CORONAVIRUS 'Schrijnende situatie in thuiszorg en verpleeghuizen' NIEUWS 3 Gaan de scholen na de meivakantie weer open? En hoe dan? Basisschool 't Talent in Schijndel ontvangt leerlingen sinds kort weer in de klas. Maximaal drie tegelijk. ,,De meester kan het veel beter uitleggen'', vinden ze. Pim en Lucas van 10 jaar zit ten er klaar voor, in de klas van basisschool 't Talent in Schijndel. Hun klasgenoten Emma en Jan ook, maar zij zitten thuis. Via het computerpro gramma Zoom hebben zij een live- videoverbinding met Christian van den Bosch, hun leerkracht van groep 7. „Vandaag gaan we verder met de tekst 'Waarom eten we met Pasen paaseieren?'.'' De kinderen van 't Talent gaan sinds kort weer 'gewoon' naar school, ondanks de coronacrisis. In overleg met de gemeente Meijerijstad en de scholenkoepel is de school een expe riment gestart dat de 'drive-in-me thode' is gedoopt. Van den Bosch: ,,We hebben per dag drie blokken van anderhalf uur. Iedere les heb ik maximaal drie leerlingen in de klas. En enkele leerlingen volgen de in structies thuis via liveverbinding. Zo zie ik al mijn leerlingen om de dag.'' Na iedere les wassen de kinderen hun handen. En gaan zij via de ach terdeur weer naar huis. Van den Bosch: ,,Zo voorkom je dat ze in con tact komen met de leerlingen van de volgende groep.'' En net zo belang rijk: ,,We maken hun tafels en stoelen heel goed schoon na iedere les.'' 't Talent loopt hiermee voor op de toekomstige manier van les geven in coro natijd, vindt bestuurder An- nemieke Pep ping van de Schijndelse scholenkoepel SKOPOS. Net als in de rest van het land wacht zij in spanning af wat de nieuwe maatregelen worden na de meivakantie. Gaan de scholen dan weer open? En op welke manier? Pep ping: „Met onze methode werken we mee aan een nieuw onderwijs-dna. We blijven ruim binnen alle richtlij nen van het RIVM en de GGD." Het kabinet besloot eerder om de scholen fysiek te sluiten tot en met de meivakantie. Het ministerie van Onderwijs was gistermiddag niet be reikbaar voor een reactie op de les methode in de Brabantse school. Pepping wil deze methode na de meivakantie waarschijnlijk ook invoeren op de overige zes basis scholen in Schijndel. „En an dere schoolbesturen volgens ons met veel interesse, 't Ta lent is een kleine school met 85 leerlingen. Op grotere scholen zul je het aantal van drie leerlingen per klas waarschijnlijk moeten loslaten. Als je de anderhalvemetermaatregel aanhoudt, kunnen in een gemiddel de klas zo'n zes leerlingen terecht.'' Lucas en Pim zijn heel blij dat ze eindelijk hun meester weer zien. Net als in de rest van Nederland ging hun school op 16 maart dicht, behalve voor de opvang van kinderen met ou ders die een vitaal beroep hebben. ,,Thuis kun je niet alles vragen en de meester kan het veel beter uitleg gen'', vindt Pim. ,,Mijn ouders zijn ook nog zelf aan het werk. En ik kan me thuis niet altijd goed concentre ren.'' Lucas denkt er hetzelfde over. We maken hun lessenaars en stoelen heel goed schoon na iedere les -Christian van den Bosch, leerkracht groep 7 ,,Ik vond thuiszitten echt niet leuk meer. Zeker omdat ik niet eens naar buiten mocht, omdat mijn broertje ziek was.'' De leraren zelf wilden ook heel graag hun leerlingen weer zien. ,,Na- tuurlijk zaten er best haken en ogen aan ons idee, daarom zijn we met het bestuur gaan stoeien om het te ver beteren. We hebben bijvoorbeeld be sloten om de kleuters buiten de proef te houden. Die hebben te veel moeite om anderhalve