CORONAVIRUS NYNKEDEJONG Kabinet houdt vaart erin met corona-app Blijf 24/7 op de hoogte over het coronavirus via pzc.nl en onze app 6 Column Vroeger bevolkten ze slechts een hoekje van het internet, waar ze vage artikelen deelden die hun wereldbeeld bevestigden, waarna ze instemmend knikkend de rest van de wereld konden uitmaken voor 'sheeple' (schaapmensen), mensen die als makke schapen achter hun leiders aanliepen. Mensen die klakkeloos aanne men wat er in de krant staat, die niet meer kritisch kunnen den ken. Wat ze eigenlijk bedoelen: mensen die niet precies zoals wij denken. Later verhuisden deze com plotdenkers richting Facebook, voor lange verhandelingen over de kankerverwekkende stoffen in een pot bruine bonen, of welke giftige stoffen chemtrails - die witte strepen in de lucht die je ziet wanneer een vliegtuig voorbijvliegt - nou eigenlijk op ons neer doen dalen. Iedereen mag natuurlijk gelo ven wat-ie wil. Vrijheid van meningsuiting. Maar inmiddels hebben die complottheorie liefhebbers uit dat hoekje van het internet bedacht dat het tijd is voor rigoureuzere maat regelen. Binnenkort willen de telefoonproviders het 5G-netwerk uitrollen over Nederland, opdat wij allen nog beter bereik baar zijn. Maar er zijn mensen die denken dat 5G ervoor gezorgd heeft dat het coronavirus zich over de wereld kon ver spreiden. Waar werd het namelijk j voor het eerst ge test?? In Wuhan, in China! En waar is die hele corona- ellende begonnen? In Wuhan! Bovendien geeft 5G heel veel straling!!! En daar word je ziek van!!! De anti-5G-lobby probeert ons dit al tijden met veel uitroepte kens aan het verstand te peute ren, maar wij, de sheeple, luiste ren niet. Wij geloven de onder zoekers die zeggen dat er geen verband is tussen corona en 5G, en dat uit onderzoek is gebleken Die 5G-gekkies steken inmiddels zendmasten in de fik dat aan de 5G-straling geen na delige gevolgen kleven. We willen niet luisteren. En dus steken die 5G-gekkies in middels zendmasten in de fik, om zo het signaal tegen te hou den. Waarmee ze het telefoon verkeer deels platleggen, en hulpdiensten niet gebeld kunnen worden, terwijl dat in deze J»-. tij den toch zo nodig is. lange verhandelingen op Facebook over alles waar wij sheeple blind voor zijn. Geloof maar dat de hele wereld gek is geworden, behalve jij. Maar blijf met je poten van die zendmasten af. We hebben ons telefoon netwerk nu harder nodig dan ooit. Een week geleden poneerde minis ter Hugo de Jonge (Volksgezond heid) dat het kabinet wil werken aan de ontwikkeling van een app om zo digitaal te registreren wie er met coronapatiënten in aanraking is geweest. Zo'n app zou een voor waarde zijn voor het afschalen van maatregelen, omdat zo nieuwe be smettingshaarden in de kiem ge smoord zouden kunnen worden. Het idee is nog niet veel meer dan een houtskoolschets, want De Jonge wist alleen te melden dat het kabinet denkt dat bluetooth erbij kan worden ingezet. Heel simpel: wie met zijn telefoon met blue tooth in de buurt was bij iemand die het virus blijkt te hebben, krijgt een melding. Tal van vragen ging het kabinet nog uit de weg: Is dat dan anoniem? Hoe voorkom je mis bruik? Wordt data centraal opgesla gen? En wordt de app verplicht? Het lijkt erop dat het kabinet voor antwoorden op die vragen eerst de technologische mogelijk heden verkent. Zo werd een digi tale aanbesteding gedaan, waar tot gisteren 12.00 uur op kon worden gereageerd. Volgens een woord voerder zijn er 'een hoop' reacties, al kan hij geen aantal noemen. Duidelijk is dat Google en Apple