noodklok: spelen zonder publiek catastrofaal ÓORONAVIRUS 19 ik gehad. Na elke chemo ben je vijf dagen van de kaart. Misselijk, moe, futloos, droge mond. Haaruitval ook. Ja, dat is confronterend voor de spiegel. Ik heb ook blaren op mijn handen, verdoofde vinger toppen. Maar de eerste uitslagen zijn positief. De chemo's hebben hun werk gedaan. Ik voelde zelf al dat het knobbeltje kleiner werd, dan is het wel fijn als je ook de be vestiging krijgt in het ziekenhuis." Aan het werk ,,Na die chemo's volgt een week waarin je je beter voelt. Toen ben ik in februari ook gaan werken bij het ABN Amro-toernooi in Rot terdam waar ik directeur van het rolstoeltennisevenement ben. Dat voelde goed. Niet zozeer als aflei ding, maar het zijn klussen waar ik voor leef. Net als mijn werk voor NOC*NSF als chef de mission van de paralympische ploeg. Soms ging ik in Rotterdam wat eerder naar het hotel, maar het was heer lijk om daar aan het werk te zijn.'' ,,Ik begin nu langzaam op te krabbelen. Ben veel bezig met mijn paralympische ploeg. Met de atleten die voorbestemd waren om de komende zomer naar Tokio te gaan. Als gevolg van het corona virus is alles anders en zijn ook de Paralympics een jaar uitgesteld. Ik ben bezig om alle sporters van onze beoogde ploeg, zo'n zeventig tot negentig atleten, te bellen. Dat levert fascinerende gesprekken op. Met de een zit je anderhalf uur aan de lijn, met de ander tien minuten. Iedereen gaat er op zijn eigen ma nier mee om. ,,De telefoongesprekken kosten energie, maar geven me ook kracht om door te gaan. Ik heb een paar weken geleden wel moeten zeg- gen: misschien moet er toch een extra chef de mission bijkomen. Omdat ik zat te rekenen: wacht eens, misschien lig ik in augustus nog wel helemaal voor pampus. ,,Dat Marianne Timmer het met mij ging doen, voelde goed. Vooral omdat er een stuk druk van mij af viel. Het gaf me rust, ik hoefde me niet schuldig te voelen als ik een paar dagen niet kon werken. Nu de Paralympics zijn uitgesteld, komt alles in een ander perspectief te staan. Ik heb nog een lange tijd om daar klaar voor te zijn. ,,Met onze dochter Jinte, ze is zeven maanden oud, gaat het goed. Kruipen, eten, tandjes. Het gaat al lemaal heel erg hard. Het is een feestje om moeder te zijn. Prachtig om zo'n klein meisje in ons gezin netje te hebben. In het begin was het wel lastig om ziek te zijn met zo'n kleintje in huis. Dan wil je je gewoon even ongeremd ellendig voelen. Mijn man Marijn doet veel, net als mijn ouders en mijn schoonouders, maar dat laatste kan nu vanwege de corona niet.'' Draagmoeder ,,Toen ik in 2013 stopte met tennis, was onze wens om vader en moe der te worden. Dat werd een heel complex traject van jaren. Uitein delijk hebben we in Canada een draagmoeder gevonden, omdat het voor mij te risicovol was om zelf zwanger te worden. Jerica heet de draagmoeder. Ze heeft ons le ven ongekend verrijkt. We hebben nu veel contact via Whatsapp en Facetime. We sturen filmpjes als Jinte weer iets nieuws kan. ,,Ik merk dat mijn lijf een opta- ter heeft gehad. Als ik een stukje op pad ga met de handbike, voel ik na de eerste bocht al verzuurde ar- men. Maar het is goed om bezig te zijn. Ik ben me er heel bewust van dat ik in deze tijden van corona bij de kwetsbare groep hoor. Dus ik kom geen winkel in en mijd heel bewust drukke plekken. ,,Vorige week is mijn behandel plan bijgesteld. We stoppen de chemo's en eind van deze maand onderga ik een operatie. Ze gaan dan de tumor uit mijn borst weg halen en een beetje weefsel er om heen. Daarna volgen nog bestra lingen. Het is een borstbesparende operatie. Fijn? Ja, maar als