II 5 Terneuzen krijgt eerste Europese recyclingfabriek voor isolatieschuim tweakers Naast chemiebedrijf ICL-IP (voor heen Broomchemie) aan de Frank- rijkweg zal die verrijzen. De locatie is niet voor niets gekozen. Het iso latieschuim dat in de fabriek zal worden verwerkt, bevat een broomhoudende vlamvertrager. ICL-IP gaat de herwonnen broom opnieuw toepassen in een vlamver- trager. Schoolvoorbeeld Ook de kunststof waarvan het iso latieschuim is gemaakt, polysty reen, kan na verwerking in Terneu- zen aan een tweede leven begin nen. ,,We willen allemaal toe naar een circulaire economie, een eco nomie waarin grondstoffen wor den hergebruikt", verklaart mede initiatiefnemer Jan Noordegraaf. ,,Deze fabriek is daar een school voorbeeld van." Noordegraaf was tot april vorig jaar directeur van polystyreenpro- ducent Synbra Technology in Et- ten-Leur. Met Lein Tange, bij ICL- IP verantwoordelijk voor duur zaamheidsprojecten, stond hij aan de wieg van de recyclingfabriek in Terneuzen. Zo'n vijf jaar geleden vonden ze elkaar. Verbranden is zonde Veel isolatiemateriaal zal de ko mende tijd bij de sloop van wonin gen uit de jaren zeventig op de markt komen, wisten ze allebei. Verbranden, zoals tot nu toe, is zonde en vrij prijzig; recyclen is be ter. Samen zetten Noordegraaf en Tange daar de schouders onder. De financiering was vooral 'een dinge tje'. ,,Het is een lange rit geweest'', kijkt Tange dinsdag terug, ,,maar Rabobank anders had iedereen het ook kun nen doen." Vijftien miljoen euro is gemoeid met de investering in de Polysty- reenLoop, de officiële benaming van de proeffabriek. De Europese Unie en de provincie dragen samen 3,7 miljoen euro bij. Tange en Noor degraaf hebben ook een coöperatie van inzamelaars van isolatieschuim opgericht met deelnemers in heel Als alles goed werkt, bouwen we hier een tweede fabriek. Of elders in Europa een grotere Europa. Zij leggen eenzelfde bedrag op tafel. Medefinanciers zijn verder onder meer de Rabobank en het Nationaal Groenfonds. Proef van vier jaar In september moet aannemingsbe drijf H4A zover zijn dat de ruw bouw van de fabriek klaar is. We genbouwer KWS zorgt voor de in frastructuur eromheen. Voorjaar 2021 moet alle apparatuur inge bouwd zijn, waarna de productie kan beginnen. Het isolatieschuim komt, in elkaar geperst, uit diverse verzamelstations in Europa. Vier jaar zal de proefperiode du ren. ,,En als alles goed werkt", blikt Tange alvast voorzichtig vooruit, ,,dan bouwen we hier een tweede fabriek of elders in Europa een gro tere." woensdag 15 april 2020 Eerste paal voor een primeur Lein Tange maakt nog net geen vreugdesprongetje, maar hij straalt dinsdagochtend wel één en al geluk uit. Na vijf jaar kan de eerste paal in de grond voor zijn 'kindje', de eerste Europese recyclingfabriek voor isolatie- schuim. En die wordt gevestigd in Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen 1e circufaj action J Initiatiefnemer Lein Tange (midden) straalt bij het slaan van de eerste paal voor de recylingfabriek van isolatieschuim in Terneuzen, links van hem H4A-projectleider Robin Seitzinger en rechts zijn collega Peter van den Adel van wegenbouwer KWS. foto peter nicolai -Lein Tange, initiatiefnemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29