Eiken fineer EGBERT JAN Na het overlijden van zijn moeder, ontvangt Egbert Jan de uitvaartverzorger. Martijn: ,,Met een Berner Senner heb je altijd hoge dierenartskosten." Ramona: ,,De meeste boodschappen haal ik met de auto, een keer per week.'' Martijn: ,,Ik heb geen rijbewijs. Ik fiets in tien minuutjes naar mijn werk.'' Ramona: ,,En je bezoekt concerten.'' Martijn: ,,Soms ook samen, maar naar heavymetaloptredens ga ik met vrien den. Een kaartje kost gemiddeld 50 euro en dan nog een hapje eten.'' Ramona: ,,En drinken.'' Martijn: ,,Dan ben ik een eurootje of 100, 120 kwijt op zo'n avond. Hoe vaak doe ik dat?'' Ramona: ,,Eens in de twee maanden?'' Martijn: ,,Ik koop nog steeds veel cd's. En we gaan graag met Hugo uit lun chen.'' Ramona: „Vakanties vieren we in Nederland.'' Martijn: ,,Ik heb vliegangst. Daar wil ik proberen overheen te stappen als Hugo groter is.'' Ramona: ,,Toen Hugo veertien maan den was, gingen we al met hem naar de kindersportschool. Dat was duur, zeker 70 euro in de maand. Ik ben als kind nooit zo gemotiveerd om te bewegen, daarom vind ik dat belangrijk.'' Martijn: ,,Een grotere tuin zou fijn zijn, ook voor Hugo, maar we wonen goed.'' Ramona: ,,We hebben dit huis twaalf jaar geleden voor 2 ton gekocht. We hebben de hypotheek net te vroeg omgezet. We betalen nu 3,11 procent rente over het aflossingsvrije gedeelte en 2,92 procent over het resterende deel. Dat komt neer op 790 euro per maand. Onlangs hebben we de woonkamer opgeknapt voor 5000 euro.'' Martijn: ,,We wilden eerst een nieuwe keuken, maar besloten vanwege het geld om de oude op te laten knappen.'' Ramona: ,,Voor maar 2300 euro ziet-ie er weer knap uit, met nieuwe frontjes en nieuwe handgrepen.'' Martijn: „Vroeger kocht ik shirts van bands, nu koop ik bijna geen kleding meer.'' Ramona: „Vorig jaar heb ik voor 1000 euro aan kleding gekocht. Toen ik dik was, kon ik nooit iets kopen.'' Martijn: ,,Wie weet ga ik ook afvallen.'' ,,Je moet open kaart spelen, zeg ik altijd,'' zegt de man van het uitvaartbedrijf. Zo zit je dan op een dag tegen over een in zwart pak gestoken wildvreemde die niet alleen wil weten of je een kist van eiken fineer belieft, maar die ook de zelfde morgen in zijn atelier het levenloze lichaam van je eigen moeder heeft geprepareerd en aangekleed. Vanavond zal hij de kist van onze keuze sluiten. Hij is de laatste die haar ziet. Maar goed, dat hebben we zelf zo besloten, al weet ik niet meer waarom. Aan mijn keukentafel rekent hij voor dat de nabestaanden 843 euro terugkrijgen van de verzekeraar. Als hij de posten opnoemt, praat hij zacht en snel. ,,Valt mee hè? Ik betaal dat door aan u. Ik had het makkelijk kun nen wegwerken. Maar eerlijk duurt het langst, zeg ik altijd.'' Zo'n gesprek past goed in deze bizarre dagen. Het appartement van mijn moeder, die leefde van 1919 tot 2020, moet binnen zeven dagen ontruimd zijn. Hoe moet dat dan, vroeg ik de mevrouw van de zorgorganisatie, aangezien we vanwege corona het verpleeghuis niet in mogen? Daar ging ze over vergaderen. En dan, hoe is het als je moeder overlijdt, van wie je twaalf jaar geleden al dacht dat het niet lang meer zou duren? Die voor _T ze dement werd al liet weten liever dood te willen? Over wie je je al jaren afvraagt: doe ik wel genoeg? Schuldgevoe lens branden zich een weg, als whisky door de slokdarm. Een paar uur voor haar heengaan sloeg een verzorgende, geen idee waarom, onverwacht het dek bed terug. Daar lag haar smalle, dunne, vervallen lichaam, gedra peerd in een flauwe bocht, teer als een baby. Nachthemd, witte onderbroek. Zo had ik haar van mijn leven nog nooit gezien. Weerloos, breekbaar. De volgende ochtend werd ik wakker, zwevend boven leegte. Er is geen moeder meer. De uitvaartmeneer vertelt over zijn ervaringen met mensen wier dierbare net is overleden. ,,Onze lieve Heer heeft vreem de kostgangers, zeg ik altijd. Eiken fineer dus? Geen mahonie- fineer, naaldhout? Wilgentenen kan ook. Wel wat duurder, ik zeg 't eerlijk.'' Hij legt de overeenkomst voor. D e pen mag ik houden. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 11 APRIL 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95