met de technische ontwikkelingen doende zijn. Zij buigen zich over de achterliggende technologie. Bovendien was er een inte ressante tweet van de Neder landse ambassade in Israël, waarin stond dat bedrijven worden ge zocht die een 'team' willen vormen met de 'Israëlische partner' voor de aanbesteding. Dat land werkt al met de technologie, maar heeft wat privacy-waarborgen laten varen. Zo slaat het informatie centraal op en deelt deze met de politie. En veelzeggend: het is dezelfde tech niek die wordt gebruikt om Pales- tijnen te volgen. Het leverde de re gering een stortvloed aan kritiek op. Het tijdpad van de Nederlandse re gering is ondertussen strak. Het i Er zijn er nog geen kaders vastgesteld door het kabinet, dus veel is giswerk liefst zou er vanaf zaterdag worden proefgedraaid middels een 'pu blieke proef', zo staat in het formu lier dat geïnteresseerde bedrijven moeten invullen. En 'de aangebo den oplossing' moet 'productierijp' zijn per 28 april. Dan verloopt het gros van de coronamaatregelen van de 'intelligente lockdown'. Het kabinet leunt bij de ontwik keling op ruim 130 wetenschappers en technici die zich hebben verza meld in het Pan-European Privacy Preserving Proximity Tracing (PEPP-PT). Deze groep Europese experts moeten ervoor zorgen dat de randvoorwaarden van de app aan privacymaatstaven voldoen, bijvoorbeeld de privacywet AVG. Dat heeft de zorgen niet weggeno men. Een groep van zestig Neder- landse we tenschappers schreef het kabinet aan met hun bedenkingen. Want moet je alles dat technisch mogelijk is ook willen benutten? De 'inzet van tracking-, tracing- en gezondheidsapps is zeer ingrij pend', schreven ze. 'Belangrijk is daarom dat kritisch gekeken wordt naar het nut, de noodzaak en de ef fectiviteit van dergelijke apps, als ook de sociaal-maatschappelijke en juridische impact.' Zij willen dat er ook deskundigen in recht, sociale wetenschappen of ethiek worden betrokken bij de slotvraag: gaan we de ontwikkelde app ook echt gebruiken? Operationeel Want dat het technisch mogelijk is, bewees een aantal Aziatische lan den al. In Singapore, Taiwan, China en Zuid-Korea zijn ze de apps ope rationeel. In dat laatste land worden alle routes en bezoekjes (bakker, pinautomaat, dokter) van iemand die besmet blijkt nauwgezet gepu bliceerd, overigens zonder de naam van de besmette. Vraag is: hoe ver gaat Neder land? De opslag zou 'niet centraal' kunnen gaan, waardoor er geen da tabase is. Bovendien zou een toestel niet voortdurend worden gevolgd, maar alleen registreren wanneer er contact wordt gemaakt met de bluetooth van een toestel in de buurt. Toch zijn er nog geen kaders vastgesteld door het kabinet, dus veel is giswerk. Dat De Jonge daar bij de vaart erin houdt, baart Tweede Kamerleden wel zorgen. Zo stelde D66'er Kees Verhoeven al kritische vragen. Via onze app houden wij u continu op de hoogte over de ontwikkelingen rondom het coronavirus en de gevolgen die het voor u heeft. In het liveblog op onze site en app leest u op elk moment van de dag de laatste ontwikkelingen over het coronavirus. Toegang tot alle online artikelen via de mobiele app: Ga naar pzc.nl/app en download de app. Vragen? Wij helpen u graag verder via pzc.nl/service woensdag 15 april 2020 PC @nynke Schaanmens Geloof wat je wil. Zet In het 'ideale' scenario begint zaterdag al een test met de co rona-app. Het kabinet maakt haast en zoekt samenwerking met het veelbekritiseerde Israël. Tobias den Hartog Den Haag dicht !rd£H-00$Jol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6