervakantieplannen in de ijskast gezet. ,,Het hoogseizoen lijkt te verschuiven naar september en oktober.'' Of we deze zomer weer en masse naar vakantieoorden als Spanje, Turkije, Ita lië, Griekenland of Frankrijk trek ken? ,,Boek geen zomervakantie", advi seerde Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, in de krant Bild am Sonntag. Volgens haar kan niemand voorspellen hoe juli en augustus eruit gaan zien. Daar komt bij dat het aantal corona- doden in Spanje blijft stijgen. En in Frankrijk blijven hotels, cafés en res taurants ook na 11 mei nog voor onbe paalde tijd dicht, zo kondigde president Macron aan in een televisietoespraak. Grote evenementen blijven daar tot half juli verboden. ,,Voorlopig kunnen we nergens heen en zijn de grenzen dicht'', zegt een woordvoerder van de ANWB klip en klaar. ,,Het is afwachten, afwachten en nog eens afwachten.'' Dat we afwachten, is duidelijk te zien aan het geringe aantal nieuwe boekingen voor de zomerperiode. ,,De zomermaanden zien we vooralsnog weinig beweging'', signaleert woord voerder Petra Kok van touroperator TUI. Ook bij andere reisaanbieders merken ze dat weinig mensen de gok wagen een zomervakantie te boeken. En, zelfs aan voorpret lijkt de gemid delde Nederlander even wat minder behoefte te hebben, blijkt uit de terug gang in het aantal zoekopdrachten. Zo zag één reisagent de zoekopdrachten met bestemming Nederland eind vo rige maand dalen met 85 procent. Zo groot is ook wel de terugval in het uit eindelijke boekgedrag, schat markton derzoeksbureau NBTC-NIPO Research in zijn nieuwste onderzoek. Daarin neemt het onder andere de gevolgen van de coronacrisis op ons reisgedrag onder de loep. Een van de uitkomsten: de zorgen bij potentiële boekers zijn de afgelopen weken eerder toegenomen dan afgenomen. Zes op de tien Nederlanders hebben hun zomer vakantieplannen al in de ijskast gezet. Bijna de helft twijfelt of er wel een va kantie komt, dit jaar. Dat het reissentiment negatief is, be vestigt een onderzoek van de Vakantie Discounter onder ruim duizend Ne derlanders. Daarin zegt slechts 17 procent van de mensen die in mei op reis zouden gaan, te verwachten dat die reis doorgaat. Naarmate de maanden verstrijken, neemt het vertrouwen wel ietwat toe: in juni is dat 21 procent, in juli 32 procent en in augustus gaat 57 procent ervan uit dat hij kan vertrek ken. ,,Je zou kunnen zeggen dat men sen er pas in augustus weer een beetje vertrouwen in krijgen'', zegt woord voerder Daisy Heyer van de Vakantie Discounter. Lichtpuntjes Ondanks alle sombere tendensen zien de grotere reisorganisaties wel een paar lichtpuntjes. Zo sluiten zij niet uit dat het negatieve reissentiment heel snel kan omslaan zodra de coronamaatrege len versoepeld worden. Dan verwach ten ze een inhaalslag en een run op last minutes. Dat de wens onvermin derd groot is om - als het straks alle maal weer veilig is - ertussenuit te gaan, blijkt ook uit de antwoorden die mensen gaven in de enquête van Va kantieDiscounter. Daarin zegt bijvoorbeeld één op de drie het liefst een last minute te boeken in de toekomst, zodat praktisch zeker is dat de reis doorgaat. Daarnaast zegt bijna een kwart van de ondervraagden van plan te zijn om dit jaar nog een (ex tra) reis te boeken. En van de 65-plus- sers ligt dat percentage zelfs op 33 pro cent. Een opsteker voor reisaanbieders die overigens nog een ander positief puntje zien: de belangstelling voor rei zen met vertrek in het najaar en de winter groeit. ,,Het lijkt of het hoogsei zoen verschuift naar de maanden sep tember en oktober. Dat onze klanten kiezen voor zonzekere bestemmingen in die maanden'', signaleert Audrey Denkelaar van Corendon. Vooral Griekenland, Turkije en Cura- ^ao zijn volgens haar populair. Italië en Spanje worden aanzienlijk minder ge boekt, zo meldt zij. Bij TUI-klanten zijn vooral bestemmingen Egypte en Spanje favoriet. Ook vliegvakanties naar de zon met vertrek in november trekken weer aan, meldt woordvoerder Petra Kok. ,,Rondom de herfstvakantie hebben we zelfs al extra vluchten inge pland om aan de vraag te voldoen, je kunt dan denken aan Ibiza en Mallorca, maar ook Hurghada in Egypte en de Canarische eilanden.'' Dat Spanje onverminderd populair is, komt ook naar voren in het onderzoek van de VakantieDiscounter. Dat vroeg mensen wat de meest gewilde plek zou zijn als de coronacrisis voorbij is. Daar kwam Spanje met stip op één uit. Eu ropa blijkt sowieso met 83 procent ver uit het favoriete werelddeel te zijn. woensdag 15 april 2020 Natascha: ,,We hadden onwijs veel zin in onze cruise. Eind deze maand zouden we naar Tokio gaan. Daarvandaan zou den we via Alaska naar Van couver varen. Daar zouden we nog een tijd gaan kamperen, waarmee we in totaal vier weken weg zouden zijn. Op het schip, De Westerdam, was een paar weken geleden nog een coronageval, waarna het schip nergens mocht aanmeren en dagen ronddobberde op de Zuid-Chinese Zee. Ik had mijn moeder ook eindelijk zover ge kregen eens mee te gaan op een cruise. Eind juni zou ik dus weer gaan, vanuit Amsterdam richting Noorwegen. Maar ik vrees dat er een streep kan door het cruiseseizoen. We hebben dus geen plannen voor de zomer. We wonen vlak bij het strand en dicht bij een na tuurgebied, dus misschien blij- ven we wel thuis. Al onze kos ten worden vergoed en we hebben waardebonnen gekre gen. Als het eind dit jaar weer mag, boek ik ook gewoon weer en ga ik aan boord. Ik word niet angstig van verhalen over corona aan boord en schepen die dagenlang rond dobberen. De hygiëne aan boord is goed. Het zou wel hel pen als een schip gewoon kan aanmeren bij problemen.'' Een reis boeken? Natasja de Groot Bart Gotink Rotterdam Van geën quêteerde Nederlanders die in mei op vakantie zouden gaan, denkt 17 procent dat die reis doorgaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8