mijn borst geamputeerd had moeten worden, dan moest het. Zo'n boe zem heb ik trouwens ook weer niet (lachend). Gezondheid gaat sowieso voor alles. Confronte rend? Dan ben ik heel praktisch ingesteld hoor: als het moet, dan moet het. Ik ben wel benieuwd wat die operatie gaat brengen. Omdat ik in een rolstoel zit, doe ik heel veel met mijn armen. Bij alle simpele dingen: aankleden, naar het toilet gaan. Het is wel span nend wat dat met mijn mobiliteit gaat doen. Maar ik geloof in mijn herstel en in de artsen. Dat de Paralympics zijn verplaatst, is maf genoeg nog een soort gelukje voor mij. Ik heb het perspectief dat ik daar bij kan zijn ,,Dat de Paralympics zijn ver plaatst, is maf genoeg nog een soort gelukje voor mij. Ik heb het perspectief dat ik daar bij kan zijn. Een enorme missie. Meer dan ooit schreeuwt de maatschappij om inclusiviteit, diversiteit en het sa men doen. Die Spelen zijn daar een geweldig voorbeeld van. Dat moet heel Nederland dus zien en meekrijgen. Ik vind het nog steeds fantastisch om me daar hard voor te maken. Tokio 2021 is mijn hori zon. Daar hoop ik met een mooi TeamNL te staan. Dat gaat me waarschijnlijk wel lukken. Dat ga ik halen.'' Ajax, gewezen. De Amsterdammers beschikken over een riant eigen vermogen, maar dat is niet een be drag dat de club zomaar even kan ophoesten. Slechts een deel is cash, het merendeel zit in gebouwen en spelers. Wie nader inzoomt op de financiële situatie en het laatste jaarverslag koppelt aan de recette, voorziet ook rampspoed bij Ajax. Zolang het voetbal zonder pu bliek gebeurt, incasseert de club klap na klap. Over een heel seizoen betekent dit een verlies van 60 mil joen euro (bij een begroting van 110 miljoen). Geen publiek betekent geen inkomsten uit zakelijke stoe len (14 miljoen), seizoenkaarten (13 miljoen), losse kaarten (7 miljoen) en Europese recette (17 miljoen). De klappen in Rotterdam en Eindhoven zijn in aantallen minder groot, maar als onderdeel van de to- tale begroting mogelijk nog harder. Bij een seizoen zonder publiek stevent Feyenoord af op een verlies van zo'n 30 miljoen (begroting 70 miljoen) en PSV 30 miljoen (begro ting 78 miljoen). Ajax teert op hoge sponsorin komsten (34 miljoen), net zoveel als PSV (18 miljoen) en Feyenoord (16 miljoen) samen. Dat geldt ook voor de merchandise, Ajax incas seert op dat vlak het viervoudige van PSV, hoewel ook daar nu flinke klappen worden geïncasseerd. Deze inkomsten zullen in de verste verte niet genoeg zijn om break-even te draaien. Over dit seizoen, met groepsfase Champions League en een ronde Europa League, draaide Ajax al verlies. Met wat daar nu nog bijkomt zal het dus al het mogelijke moeten doen om overeind te blij ven, laat staan om als suikeroom te dienen voor andere noodlijdende clubs in Nederland. Aangezien ook de transfermarkt in elkaar stort, zullen de topclubs, met Ajax voorop, veel minder op brengsten halen uit vertrekkende spelers. De klassieke top 3 houdt nu rekening met een halvering van het budget als de coronacrisis niet bin nen afzienbare tijd met een vaccin een halt wordt toegeroepen. Het prikkelende perspectief van aansluiting bij de Europese top ligt inmiddels in de onderste lade van de clubleiding. Het perspectief van overleven is nu veel realistischer. (m.m.v. Mikos Gouka en Rik Elfrink) woensdag 15 april 2020 GO -Esther Vergeer (38) Ajax in een afgeladen Arena. Zonder dit publiek heeft de club een groot probleem. foto anp A Esther Vergeer in februari als toernooidirecteur van het rolstoeltennis bij het ABN Amro-toernooi in Rotterdam. FOTO HENK KOSTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19