CORONAVIRUS 'Gelukkig zijn er hier geen Italiaanse toestanden' II 7 OP DE INTENSIVE CARE werk kun je niet dagen ■en dagen achter elkaar vol houden, zoals de artsen en verpleegkundigen in Italië. Gelukkig blijven die toestanden ons tot nu toe bespaard. We redden deze mara thonwedstrijd alleen als we vol doende rust nemen. Fysiek en gees telijk fit blijven. Zo was het fijn om na de heftige dienst van zaterdag - waarin drie patiënten kort na elkaar kwamen te overlijden - even thuis bij mijn gezin te zijn. De sfeer op onze intensive care is nog steeds goed. Ook na zo'n dag als zaterdag laat niemand zich uit het veld slaan. Iedereen verwerkt het op zijn of haar eigen manier. Zelf denk ik: Er was geen andere route voor deze patiënten. Ik zou het lastiger vinden om van alles te gaan probe ren, terwijl ik weet dat het niet meer goedkomt. Dan geef ik de familie valse hoop. Wel is het prettig dat we moeilijke beslissingen niet in ons eentje nemen, maar tijdens de over drachten uitgebreid bespreken. Bij het middagoverleg is nu ook een psy choloog aanwezig. Wie wil, kan bij haar terecht voor steun en hulp. Ik hou me vast aan de positieve momenten. Zo zijn er de afgelopen dagen geen nieuwe patiënten bijge komen (er zijn nu achttien bedden bezet). Twee patiënten mochten van de beademing af. We doen dit pas als iemands gezondheid flink verbeterd is, bijvoorbeeld als de koorts af neemt. En heel voorzichtig: elke dag iets minder ondersteuning van de machine. Op een bepaald moment stoppen we met de slaapmiddelen. Sommige mensen blijven rustig. An deren zijn angstig, dat zie je aan hun onwillekeurige bewegingen. De ver pleegkundigen houden dit goed in de gaten. Wat lastig blijft: de onbekendheid van dit virus. Normaal putten we als artsen uit literatuur en onderzoeken. Over Covid-19 leren we elke dag bij. Zo ontdekten we dat verschillende patiënten op de ic problemen krijgen met de nieren. Soms zo erg, dat ze tij dens de opname aan de dialyse moe ten. Ook zien we infecties ontstaan, veroorzaakt door de darmbacteriën. Het is frustrerend dat we deze ziekte niet volledig in de vingers hebben, maar als arts vind ik het ook een in teressante tijd. Om stukje voor stukje deze puzzel te leggen. - Jamaica Vink bloemen en tuinplanten geveild. ,,De totale omzet lag 30 procent la ger dan dezelfde dag vorig jaar.'' Wat helpt, is dat de vraag uit Duitsland op peil blijft, onze Oos terburen zijn goed voor een jaar omzet van 1,6 miljard euro. Ook naar diverse andere landen kun nen bloemen, zoals Zwitserland en Denemarken. Tegelijk is de om zet uit door corona getroffen lan den als Frankrijk, Italië en Spanje compleet weggevallen. A1-kwaliteit De malaise bij telers komt Neder landse bloemisten en kopers para doxaal juist ten goede. ,,De beste bloemen, de A1-kwaliteit, ging vroeger vooral naar het bui tenland'', zegt Utrechtse bloemist Jannet den Ouden. ,,Nu blijven die bloemen in ons land en kunnen mensen mooie bloemen kopen voor een schappelijke prijs.'' Volgens de Leidse bloemist Ro nald Boezaard waren tulpen en an dere bloemen enkele weken terug heel goedkoop. ,,De prijzen zijn vrijwel hersteld. Een bosje veroni ca's moet ik voor 4 euro inkopen. Dat is hartstikke veel geld.'' Hij ziet de sector aantrekken. ,,Op de veiling van Rijnsburg werden dinsdag 2000-2500 karren geveild. Dat waren er eerder 700 tot 900.'' Tulpenkweker Henk van der Slot uit Lisse - per seizoen verkoopt hij 1,2 miljoen tulpen - weet zich aar dig staande te houden. ,,Het had erger kunnen zijn.'' Hij is blij dat mensen veel bloemen kopen. ,,Mensen houden geld in hun zak, omdat de vakantie niet doorgaat. Dan kun je net zo goed 250 van die 1000 of meer uitgespaarde euro's gebruiken voor je tuin of om we kelijks een bloemetje te kopen.'' Van der Slot, relatief een kleine te ler, zegt dat vooral kleine, creatieve ondernemers overeind blijven. ,,Grote kwekers die afhankelijk zijn van één of twee klanten of van supermarkten hebben een pro bleem. Ik ken een collega die zich enkel richt op Noord-Italië. Dan valt alles weg.'' Nederlanders kopen massaal