Schrale lente Droogte slaat al weer vroeg in het jaar toe Strandgebied Domburg opgeknapt met geld Rijk Thermphos: Provincie houdt geen info achter 2 JAN VAN DAMME Column Een vlucht boven Zeeland. Ge heid dat je overal stofwolken ziet verwaaien. Boeren op hun landerijen, ze eggen, zaaien, planten. Wit uitgeslagen klei krijgt even een iets gezondere, grijs bruine kleur. Op akkers netjes aan geharkt in rijen en ruggen lijkt er niets aan de hand. Maar het is droog, in elk geval de bovengrond is gortdroog. Een 'buujtje' zou geen kwaad kunnen, zegt mijn boer die zich afvraagt hoe zijn bietenzaad in deze woestijn moet ontkiemen. spookterrassen, de spookzwemba- den, de spookwinkelstraten. Het doet wel zeer allemaal. we bij de Veerse Dam naar de vloedlijn. Het was eb, de gestrande piratenboot kermde, piepte, smeekte om kinderklauteraars. Op de overgang van het zachte naar het harde zand was een innig stel neer gestreken. We zijn er in een wijde boog omheen gelopen, zo veel len- tegeluk wil je niet verstoren. DE STELLING Vandaag: Thuis sporten is niets voor mij Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters VEEL HUISARTSEN WERKEN NU ONLINE bent NOS DE Gewonde bij botsing auto's Eerste turbine geplaatst voor windpark op zee VLISSINGEN Diefstal van luxe tuinsets in Zeeland Daarmee is het gejuich dat eind fe bruari klonk, binnen de kortste ke ren verstomd. Toen werd na ander half jaar de droogte als beëindigd beschouwd. De vele regen in fe bruari zorgde ervoor dat het 'neer slagtekort' eindelijk was wegge werkt. Waterschap Scheldestromen constateerde dat het waterpeil in de sloten - die soms heel lang droog hadden gestaan - steeg. Korte duur De vreugde is van korte duur ge weest. Het KNMI houdt elk jaar vanaf i april het neerslagtekort bij. Dat bedraagt inmiddels 36 millime ter. Dat is zelfs meer dan in het re- cordjaar 1976. Gezien de weersvoor spellingen wordt verwacht dat het tekort eind deze maand tot boven de 60 millimeter is opgelopen. Harde wind ,,Niet alleen het ontbreken van re gen is de oorzaak", zegt woordvoer ster Janneke la Gasse van het water schap. ,,Wat ook een rol speelt is de harde wind die we de afgelopen maanden hebben gehad. Daardoor is de toplaag van de grond heel erg uitgedroogd. Doordat we afgelopen winter ook geen vorst hebben ge had, is de structuur van de klei grond ook niet hersteld, waardoor deze nu moeilijk te bewerken is." Om de watervoorraden aan te vullen, heeft het waterschap afge lopen winter het water zo veel mo gelijk vastgehouden. ,,Eind februari kregen we verzoeken om water weer af te voeren, omdat het toch wel erg nat werd. Dat hebben we heel terughoudend gedaan. Nu houden we het water weer zo veel mogelijk vast, om zo lang mogelijk op peil te blijven in deze droogte." VEERE Het Nehalenniagebied in de duinen van Domburg en het parkeerterrein Breezand in Vrou wenpolder krijgen een flinke op knapbeurt. De provincie steekt er ruim acht ton aan Haags geld in. Het Nehalenniagebied, tussen Domburg en de zee, krijgt een be tere strandopgang, geschikt voor mindervaliden en kinderwagens, auto's worden geweerd doordat op vier na alle parkeerplaatsen verdwijnen en de midgetgolfbaan gaat weg. Er komen meer en be tere fietsstallingen, er worden twee zeebalkons aangelegd en er komt meer duin. Ook bij Breezand verdwijnen wat parkeerplaatsen. Het huidige parkeerterrein wordt beter inge past in het natuurlandschap. Beide projecten passen in de twee jaar geleden opgestelde Zeeuwse kustvisie en maken de provincie aantrekkelijker voor toeristen. Vandaar dat het dagelijks provin ciebestuur in totaal 841.931 euro uittrekt voor de opknapbeurt, uit de pot geld die is gevuld na een regiodeal met het kabinet. Dat is de helft van het benodigde bud get, de rest komt van de gemeente Veere. Het Nehalenniagebied moet eind 2021 klaar zijn, Breezand in juli volgend jaar. Er wordt geen informatie achter ge houden over de kosten voor het op ruimen van de oude fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost. Wim van Rheenen uit Lisse denkt al jaren van wel, maar in