Rechter veegt bezwaren tegen zonnepark bij Kruiningen van tafel Besluit over landgoed Kattendijke zal vallen, ondanks vraag om uitstel Judy Hooymeyer in de raad voor GroenLinks 7 Gemeenten roepen kabinet op NISSE PEREN IN BLOEI Het Reimerswaalse CU-raadslid Andries Jumelet wilde gisteren ei genlijk veel verder gaan. Hij kwam met een plan dat het college van B&W oproept kinderen uit te nodi gen naar Reimerswaal te komen. ,,Mijn vrouw Anneke en ik willen zelfs één kind opnemen in huis." Alle andere partijen hadden daar groot respect voor maar vinden dat het Rijk en dus niet Reimerswaal het initiatief moet nemen om vluchtelingen op te nemen. Diep teleurgesteld Jumelet, die met name de christe lijke raadsleden aansprak op hun Bijbelse verantwoordelijkheid, re ageerde aanvankelijk emotioneel op de afwijzing en dreigde zelfs op te stappen. ,,Ik ben diep teleurge steld." Hij draaide echter bij toen duidelijk werd dat er wel breed draagvlak ontstond om - net als en kele andere gemeenten in het land hebben gedaan - een brief naar Den Haag te sturen. Het aangepaste voorstel werd uiteindelijk unaniem omarmd. Morgen zal ook in de Goese ge meenteraad een brief aan de orde komen waarin het kabinet wordt opgeroepen alsnog minimaal 500 alleenstaande kinderen uit de Griekse vluchtelingenkampen toe te laten. Aanvankelijk wilden GroenLinks en PvdA allebei een motie indie nen. ,,Maar toen kwam Johnny Lu- kasse van de SGP/CU met het idee om er een raadsbriefvan te maken", zegt Marco Eestermans (PvdA), die de brief heeft opgesteld. ,,We ne men nu als raad het heft in eigen hand. Dat is een nog duidelijker sig naal dan wanneer we het college met een boodschap richting Den Haag zouden sturen." Rotschamen Net als in Reimerswaal, heeft Goes ook een raadslid binnen de gelede ren die het woord bij de daad wil voegen. Gemeenteraadslid André Alting (GroenLinks) wil graag één of meerdere van deze kinderen in huis nemen. Net als Jumelet heeft hij er geen goed woord voor over dat Nederland geen alleenstaande minderjarige vluchtelingen uit Griekse kampen wil opvangen. ,,Nederland moet zich rotscha- men." ,,We zijn pas verhuisd en ons nieuwe huis is er groot genoeg voor'', zegt hij. Alting zegt te snap pen dat de kans vrij klein is dat een beroep op hem wordt gedaan, maar vindt het nodig een signaal af te ge ven nu het Rijk het volgens hem laat afweten. ,,En dat met twee christelijke partijen in het kabinet. Hoe kun je je zo opstellen als je weet hoe erg de situatie voor de kinderen is in die kampen? Ze wor den nu gewoon als pionnen inge zet.'' De twee in Kruiningen gevestigde bedrijven hebben de handen in eengeslagen om hun productie 'groener' te maken. Daarvoor wil len ze het poldertje, dat ligt inge klemd tussen de Zanddijk, de Oude Rijksweg en de spoorlijn volleggen met zonnepanelen. Te gelijk wordt er zoet water opge vangen. Reimerswaal gaf eind vo rig jaar groen licht voor dit proj ect. Ondanks het ontbreken van een zonneparkbeleid, vond de ge meenteraad het belangrijk om deze grote werkgevers te steunen. Lamb-Weston/Meijer en Wiskerke Onions kunnen met de aanleg van een zonnepark beginnen De eigenaar van een huis aan de Kamperweg (die daar zo'n vier maanden per jaar woont) stapte naar de rechter. Er ligt weliswaar een hoge spoordijk tussen het zonnepark en het huis, maar door het spoortunneltje is er straks wel zicht op de zonnepanelen. De be- woner voerde onder meer aan dat realisatie van het park tegen de provinciale regels is. Ook betwij felt de bewoner of het park na twintig jaar wordt afgebroken, zo als de gemeente heeft laten vast leggen. Volgens de voorzieningenrech- ter is het poldertje wél geschikt als toekomstig zonnepark. Het grenst aan het bedrijventerrein waar de initiatiefnemers gevestigd zijn en is omgeven door grote infrastruc turele werken. Dit zijn voorwaar den die de provincie stelt aan nieuwe zonneparken. Daarnaast heeft de toekomstige exploitant van het park, Solarius Sun United, op de zitting aangegeven zich be wust te zijn van de verplichting om het park in 2040 af te breken. Doen ze dat niet, dan kan