meter uit elkaar te blijven.'' In de klas loopt het inmiddels te gen twee uur, de les zit erop. ,,Mijn complimenten heren'', zegt meester Christian tegen Pim en Lucas. ,,En Emma en Jan, jullie deden het ook fantastisch thuis. Ik zie jullie donder dag weer.'' Volgens woordvoerder Van Erp van vakbond NU'91 is vooral de situatie in de thuiszorg, gehandicaptenzorg en verpleeghuizen schrijnend. ,,Zij stonden constant achterin de rij bij het uitdelen van beschermings- middelen. En neem een cliënt met dementie: die hoest niet netjes in zijn elleboog, maar in je gezicht.'' Een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid zegt dat er 'geen acute tekorten' aan bijvoor beeld mondkapjes, schorten en spatbrillen zijn. ,,De stroom is op gang gekomen. Dat neemt niet weg dat de middelen nog steeds niet heel ruimschoots beschikbaar zijn. We moeten realistisch zijn.'' Sinds vrijdag is de verdeling van de middelen aangepast. In het nieuwe model is de vraag niet in welke sector iemand werkt, maar hoe groot het besmettingsrisico is. Dat moet er voor zorgen dat ook buiten de ziekenhuizen voldoende middelen beschikbaar komen. Margriet Bakker van vakorganisatie V&VN stelt dat de wijk- en ver pleeghuiszorg te lang een blinde vlek is geweest, waardoor veel zorg- personeel onbeschermd aan het werk is geweest. Medewerkers zijn bang dat ze zelf een bron van ver spreiding zijn, aldus de beroepsver eniging voor verpleegkundigen. ,,Ik breng mijn gezin in gevaar en hoe veel bewoners heb ik zelf in de tus sentijd niet besmet?'' vraagt een verpleegkundige die inmiddels ziek thuis zit zich af. ,,Ik weet niet of ik ooit nog in de zorg durf te werken.'' De FNV pleit voor een bonus voor zorgpersoneel, waar in België over wordt gesproken. Daar wordt gedacht aan eenmalig 1450 euro. Vicevoorzitter Kitty Jong: ,,Als je je eigen gezondheid, en die van je huisgenoten, in de waagschaal legt, moet daar iets tegenover staan.'' Hoe kwetsbaar zorgverleners zijn, tonen de cijfers uit het zwaargetrof- fen Italië. Daar overleden, volgens de meest recente cijfers, 115 artsen, 28 verpleegkundigen en 8 apothe kers aan corona. Ook raakten 16.050 zorgmedewerkers besmet - 10 pro cent op het totaal - onder andere door een gebrek aan beschermings materiaal. In Spanje raakten 24.000 zorgmedewerkers besmet, 15 pro cent op het totaal. In een gesprek met minister Mar tin van Rijn (VWS) drong de FNV gisteravond aan op een aanscher ping van de hygiënerichtlijn. Jong: ,,Zorgmedewerkers buiten het zie kenhuis weten vaak niet of ze recht hebben op beschermingsmateriaal en hoe ze dit veilig moeten gebrui ken. Nu komt het voor dat thuis zorgmedewerkers de hele dag het zelfde mondkapje dragen, terwijl ze zes cliënten bezoeken. Om de kans op besmetting te verkleinen zou de medewerker eigenlijk bij elke af spraak een nieuw mondkapje moe ten dragen.'' woensdag 15 april 2020 GO Pim en Lucas zien eindelijk hun meester weer in de klas Robèrt van Lith Schijndel Pim en Lucas krij gen weer les op school. Lucas (foto onder): „Ik vond thuis zitten echt niet leuk meer." fotos marcbolsius Vervolg van voorpagina Van alle mensen die in Neder land positief getest zijn op het coronavirus, werkt 28 procent in de zorg. Vakbonden willen meer aandacht voor bescherming, ook buiten het ziekenhuis. Sander van Mersbergen Hanneke van Houwelingen Den Haag In Italië zijn zeker 115 arten overleden aan de gevolgen van het coro navirus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3