een bezwa renprocedure heeft hij opnieuw de kous op de kop gekregen. Met een beroep op de Wet open baar bestuur (Wob) probeert de ei genaar van Van Rheenen Politiek Onderzoek Adviesbureau al sinds 2017 de rekeningen boven tafel te krijgen van Van Citters Beheer (VCB), het bedrijf dat is opgericht om Thermphos op te ruimen. Pro vincie, Rijk en havenbedrijf North Sea Port hebben daarvoor 129 mil joen euro uitgetrokken. De eerste Wob-procedure van Van Rheenen eindigde bij de Raad van State, een tweede verzoek gaat de zelfde kant op. De bezwarencom- missie van de provincie oordeelt dat Gedeputeerde Staten zijn verzoek terecht hebben afgewezen. VCB legt verantwoording af in jaarrekenin gen, die worden gecontroleerd en zijn op te vragen bij de Kamer van Koophandel, is het oordeel. Verder vraagt Van Rheenen naar informatie die de provincie niet heeft. Hij geeft niet op en stapt weer naar de rechter. voorjaar. Asociaal, dat woord pikte ik op schrale wind neer. Om elkaar heen draaiende hogedrukgebieden zor gen dat de neerslag in onze con treien vooralsnog geen naam mag hebben. Het wordt bovendien war mer, de komende dagen. Terrassen- weer, zou je optimistisch den ken. De spookstranden, de spook- kustdorpen, de spookstrandpavil- joens, de spookcampings, de kerke waren we zeker niet de enige fietsers. De vanuit Den Haag en thousiast gepropageerde ander halve meter-samenleving begint in onze koppies neer te dalen. Een wandelend echtpaar riep ons iets na, ik verstond het maar half. We reden naast elkaar, dachten dat er zat ruimte was om elkaar te passe ren. Asociaal, dat woord pikte ik op. Bijna terug bij Middelburg kwam ons een kwieke dame tege moet getrapt. Ruim voor we nog maar in elkaars buurt waren, stak ze demonstratief haar linker arm uit. Ze ging niet linksaf. Het was ook geen lentegroet. Alsof je me laats bent, leproos. woensdag 15 april 2020 Afgelopen weekend wandelden Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik denk dat we het ergste nu wel gehad hebben 1327 stemmen 21% 71% KUNT U HET M/J EVEN LA TEN E/EN F KWADENDAMME Twee personenauto's zijn gisterochtend om 07.40 uur op de Dierikweg in Kwadendamme met el kaar in botsing gekomen. Eén van de voertuigen belandde hierbij op zijn zijkant in de sloot. Ten minste één persoon raakte gewond en zat ruim drie kwartier be kneld in de auto. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de krui sing met de Quistkotse- dijk en de Kruipuitsedijk. De brandweer, twee am bulanceteams en meer dere eenheden van de politie waren aanwezig. VLISSINGEN De eerste turbine in windpark Borssele 1 en 2 is afgelopen weekend geplaatst. De bouw van het windpark op zee, 23 kilometer uit de Wal- cherse kust, verloopt ge smeerd. Inmiddels zijn 51 van de 94 windmolenfunderin gen op hun plek gezet. Een windmolen bestaat uit een fundering, een mast en een gondel met daarin een turbine en daaraan drie rotorbladen. Het windpark dat in de loop van het jaar gereed is, levert stroom voor een miljoen huishoudens. 0r- sted zegt zijn uiterste best te doen om tijdens de coronacrisis de bouw van het offshore wind- park op een veilige ma nier door te laten gaan. Zeeuwen met een luxe tuinset doen er goed aan die komende tijd extra in de gaten te houden. Die ven namen afgelopen weken bij meerdere hui zen in Zeeland volledige tuinsets mee. Zelfs een barbecue moest het ontgelden. Dieven haal den maandagnacht in Hansweert een volledige tuinset weg: zes tuin stoelen, loungebank, eettafel en salontafel. Ook aan de Jozef Israëlslaan in Vlissingen sloegen dieven afgelo pen weekend toe. Drie huizen in Tholen waren begin april het doelwit. De schadepost loopt in de duizenden euro's. Half april en het is al weer kurk droog in Zeeland. Bijna vijf weken is er geen noemenswaar dige regen gevallen. De meteo rologen verwachten ook de ko mende twee weken nauwelijks neerslag. Rolf Bosboom Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het is maar een schrale lente dit Uit de noordhoek daalt een Op de binnenweg naar Koude-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2