Toch starterswoningen in Groede Natuurspeeltuin krijgt eindelijk kabelbaan 7 Centrum De Brouwzaele Terneuzen staat te koop Met de uitbraak van het corona virus, waardoor alles in De Brouwzaele stilligt, heeft de verkoop niets te maken, haast Aarts zich te zeggen. Hij nam in 2008 het complex met kantoren en werkplaatsen van nutsbe drijf Delta over en bouwde het uit tot een multifunctioneel fa ciliteitencentrum met twintig zalen, voor acht a tien mensen De tijd is rijp, ook gezien mijn leeftijd (61), dat een andere ondernemer er iets moois van gaat maken tot vierhonderd bezoekers. ,,Alle functionaliteiten die ik erin wilde hebben, zitten erin, met alle vergunningen. De tijd is rijp, ook gezien mijn leeftijd (61), dat een andere onderne mer er iets moois van gaat ma ken." Verloren Twee serieuze overnamekandi daten zijn er, maar 'iedereen wacht in deze coronatijd af, stelt Aarts. Hij hoopt zoals zo veel ondernemers snel op dui delijkheid over een eindter- mijn. „September en oktober zijn normaal onze drukste maanden, met april en mei, maar die beschouw ik als verlo ren." METAMORFOSE VOORMALIGE MANEGE 'm Voor velen is het vuulte of onkruid. Maar kleefkruid, paardenbloem of weegbree kunnen prima in de soep of salade. Het kan bij het nieuwe domein Kulderzipke op de plek van de voormalige manege en boerderij aan de Platteweg in Retranchement. Het vijf hectare grote terrein - eens paardenwei en land bouwgrond - is bijna niet meer te herkennen. En kom je over een paar jaar nog eens terug, dan zal de metamorfose helemaal compleet zijn. Eigenaresse Ingrid Vanbrabant heeft het terrein om gevormd tot aantrekkelijk speel- natuurgebied en plek voor wild- plukwandelingen en workshops. De herboriste (plantenkenner), fytotherapeute en aromathera peute in opleiding heeft vrijwel alle oude opstallen van de manege gesloopt en honderden bomen en struiken terug geplant. De rust, ruimte en vele bloemen en fruitbomen bewaart ze niet al leen voor zichzelf. Torenvalken, patrijzen, fazanten, kikkers én be zoekers mogen ervan meegenie ten. Letterlijk zelfs, want vrijwel elke plant op het terrein is eetbaar. En mocht een plant toch niet eet baar zijn, dan is deze zeker aan trekkelijk voor bijen, vlinders en andere insecten. Jeugdserie Bij Vlamingen die jong waren in de jaren negentig zal de naam Kul- derzipke bekend in de oren klin- ken. Ingrid keek altijd graag met haar kinderen naar de jeugdserie over een simpele boerenzoon die aan het hof komt. Toen ze een naam zocht voor haar bedrijf, kwamen vrienden en bekenden met allerlei suggesties waarvan haar hart niet echt sneller ging kloppen. Tot ze zelf een inval kreeg: Kulderzipke moest het wor den. Een naam die een beetje apart is, lekker bekt en blijft hangen. Precies zoals ze wil dat mensen hun bezoek aan haar domein zul len herinneren. ,,Ik had van tevoren wel een plan, maar het is niet zo dat alles op de tekentafel is ontworpen. De paden heb ik bijvoorbeeld al slin gerend door het terrein, uitgezet. Ook de heuvels om op te klauteren en te fietsen zijn spontaan ont staan. Ik kon grond krijgen die vrij kwam bij het natuurvriendelijk inrichten van de oevers van het uitwateringskanaal. Toen dat hier werd gestort, was het veel te nat. Later is het een beetje verspreid over het terrein. Zo werd de ene bult wat hoger dan de andere." Het project groeit nog steeds, vertelt Ingrid. ,,Elke keer plant ik weer wat bij." Aanvankelijk wilde ze er een echte natuurspeeltuin van maken, maar daar zag ze toch vanaf; de veiligheidseisen zijn streng. Nu laat ze jong en oud de natuur beleven: ze kunnen bij voorbeeld een kleefkruid- of brandnetelsoepje bereiden, na tuurlijke lippenbalsem maken, broodjes bakken boven het vuur of de ingrediënten