bloemen en tuinplanten nu zij thuis moeten zitten. Bloemisten beleven gouden tijden. ,,In het paasweekeinde zijn alle records gebroken, Moederdag wordt zoals nog niet vertoond.'' met als hoogtepunt afgelopen paas weekeinde. Alle records zijn gebro ken. Mijn probleem is nu: hoe krijgen we alles bezorgd?'' Volgens De Zwart compenseren gewone consumenten de terugval in vraag van horeca, hotels, werkgevers. Ook werkgevers kopen meer bloe men dan verwacht. ,,Abonnementen om kantoren en hotels aan te kleden, de balieboeketten, zijn stilgezet. Maar bedrijven bestellen wel bloemen om klanten en werknemers een hart on der de riem te steken. Dat compen seert het omzetverlies op de zaken- markt deels.'' Volgens De Zwart zijn zal het voor lopig druk blijven. ,,De lockdown blijft nog wel even. Op 10 mei is het Moederdag en dat wordt zoals nog nooit vertoond. Het gaat heel inge wikkeld voor ons zijn om alle bestel lingen voor elkaar te krijgen.'' Veilingen De topdrukte in de winkels ten spijt is het niet overal rozengeur en ma- nenschijn. Van de 7 miljard euro die Nederlandse siertelers jaarlijks om zetten is de Nederlandse markt slechts goed voor 15 procent. De rest van de bloemen gaat naar het buiten land. Toen Nederland en andere lan den strenge coronamaatregelen in stelden, viel de export compleet stil. Op 13 maart, de maandag nadat Rutte de maatregelen aankondigde, was er op de veilingen van Royal FloraHolland geen koper te vinden voor alle bloemen die telers aanlever den. Miljoenen rozen, tulpen en or chideeën werden 'doorgedraaid': de minimumvraagprijs werd niet ge haald, waardoor ze onverkocht ble ven en door de shredder konden. De veilingmeester greep in. Telers mochten nog maar 30 procent van hun bloemen aanleveren. De prijzen herstelden zich. Hoewel de situatie nog steeds moeilijk is, ziet Michel van Schie van Royal FloraHolland voor zichtig positieve signalen. In diverse landen blijft de vraag op peil of is er weer vraag. „De verkoop komt weer langzaam op gang en telers mogen weer meer aanleveren." Gisteren werden er zestig miljoen oen het kabinet medio maart met strenge coro namaatregelen kwam, vreesde de Leidse bloe mist Ronald Boezaard even het ergste. Al veertig jaar staat hij met zijn bloemenkiosk Hans Kanbier op het Noordeinde. Het te gendeel gebeurde.,,Ik verkoop meer bloemen dan normaal. Mensen zit ten allemaal thuis te werken en wil len het een beetje gezellig maken.'' In het paasweekeinde liep het storm en was het een toer iedereen op an derhalve meter af stand te houden. Niet alleen tulpen, rozen en andere bloemen lopen als een trein. ,,Ook tuinbloemen en planten gaan hard. Iedereen gaat zijn tuintje doen.'' Bij het Utrechtse Buitengewoon Bloemen meldt eigenares Jannet den Ouden eveneens veel toeloop. ,,Mensen hebben behoefte aan ge zelligheid en dat kan met bloe men.'' Bij het Haagse Bloemen- huis is het in de winkel zelf vaak rustig, maar online stromen de be stellingen binnen, vertelt eigenaar Ron. „Mensen sturen bloemen, om dat ze die verjaardag niet konden vieren en met Pasen niet samen konden zijn." Directeur Jeroen de Zwart van Fleurop bevestigt de verhalen. Bij de coöperatie zijn 750 van de circa 3000 bloemisten in Nederland aangeslo ten. „Ik heb me echt zorgen gemaakt om onze ondernemers en de tiental len medewerkers op het hoofdkan toor", stelt De Zwart, die zich al oriënteerde op het aanvragen van ar beidstijdverkorting. Het bleek niet nodig. „Sinds 12 maart is de verkoop in één stijgende lijn omhoog gegaan Alle records zijn gebroken. Mijn probleem: hoe krijgen we alles bezorgd - Jeroen de Zwart, Fleurop woensdag 15 april 2020 Michael Frank Dordrecht Ronald Boezaard van bloemenkiosk Hans Kanbier in Leiden verkoopt meer bloemen dan normaal. foto guus schoonewille Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coro navirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweitzer zieken huis in Dordrecht en geeft dage lijks een inkijkje in zijn werk. Deel 21: 'Vasthouden aan positieve mo menten'. David Bremmer Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7