CORONAVIRUS Virus dwingt EPZ tot korte stop centrale Grenswerker blijft in fiscale onzekerheid ZEELAND 3 fietsen. Bij de elektrische fietsen gaat het dan weer wat minder, zegt Jeremiasse. De oudere doelgroep die voor deze rijwielen belangstelling heeft, blijft meer binnen vanwege de co ronadreiging. ,,Het een heft het an dere zo'n beetje op. Maar in zijn to taliteit hebben we genoeg werk. De tweede paasdag hebben we natuur lijk gemist, maar het is niet zo dat we nu niets te doen hebben doordat er geen klanten zijn." Bij speciaalzaak The Tube in Mid delburg merken ze ook dat mensen in beweging willen blijven. De kle ding voor diverse vrijetijdsbeste dingen en buitensporten mag dan de laatste weken vaak wat langer in de rekken blijven hangen, maar 'hardware' vliegt bij tijd en wijle de winkel uit, meldt Stan Huis in 't Veld. De verkoop van inlineskates (of skeelers) profiteert echt van de situatie. Skateboards en (stunt)- steps hadden het misschien 'nor- maal' ook wel goed gedaan bij mooi weer rond Pasen, denkt de verko per. Huis in 't Veld schrijft dat vooral toe aan het gevoel van vrijheid dat j ong en oud bij het skaten ervaart. ,,Ik zie kinderen van vijf, die het graag wil len leren, hun ouders én ouderen van zeventig, tachtig." De verkoper ziet de verbaasde blik en verklaart: ,,Ja, veel ouderen hebben vroeger vaak geschaatst en zijn nog zo fit dat ze nu om skates komen." Dat de sport lekker in de buitenlucht kan worden beoefend en ook leuk is om alleen te doen, draagt ongetwijfeld bij aan de populariteit, vermoedt Huis in 't Veld. Frank Balkenende Borssele Een kwart van de 121 splijtstofsta ven, de brandstof van de kerncen trale, wordt wel gewisseld. Vol gens plantmanager Marco Muilen burg is dat nodig om de nucleaire stroomfabriek optimaal te laten renderen. Doorgaan met de hui dige staven kan theoretisch nog wel even, maar kan leiden tot een lagere elektriciteitsproductie. Verder voert EPZ, exploitant van de kerncentrale, 700 andere kar weien uit Zoals inspecties van het reactorvat en het testen van instal laties. Normaal zouden het er dit jaar 1700 zijn. Een deel schuift door naar volgende jaren. Adviezen RIVM Door de pandemie vindt EPZ het noodzakelijk om het aantal in- leenkrachten op het terrein te be perken. Normaal gesproken zijn dat er tijdens een onderhoudsstop 800. Een deel van de klussen kan echter worden doorgeschoven zonder dat dit tot onveilige situa ties leidt, zegt Muilenburg. Om de stop voor personeel en inleen- krachten veilig te laten verlopen, is EPZ is niet over één nacht ijs ge- gaan. Het huidige programma is door de vakspecialisten in nauw overleg met de nucleaire toezicht houder ANVS en leveranciers vastgesteld. Muilenburg: ,,We hebben een team opgericht dat goede, werkbare maatregelen in voert op basis van de adviezen van het RIVM. We hebben daarbij veel gehad aan informatie van andere exploitanten van kerncentrales in Het is dus noodzakelijk dat we stroom blijven produceren landen die door het coronavirus zijn getroffen. Onder meer col lega's uit China, Duitsland en Spanje waren behulpzaam." Met zo veel mensen in huis is het de kunst anderhalve meter af stand te houden. Dat geldt nu ook al voor het eigen personeel. Een deel werkt vanuit huis en perso neel dat op de werkvloer aanwezig moet zijn, moet zich aan tal van protocollen houden. EPZ heeft on der meer de regelzaal van de kern centrale afgeschermd van de rest van de organisatie. En verder draait personeel in roosters. Vol gens Muilenburg is dat in de eerste plaats in het belang van het perso neel zelf. ,,We willen allereerst voorkomen dat mensen ziek wor den. Tegelijkertijd wordt de kern centrale als vitale infrastructuur beschouwd. Het is dus noodzake lijk dat we stroom blijven produ ceren." Het is altijd al een hele puzzel, de belastingregelingen voor grensarbeiders. Dat geldt zeker in deze coronacrisis waarin ook grensarbeiders noodge dwongen thuiswerken. Want moet je dan in je woon- of toch in je werkland belasting betalen? Nederland en Duitsland hebben daar alvast afspraken over gemaakt. Voor grensar beiders in beide landen veran dert er niets. De dagen waarop grensar beiders thuis aan de slag zijn, dus in het woonland, worden behandeld alsof ze onder nor male omstandigheden wer- ken. Hadden beide landen dit niet gedaan, dan zou dat gevol gen kunnen hebben voor het netto-inkomen van de grens arbeiders. Nederland is er met België nog niet uit welke regeling wordt getroffen. Overleg daar over is nog gaande, laat de Ne derlandse Belastingdienst we ten. Vooralsnog blijven Neder landse werkgevers de Neder landse loonheffingen inhou den op salarissen van grensar beiders die in België wonen. De Nederlands-Duitse af spraken gelden voorlopig van 11 maart tot en met 30 april en worden maandelijks verlengd zolang de huidige situatie voortduurt. woensdag 15 april 2020 sportschool? i Marten Jeremiasse (I) geeft in zijn zaak in Goes een klant uitleg over fitnessapparatuur. Jeremi asse: ,,De laatste weken leveren we spullen in het hele land. Men sen zoeken echt naar de zaken waar nog apparatuur in het ma gazijn staat.'' foto marcelle davdse EPZ verkort de onderhouds- stop van de kerncentrale Bors- sele tot drie weken in plaats van de geplande vijf weken om het risico op corona-besmet tingen te minimaliseren. Werk dat nu niet per se noodzakelijk is, wordt uitgesteld. Daardoor zijn er vanaf 29 mei geen 800, maar slechts 300 externe me dewerkers bezig in en om de kerncentrale. -Marco Muilenburg, EPZ Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27