c* CORONAVIRUS Sabewa is voorlopig tot 1 juli een coulante belastinginner Cora Hoffmann (foto) is als hoofd in tensive care werkzaam bij ZorgSaam ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Voor het eerst in weken had ze afgelo pen weekend vrij, maar tijdens de eer ste weken van de coronacrisis werkte ze non-stop. Ik werk al heel lang in de zorg maar ik heb echt nog nooit meegemaakt dat mijn hele afdeling aan de beademing zat." De boel staat organisatorisch goed op de rails, zegt ze. ,,De druk is er een beetje vanaf, maar normaal is het nog lang niet.'' Het team waaraan Hoff- mann leiding geeft groeide de afgelo pen weken van veertig naar zestig. „Allemaal oud-medewerkers van de ic die zich meldden om mee te werken, echt ontzettend mooi. De samenhang is in dit ziekenhuis normaal al heel sterk maar nu nog sterker." Sabewa int namens acht gemeen ten de gemeentelijke belastingen en voor heel Zeeland de water schapsbelastingen. De organisatie heeft besloten coulant om te gaan met mensen die door de coronacri sis in financiële problemen komen. Niet alleen ondernemers maar ook particulieren kunnen uitstel van betaling tot 1 juli vragen. Om hoeveel verzoeken het gaat, kan Sabewa-voorzitter Jon Hersel- man niet precies zeggen. ,,Dat wordt niet afzonderlijk geregis treerd, maar het gaat in elk geval om honderden mensen die daarvan ge bruik hebben gemaakt." Tweede vervaldag Wie een automatische incasso heeft afgegeven, betaalt normaal gesproken in negen termijnen. Dat worden nu zes (grotere) termijnen na 1 juli. Wie zelf het geld over maakt, heeft de mogelijkheid om het totale bedrag pas bij de tweede vervaldag te betalen. Dat is 31 mei bij de acht deelnemende gemeen ten en 30 juni voor de waterschaps belastingen van de andere vijf ge meenten. Ook spreekt Sabewa betalingsre gelingen af. ,,Dat doen we altijd al met ondernemers of burgers die het lastig hebben", zegt Herselman. ,,Normaliter gaat het om ongeveer 1000 gevallen. In de laatste maand is dat ineens opgelopen tot 1700, vanwege de coronamaatregelen." Tot 1 juli verstuurt de belasting dienst geen nieuwe aanslagen meer. Ook aanmaningen en dwangbevelen blijven tot die tijd achterwege. Ondanks de coulante opstelling kregen mensen bij wie eind maart de eerste automatische incasso niet was gelukt - en die geen uitstel van betaling hadden gevraagd - meteen een brief in de bus. Daarin stond ook dat het bedrag 'direct invorderbaar' is, als het bij de volgende termijn niet is opgelost. Dergelijke brieven worden auto matisch verstuurd, zegt Herselman. ,,Dat iemand erop wordt gewezen De economische situatie verslechtert voor ondernemers met de dag dat de betaling niet is gelukt, vind ik ook prima. Maar dat het bedrag direct invorderbaar is, klopt op dit moment niet. Die tekst had er dus uit gemoeten. Dat is de zwakte van de automatische piloot. We gaan de brief zeker aanpassen." Voorlopig gelden alle maatrege len bij belastinginner Sabewa tot 1 juli. Herselman: ,,Met de weten schap van nu staat die datum, maar ik sluit niet uit dat we daarmee moeten gaan schuiven. De econo mische situatie verslechtert voor veel ondernemers helaas met de dag. Daar gaan klappen vallen. Dat zal ook voor Sabewa en voor alle an dere belastingen wat betekenen. Waar het straks toe gaat leiden, weet niemand." De niet bij Sabewa aangesloten gemeenten Middelburg, Schou- wen-Duiveland, Veere en Vlissin- gen kennen vergelijkbare maatre gelen, maar alleen voor onderne mers. 1% I woensdag 15 april 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Een Brabantse coronapatiënt wordt naar de inten sive care van ZorgSaam in Terneuzen gereden. Een coronapatiënt komt aan op het helikopterplat form bij ZorgSaam in Terneuzen. Veel mensen vragen uitstel aan Vanwege de coronacrisis heeft belastingdienst Sabewa Zeeland al honderden verzoeken tot uit stel van betaling gekregen. Ook hebben veel meer ondernemers en inwoners dan gebruikelijk om een betalingsregeling gevraagd. Rolf Bosboom Terneuzen -Jon Herselman, Sabewa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25