CORONAVIRUS 'Het liefst zou ik langsgaan, maar dat kan nu niet' actie! Snelheidsduivels op de bon geslingerd voor samenscholing Gaat de grens open of blijft ze langer dicht? 4 De coronacrisis brengt het beste in mensen naar boven. Veel acties worden verzonnen om leed te verzachten. In deze rubriek brengen we er een aantal voor het voetlicht. Vandaag: De kaartenactie van Cynthia van der Loo Het doet haar veel ver driet om te zien: ou deren die eenzaam en alleen op een kamer zitten. Zoals haar ei gen opa. Die is net verhuisd, woont nog wel op zichzelf, maar is moederziel alleen. Hij mist zijn vrouw die pas is overleden. ,,Je weet dat hij alleen zit", vertelt Cynthia van der Loo met een brok in haar keel. ,,Maar we kunnen niet naar hem toe, we kunnen niets voor hem doen." Het grijpt haar zo aan dat ze een actie is be gonnen. Een actie om ouderen te helpen in de eenzame coronatijd. Wat zou Cynthia, boerendoch ter uit Kuitaart, nu dolgraag bij haar opa willen zijn. ,,Ik zou hem zó graag met trots iets aan hem willen laten zien." Even stopt ze met praten. ,,Weet je, mijn opa is vroeger ook boer geweest. Een tijd terug heb ik voor mezelf een vleeskoe gekocht en die is inmid dels gekalfd. Mijn opa wil heel graag dat kalfje zien. Dus wilde ik een foto maken, die uitprinten en met trots die aan hem laten zien. Maar dat kan nu gewoon niet. Mailen gaat ook niet, want hij weet niet hoe dat werkt. Dat maakt het extra moeilijk." Verdrietig Ze voelt zich er 'rottig' door. ,,Omdat ik weet dat wij hier zit ten, en hij daar. Alleen. Ik trek me dat heel erg aan. Ik wil iets kun nen doen, hem laten weten dat we aan hem denken, maar je kunt ei genlijk niks." Dan hoort ze van haar zus die in de ouderenzorg werkt ook nog eens verhalen over mensen die heel verdrietig zijn, omdat ze hun familie niet kunnen zien. ,,Ik vind het zo zielig om te zien dat ouderen alleen zijn. Ik Ik wil ouderen laten weten dat ze er niet alleen voor staan wil iets voor hen doen. Hen laten weten dat ze er niet alleen voor staan." Cynthia denkt na en zegt dan: ,,Ik word er vrolijk van als mijn oppaskindje een tekening voor mij maakt. Misschien wor den ouderen vrolijk als ze een kaartje krijgen." Koffie drinken En zo ontstond het idee om een actie te beginnen. In haar boerde- rijkraam De winkel van Cynkel en op Facebook roept ze mensen op om kaarten voor oudere men sen te schrijven. ,,Ze kunnen die bij mij inleveren en dan zorgen mijn zus - die in De Blaauwe Hoeve in Hulst werkt - en ik dat die aan ouderen worden gegeven." Maar dat is niet alles, vervolgt Cynthia. ,,Op Koningsdag willen we wafels bakken en verkopen zo dat we van de opbrengst kaarten of bloemen voor oudere mensen kunnen kopen. We verkopen de wafels op bestelling via mijn kraampje." Een helder verhaal. Of ze nog iets wil toevoegen? ,,Nou ja, mis schien is een kaartje sturen afge zaagd, maar je kunt niks anders. Het liefst zou ik langsgaan en bij al die mensen een bakje koffie drinken en een taartje eten, maar dat gaat gewoon niet." In de Willem Kloosstraat kon de auto rond 02.00 uur aan de kant worden gezet. Een van de jongens kon in de De Genestetstraat ach terhaald worden na een korte ach tervolging te voet. De vierde meldde zichzelf later bij de auto en Ook in Zierikzee zijn jongeren bekeurd beledigde agenten. Daarop is hij aangehouden en na verhoor weer in vrijheid gesteld. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt wegens het beledigen van een po litieagent. Ook hij kon zich niet le- gitimeren. Zijn ouders zijn in ken nis gesteld van de aanhouding. Bij de jongens werd verder niets aangetroffen dat strafbaar was. Hun uitleg over waarom ze weg renden was dat ze bang waren om een bekeuring te krijgen voor sa menscholing. Die kregen ze ook. Een 17-jarige Terneuzenaar die zich niet kon legitimeren, kreeg daarvoor ook nog een extra bekeu ring. Ook in Zierikzee zijn jonge ren bekeurd vanwege het overtre den van de samenscholingsregel. Zo werden in het centrum van Zierikzee vijf jongeren aangetrof fen die te dicht bij elkaar zaten en zich niet hielden aan de regels. De vijfkregen allemaal een bekeuring. In België is eerder een verlenging van de sluiting tot en met 3 mei als mogelijkheid genoemd. Na afloop van de vergadering van de Natio nale Veiligheidsraad in Brussel vindt laat in de middag of aan het begin van de avond een persconfe rentie plaats die rechtstreeks te vol gen zal zijn via onder meer de web sites van de VRT, VTM en Het Laat ste Nieuws. De Belgische grenzen zijn geslo ten voor - wat heet - niet-essentiële verplaatsingen. Ook in België zelf zijn die verboden. Een groot aantal grensovergangen is in de week van 23 maart geblokkeerd met hekken, hopen zand en betonblokken. In Zeeuws-Vlaanderen zijn alleen nog de plusminus vijftien belangrijkste grensovergangen open, waar met enige regelmaat streng wordt ge controleerd. De Franse regering besloot afge lopen weekend de stringente vei ligheidsmaatregelen vanwege de uitbraak van het coronavirus nog te verlengen tot 11 mei. woensdag 15 april 2020 GO Jeffrey Kutterink Kuitaart - Cynthia van der Loo Voor meer informatie: facebook.com/boerderijkraam Kijk op de site bij /video Cynthia stuurt kaartjes naar eenzame ouderen Een 17-jarige jongen uit Den Helder is in de nacht van maan dag op dinsdag aangehouden nadat hij agenten had beledigd en hij zich niet kon legitimeren. Hij zat in een auto die met hoge snelheid een verkeerscontrole in Terneuzen passeerde. Toen agenten die auto wilden contro leren, bleken er vier jongeman nen in te zitten. Uit angst voor een boete voor samenscholing, sloegen twee van hen op de vlucht. Wendy de Jong Terneuzen Gaat de grens met België open of blijft die ook na 19 april dicht vanwege de coronacrisis? De Nationale Veiligheidsraad van België komt vandaag samen om daarover te beslissen. Harmen van der Werf Terneuzen Cynthia van der Loo met haar kalfje voor de Winkel van Cynkel. foto peter nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28