PASPOORT Catharina Petra Wilhelmina Johanna Stienen Opleiding Privé Ze is net terug uit Libanon, waar ze was in haar functie van bestuurslid van Action for Hope. Die organisatie biedt mensen in moeilijke omstandigheden de kans hun talenten te ontwikkelen en zich te uiten via theater, graffiti en muziek. Dat is een diepe behoefte, zag Petra Stienen in Beirut. ,,Ook in donkere tijden willen mensen schoonheid creëren en ervaren. Onderdak, eten, kleding, medische zorg - het is allemaal nodig, maar schoonheid is wat ons menselijk maakt, dat zie je ook nu, in de coronacrisis. Neem het filmpje From us to you, met een uitvoering van Beet- hovens Ode aan de vreugde door het Rotter dams Philharmonisch Orkest dat al meer dan 2 miljoen keer is bekeken.'' Zo'n vijf keer per jaar reist Stienen naar het Midden-Oosten, waar ze als arabist en ex-diplomaat al veel sporen heeft liggen. De rest van haar tijd verdeelt ze tussen Limburg, waar ze vandaan komt, en Den Haag, waar ze voor D66 in de Eerste Kamer zit. Ze is bestuurslid van onder meer het Bonnefantenmuseum in Maastricht, schreef boeken over de Arabische wereld en haar jeugd in Roermond, is adviseur en geeft lezingen over uiteenlopende onder werpen als het Midden-Oosten, emancipa tie en persoonlijk leiderschap. Haar leven is een mozaïek, zegt ze, maar wel een met een terugkerend motief: haar nieuwsgierigheid naar het verhaal van de ander. ,,Daar ben ik altijd naar op zoek. Welke reis heeft iemand gemaakt om te komen waar hij nu is? Of het nu gaat om Basma, de oprichtster van Action for Hope, of om jongerenwerker Bob uit Roermond: ik wil weten wat hen drijft. Nieuwsgierigheid is mijn voedingsstof.'' ,,Een vriendje op de middelbare school zei: 'Als je niet weet waar je je werkstuk over moet doen, schrijf je het mijne maar over. Het gaat over de islam.' Maar ik heb het niet overgeschreven, dat was mijn eer te na. Ik ben zelf de bieb ingedoken en bleek het een machtig interessant onderwerp te vinden. Religie, aardrijkskunde, geschiedenis, alles zat erin. En dan de Arabische taal, de magie van zo'n vreemd alfabet - het was zó anders allemaal, dat ik dacht: hier ga ik heel geluk kig van worden.'' ,,Nee, het was iets totaal anders waar ik naartóé kon. De vraag 'waar wil je naartoe?' vind ik veel interessanter dan 'waar kom je vandaan?'. Mensen vragen weleens: ben je gevlucht? Helemaal niet, ik wilde gewoon vooruit.'' Stienen groeide op in de Donderberg, een wijk 'aan de andere kant van het spoor'. Haar vader had lts gedaan en was huisschil der, haar moeder kwam van de huishoud school en zorgde voor de kinderen. Ze had den moeite met hun ambitieuze en leer gierige dochter. Nog nooit was iemand uit de familie naar de universiteit gegaan, en een studie Arabisch viel al helemaal niet binnen hun wereldbeeld. Stienen botste vaak met haar autoritaire vader, die onvoor spelbare buien had. Pas later zou hij de diagnose manisch-depressief krijgen. Stienen wil er niet veel meer over kwijt. Wat erover te zeggen valt, heeft ze gezegd, vindt ze. In eerdere interviews, en ook in het tv-programma Het mooiste meisje van de klas. Dat ze zich thuis onveilig voelde. Dat er klappen vielen. Dat ze op haar vijfen twintigste niet anders kon dan uit emotio neel zelfbehoud het contact met haar vader verbreken. En dat hij uiteindelijk overleed 10 Geboren 8 mei 1965 in Roermond. Studies Arabisch in Leiden en Caïro en een Midden-Oostenstudie in Londen. Loopbaan Na het 'diplomaten- klasje' van het mini sterie van BuZa in diplomatieke dienst in onder andere Caïro en Damascus. Over die periode schrijft ze in 2008 het boek Dromen van een Arabische Lente. Latere titels van haar hand zijn Het an dere Arabische geluid, Terug naar de Donder- berg en Charisma. In 2012 wint ze de Vrouwen in de Media Award en in 2016 de Aletta Jacobsprijs vanwege haar voor trekkersrol in de eman cipatie en vanwege de voorbeeldfunctie voor andere vrouwen. Sinds 2011 is ze zelfstandig adviseur en publiciste. Sinds 2015 voor D66 lid van de Eerste Kamer en sinds 2017 van de Parlementaire Assemblee Raad van Europa. Stienen woont alleen in Den Haag en heeft een dochter. Hoe kwam een meisje uit een arbeiders gezin in Roermond terecht bij een studie Arabisch in Leiden? Omdat het zo totaal anders was dan het gezin waar u uit kwam?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98