de ge meente handhavend optreden. Het gaat om de komst van een landhuis met bijgebouw op een stuk grond tussen de dorpskern en de Oude Zeedijk. De rest van het perceel wordt ingericht als een openbaar toegankelijk parkachtig gebied. Een aantal dorpsbewoners vreest dat het landgoed het aange- zicht van het dorp zal aantasten. Geen voltallige raad De raadsvergadering van morgen wordt een bijzondere. In de raads zaal zullen slechts 13 van de 25 raadsleden aanwezig zijn vanwege het coronavirus. Fracties mogen - afhankelijk van hun grootte - slechts een deel van hun leden af vaardigen. De bezwaarmakers uit Kattendijke vinden dat de 'kwestie landhuis' het verdient om pas te worden behandeld als de raad weer voltallig zou vergaderen, maar aan dat verzoek is geen ge hoor gegeven. Volgens de ge meente zal het feit dat de raad niet voltallig is de uitkomst van de stemming niet veranderen. De be zwaarmakers hadden willen in spreken, maar hebben nu als alter natief een brief aan de gemeente raad geschreven. Als ze het per se hadden gewild, hadden ze overi gens gewoon mogen inspreken in de raadszaal, hoewel dat niet de voorkeur had van de gemeente. Dat de gemeenteraad van Goes morgen überhaupt fysiek bijeen komt heeft alles te maken met de benoeming van de nieuwe wet houder Joost de Goffau. Hij moet worden gekozen en dat gebeurt met stembriefjes. Dat kan niet in een digitale vergadering waarbij de raadsleden thuis achter de com puter zitten. Dat mag een verrassende keuze he ten, want Hooymeyer (59) stond bij de verkiezingen van 2018 op een onverkiesbare zevende plaats op de lijst van GroenLinks. Na twee jaar ernstig ziek te zijn geweest, is ze nu toch weer helemaal klaar om de po litieke arena te betreden. Dat ze te rugkeert in de raad en zelfs meteen fractievoorzitter wordt, heeft vol gens Hooymeyer te maken met de ervaring die ze heeft in de politiek. Ze was ook Statenlid. Ze zegt de jongere mensen binnen de afde ling, onder wie raadslid André Al- ting, de komende twee jaar alle ruimte te willen geven om te kun nen groeien. Hooymeyer werd geboren in Ca nada als dochter van Nederlandse immigranten, maar keerde op 11-ja- rige leeftijd terug naar Nederland. Tussen 2010 en 2015 woonde ze toch weer in Canada. Bij terugkomst in Goes werd ze benaderd door de lo kale afdeling van GroenLinks. Ze schreef onder meer mee aan het verkiezingsprogramma. woensdag 15 april 2020 Weeskind uit kamp is welkom Witte bloemetjes zover het oog reikt. Allemaal bloemetjes die - als het goed is - uitgroeien tot sappige peren. Zeeuwse peren die vanaf dit na jaar weer in de boerenstalletjes of winkels liggen. Of de bloemenzee ook zal leiden tot een overda dige oogst valt nog te bezien. Door de nachtvorst is er toch wel wat schade aan de bloesem en dat heeft invloed op het aantal peren. Hoeveel? Dat is pas over een paar weken duidelijk. En nu de peren alweer bijna over het hoogtepunt van de bloei heen zijn, komen zachtjesaan de bloemen van de appels aan de takken. foto marcelle davidse Nederland moet alleenstaande kinderen uit Griekse vluchtelin genkampen opvangen. Die una nieme oproep doet de raad van Reimerswaal aan de regering. De gemeente is ook bereid om een aantal van deze kwetsbare kinderen binnen haar grenzen op te nemen. De raad van Goes werkt aan een vergelijkbare brief. Joeri Wisse en Rob Paardekam Kruiningen/Goes Het is een bewoner van de Kamperweg nabij Vlake niet ge lukt om een zonnepark van twaalf hectare tegen te hou den. Zodra de energiesubsidie binnen is kunnen fritesfabri- kant Lamb-Weston/Meijer en uienhandelaar Wiskerke Onions met de aanleg beginnen. Joeri Wisse Kruiningen Bezwaarmakers uit het dorp vroegen om uitstel, maar de ge meenteraad van Goes geeft morgen gewoon een klap op het bestemmingsplan dat de komst van een landgoed in Kat- tendijke mogelijk moet maken. Rob Paardekam Kattendijke Eerder zat ze namens de PvdA in de Goese gemeenteraad. Nu keert ze terug voor GroenLinks. Judy Hooymeyer volgt de on langs overleden Carel Bruring op als fractievoorzitter. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50