Levenslessen van opvoedcolumnisten (slot) Alex van der Hulst, Hanneke Hendrix en Nynke de Jong maakten afgelopen anderhalf jaar wekelijks een opvoedcolumn voor deze bijlage. Ter afsluiting blikken ze terug op die periode en delen ze hun ervaringen over deze verwarrende tijden. Vandaag de slotaflevering, waarin Nynke terugblikt op de langste kortste tijd. Later vertellen we hem hoe iedereen ineens legpuzzels ging maken 29 The longest shortest time. Dat is de naam van een Amerikaanse podcast over op voeden. Het is een prachtige titel, want hij geeft perfect de tweeledigheid van het ouderschap aan. De dagen lijken soms eindeloos te duren. Zo'n ochtend waarop je al hebt gekleid, een hut gebouwd en cakejes hebt gebakken, om daarna wanhopig naar de klok te kij ken en te moeten concluderen dat er ook nog een hele middag op je wacht waarin de kinderen nog meer entertainment van jou verwachten. Tegelijkertijd gaan de jaren met kinderen vrese lijk snel. Broeken die gisteren nog pasten en van daag al hoogwaterpijpen hebben. Puzzels die op maandag nog te lastig lijken, worden op vrijdag achteloos in elkaar gelegd. Zoals Herman van Veen al zei: de wijzers van de klok gaan snel, dat merk je later wel. Zó liggen ze dronken van de borstvoe ding op je schouder te slapen, en na twee keer met de ogen knipperen valt de welkomskaart van de basisschool op de deurmat. Een dag duurt soms een jaar, een jaar duurt een dag. En dat wordt nu, in deze coronatijd, nog veel dui delijker. Opa en oma en pake en beppe hebben de kinderen nu al een paar weken niet gezien, terwijl ze normaal elke week een dag oppassen. Als Janne 's ochtends vroeg bij ons in bed kruipt, en ik haar lange dunne benen bestudeer, denk ik telkens: opa en oma denken dat ze nog een peuter is. Maar dat is geweest. De poppetjes die ze inmiddels tekent, zijn gedetailleerder, haar woordenschat nauwkeuriger. Het babyvet is uit haar wangen getrokken. Ineens, van de ene op de andere dag. Abe kletst ineens de oren van je hoofd. Toen pake en beppe hem voor het laatst in het echt zagen, kon hij net 'oom Jaap' zeggen. Daar waren we toen allemaal heel trots op. Nu verzint hij hele verhalen voor zijn Duplo-dieren. De beer moet huilen, de tijger komt hem knuffelen. Hij doet er verslag van alsof hij Evert ten Napel is. Alsof de kinderen deze tijd van stilstand hebben aangepakt om zelf heel snel vooruit te gaan. Alsof die ene zelfhulpboeken zin écht klopt: dat alles wat je aandacht geeft, groeit. Ze krijgen zoveel aandacht dat ze na deze coronatijd meteen hun brommerrijbewijs kunnen halen. Als je zwanger bent, is dit helemaal de langste kortste tijd. Voor mij kruipen de weken vooruit. De baby is de enige afleiding in een verder mono toon leven. En het voelt alsof ik zwanger raakte in een andere eeuw. Toen ik nog gewoon naar de ver loskundige kon, toen we met kerst een ingelijste foto van de echo aan mijn ouders en schoonouders gaven, die we toen gewoon nog konden feliciteren met de komst van hun kleinzoon. Het voelt alsof ik al een jaar zwanger ben. Voor mijn ouders gaat de tijd juist veel te snel. Zij vragen op Facetime of ik even mijn buik wil sho wen, omdat die voor hun gevoel veel te snel groeit ,,Straks hebben we ineens een kleinzoon erbij'', verzucht mijn moeder. Ze wil ook bij haar zevende kleinkind alles meemaken, bele ven. Kleertjes opvouwen, helpen met het schoonmaken van de babykamer. Voelen hoe hij schopt. Alsof ze de baby tekort doet, nu dit allemaal niet kan. Terwijl ik allang blij zal zijn wanneer zij, eind juli, op kraamvisite mogen en kunnen komen. Later zullen we aan deze jongen vertellen over de periode voor zijn geboorte. Hoe we allemaal binnen bleven, hoe iedereen ineens leg puzzels ging maken en we oude voetbalwedstrijden keken omdat er geen nieuwe ge speeld werden. Hoe we er achterkwamen dat fysiek contact van levensbelang is. Hoe gek het is wanneer je iemand niet kunt aan raken, knuffelen, omhel zen. Dat er mensen stier ven en wij geen afscheid konden nemen. Hoeveel we thuis waren, en fa- cetimeden. Hoe zijn broer ineens tot veer tien leerde tellen, en zijn zus allemaal letters van het alfa bet leerde schrij ven. Hoe we elke dag met zijn vieren waren, hoe be nauwend dat soms voelde, maar hoe bijzon der het tegelijker tijd ook was. En hoe hij zelf groeide en groeide, op de vei ligste plek van de we reld: in quarantaine in zijn moeders buik. GO ZATERDAG 11 APRIL 2020 Mijn buik is op dit moment de veiligste plek ter wereld Met Alex van der Hulst en Han neke Hendrix maakt Nynke de Jong (35), moeder van een zoon (2) en een dochter (3), de opvoedpodcast Ik ken iemand die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 81