'Ik heb nu weleens het gevoel dat mijn vader het als een beschermengel aan het goedmaken is' terwijl zij in Syrië zat. ,,Als ik dat nu alle maal wéér vertel, voel ik me een soort grammofoonplaat," zegt ze. ,,Het wordt een uitgesleten verhaal en daarmee doe ik het geen recht. Dus daar ben ik zorgvuldig mee geworden. Bovendien is het lang geleden en ben ik alweer een fase verder. Ik ben trots op mijn moeder, hoe ze zich na de scheiding van mijn vader heeft ontwikkeld, een baan heeft gevonden en nu van haar zelfverdiende pensioen kan genieten. Ik ben niet meer bezig met wat de breuk met mijn vader met mij doet. Dat heeft een plek. Door te benoemen waar het pijn heeft gedaan, kon het helen. Wat ik nu wil leren begrijpen is: wat is het verhaal van mijn vader? Waarom was hij zoals hij was?'' Lukt het u om daar het antwoord op te vinden? ,,Ik werk momenteel aan een roman die zich deels in Egypte, deels in Roermond afspeelt. Daarin gebruik ik elementen uit mijn vaders geschiedenis. Hij is net voor de oorlog geboren en in zijn jeugd zijn trau matische dingen gebeurd. Roermond werd ontruimd in 1945, mijn vader werd geëva cueerd en moest met zijn moeder een af schuwelijke tocht lopen naar een Duits plaatsje net over de grens. Daar werden ze op de trein naar Friesland gezet, als Lim burgse vluchtelingen. Hij heeft zijn emoties niet echt mogen tonen en ook na de oorlog leerde hij niet om te laten zien waar hij bang of bedroefd van werd. Boosheid en agressie waren zijn enige uitlaatklep. Of hij was juist buitensporig blij - een symptoom van manische depressiviteit.'' Kijkt u nu anders naar uw vader? ,,Ik wil mijn vaders verhaal zo fictionalise ren dat het universeel wordt. Dat helpt mij weer om duiding aan zijn leven te geven en met meer mededogen naar hem te kijken. Want wat gebeurt er nu eigenlijk met man nen als ze niet mogen zijn wie ze zijn? Als feministe heb ik zo'n vraag altijd benaderd vanuit het vrouwelijke perspectief, maar voor mannen kan het net zo onderdruk kend zijn om altijd aan de heersende nor men te moeten voldoen. Dankzij dat besef, en doordat ik ouder word, voel ik veel meer compassie. De tienerboosheid van toen kan ik nog steeds naar boven halen, maar ik kan er ook een aai over geven en zeggen: ach, toe maar. Als ik in contact was gebleven met mijn vader zoals hij toen was, had ik mezelf geweld aangedaan. Maar nu heb ik weleens het gevoel dat hij het als een soort beschermengel aan het goedmaken is.'' ZATERDAG 11 APRIL 2020 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99