voor een kruiden thee plukken. En hangen de vol wassenen tijdens de wandeling aan Ingrids' lippen, dan kunnen de kinderen ondertussen lekker ra votten of fietsen over de speciale fietsbaan. De wandelpaden zijn verhard, zodat ook kinderwagens en rolstoelers er kunnen komen. Op dit moment ligt alles stil, zo wel de natuuractiviteiten als de bouw van haar huis, maar de web site Kulderzipke.nl is net online gegaan. Zodra het weer kan, kan geboekt worden voor een wild- plukwandeling of kinderfeestje. In de kustdorpen is het moeilijk om een betaalbare starterswoning te vinden, signaleren verschil lende West-Zeeuws-Vlaamse dorpsraden al langer. In juni 2018 stelden de Sluise coalitiepartijen voor om starterswoningen te laten bouwen op de voormalige ge meentewerkplaats aan de Quarles van Uffordstraat 20. Het perceel stond sinds 2015 al in de openbare verkoop. Het idee was om starters een handje te helpen. Sluis zou het stuk grond van duizend vierkante meter verkopen aan een ontwikkelaar en zou eisen kunnen stellen aan de prijs van de De Sluise raad wil het proces voor vier starterswoningen versnellen woningen. De gemeenteraad was unaniem enthousiast maar eind 2018 belandde het plan in de ijs kast. Het bleek niet haalbaar maar de wens om starterswoningen te laten bouwen, was er nog steeds. Vorig jaar werd het perceel op nieuw te koop aangeboden, als een 'ontwikkellocatie.' Sluis wil op die manier medewerking verlenen aan de komst van maximaal vier woningen. Geïnteresseerden kon den een plan indienen en een bod doen. Schildersbedrijf en afbouw VG uit Breskens kreeg de klus. Het voorlopige bestemmingsplan en het bouwplan worden nog uitge werkt. Ook moet het huidige be stemmingsplan eerst worden aan gepast. Het Sluise college wil het proces versnellen door het nemen van een coördinatiebesluit. Ver schillende procedures, zoals de be stemmingsplanwijziging en een omgevingsvergunning, worden samengevoegd. De gemeenteraad gaf daar gisteravond een klap op. Kinderen uit Kloosterzande kun nen in de toekomst bengelen aan een veertig meter lange kabelbaan. Na vijf jaar inspanning heeft de dorpsraad het benodigde bedrag bijeen gesprokkeld. De kabelbaan komt in natuur- speeltuin Kastanje Hof bij 't Laantje en was al jaren een wens van de dorpsraad. Met steun van de ge meente Hulst, het kinderparlement van basisschool 't Getij, Jantje Be ton en Bleijko Beton kan de kabel baan nu gerealiseerd worden. De dorpsraad zoekt nog vrijwil ligers om een helpende hand toe te steken bij de voorbereidende werk zaamheden. Geduld Die omvatten onder meer het op hogen en inzaaien van de startheu vel en het egaliseren van de glij- strook en landingspunt. Deze wor den ook aangevuld met houtsnip pers en er moet beton worden ge stort bij ingegraven prefab kokers. De montage van de kabelbaan ge beurt door de leverancier. Kinderen moeten vanwege de coronacrisis nog wel even geduld hebben voor dat ze het nieuwe speeltje kunnen gebruiken. Vrijwilligers kunnen zich melden via octave@zeeland- net.nl en gbracke@zeelandnet.nl woensdag 15 april 2020 VL Zalencentrum De Brouwzaele aan de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen staat te koop. Twee serieuze gegadigden zijn er, meldt eigenaar Tom Aarts, maar de coronacrisis gooit ook hier vooralsnog roet in het eten. Harmen van der Werf Terneuzen - Tom Aarts, eigenaar M Ingrid Van brabant bij haar nieuwe domein. foto PtltR NICOLAI Pascalle Cappetti Retranchement Groede krijgt er vier starters- woningen bij, op de locatie van de voormalige gemeentewerk plaats. De woningen zijn niet bedoeld voor de toeristische verhuur, maar voor permanente bewoning. Sophie Stockman Groede Edy de Witte Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51