CORONAVIRUS Behoefte aan rituelen wordt groter, merk ik 7 Ouderenbond belt dagelijks met eenzame ouderen (S3 W DAGBOEK ITALIË Goede Vrijdag, het begin van Pasen. Zes weken al weer sinds carnaval of ei genlijk pas. Het wordt een Pasen die wij ons allemaal gaan herinne ren, ieder in ons eigen huis zonder de gebruikelijke etentjes en fami liebezoeken. Teruggeworpen op onszelf is de behoefte aan rituelen groot, merk ik. De Via Crucis- processie op Goede Vrijdag is zo'n ritueel. Bij het licht van duizenden fak kels gaat de paus elk jaar voorop in processie bij het Colosseum, hartje Rome. De Via Crucis beeldt de tocht uit die Christus liep van het paleis van Pontius Pilates over de Via Dolorosa naar zijn kruisiging op de heuvel Golgotha bij Jeruza lem. Veertien staties die eindigen met Christus' begrafenis. Een in drukwekkende gebeurtenis waar jaarlijks tienduizenden mensen op afkomen. Dit jaar zal paus Francis- cus de Via Crucis in en om de Sint Pieter vieren. Alleen. Net als hij op eerste paasdag al leen is als hij het Urbi et Orbi uit spreekt op het Sint Pietersplein, een leeg Sint Pietersplein. Geen bloemen, geen duizenden gelovi gen, geen nieuwsgierige toeristen. Een gemankeerd ritueel dat daar door een extra lading krijgt, de eenzaamheid van de paus op dat enorme plein reflecteert de een zaamheid die miljarden mensen op de wereld op dit moment voe len. Een derde van de wereldbe volking zit in lockdown. Paus Franciscus heeft de afgelo pen weken laten zien mee te leven met de Italianen en het leed dat hen overkomt, met het gebed op een drijfnat Sint Pietersplein, nu twee weken geleden, als indruk wekkend hoogtepunt. Zelfs een ongelovige als ik, laat het niet koud. Na al die jaren Italië ben ik gevoeliger geworden voor dit soort rituelen, merk ik. Misschien ben ik, in zekere zin, ook katholieker geworden, maar sinds Franciscus is er ook bewondering voor de paus. Bewondering voor een man die altijd de kant van de zwakkere kiest, die altijd de dialoog zoekt en die ons nu ook de kracht van de eenzaamheid laat zien. Buona Pasqua. ,,Ik ben druk aan het werk. Nor maal doet mijn hulp de was, maar die doet de laatste tijd wat min der. Er stond een was van hier tot ginder. Truien, bloesjes, rokken. Ik dacht: weet je wat, ik ga probe ren of ik zelf de was kan doen. Al les erin ging makkelijk, maar alles eruit en ophangen was toch een heel gedoe." ,,Ja, plotseling. Hij was 99. Maar hij is gestorven met een lach op zijn gezicht. Blij dat hij geen pijn en sores meer had, denk ik." ,,Ja, hij kookte altijd. Dus daar zit ik nu mee. Jus maken, dat vind ik een hele toer. En deze week had ik bloemkool, daar deed hij normaal zo'n lekker bloemkoolsausje over. Ik dacht: nou, dat kan ik ook. Maar het zat vol klontjes. Mijn hulp zei dat ik het moet opkloppen." ,,Ja, maar ja, je moet! Je moet voor uit. Ik heb nu geen thuiszorg meer. Die kwamen me wassen en aan- en uitkleden. Maar die meis jes komen overal, en ze hadden geen handschoentjes, mondkap jes, niks. Als ze die ziekte meene men en ik krijg hem ook, zeg dan maar dag met je handje!" ,,Ja. Ze zeiden: 'U kunt uzelf toch niet wassen?' Ik zeg: 'Dat zal me een zorg zijn.' Ik kon me in de oorlog soms vier weken niet was sen. Ben ik ook doorgekomen. Ik was me een beetje in de badka mer. Met mijn ene arm kan ik niks. Met de andere een beetje, het is heel pijnlijk. Maar ik stink nog niet. Anders spray ik wel wat parfum." ,,Juist. Het is een verschrikking dat ik mijn man mis, dat is het ergste. Maar dat je dan die rot- ziekte erachteraan krijgt, dat je geen mens ziet en zelf niet naar buiten kan, dan komt het allemaal dubbel zo hard aan." ,,Ja goed, hoor." ,,Dat ben ik niet hoor. Ik heb net de was uit de machine gehaald, nu zit ik te twijfelen. Zal ik hem buiten ophangen of in de badka mer? Het wordt nog bewolkt." ,,Oké. En ik ben mijn hele kle dingkast aan het leeghalen. Ik had een zomerbroek nodig, die zat he lemaal achter in de la. Maar toen had ik die turquoise broek te pak ken, en nu moet ik weer een shirt hebben dat daarbij past. Dus nu haal ik de hele kast maar leeg. Een Ik ben alleen maar aan het piekeren, ik doe niets anders goede kennis heeft me uitgelegd hoe ik de boxen kan aansluiten in de slaapkamer, dus nu heb ik een lekker muziekje!" ,,Nou ja, je moet het ermee doen!" ,,Ja, weet je, ik probeer het voor mezelf maar zo gezellig mogelijk te maken. 's Middags een uurtje in de zon, lekker bruin worden. De boom van de buren staat in bloei, alle bloemetjes waaien eraf, ze zitten allemaal tussen mijn stoe len. Maar je, we moeten het er maar mee doen." ,,U moet ophouden hoor, want dat houd ik niet." ,,Sorry, hoor. Ik ben alleen. Hele maal alleen. Maar ja, goedDaar doe je niks aan." ,,Ja, ik ga niet naar buiten. Ik zit nu al hoeveel weken binnen? Vanaf begin maart.'' ,,Jawel, een vriendinnetje van me, die is nog kwiek. Maar ik heb geen kinderen. En mijn man is overle den. Mijn broer en zus ook, ik was vroeger de jongste thuis." ,,Nee, en het loopt ook niet zo lek ker voor me. Ik heb veel meege maakt, en ik heb moeite om dat te vergeten." ,,Ja, heel moeilijk. Maar als ik een maal begin, ben ik net zo'n gram mofoonplaat. Ik ga maar door." ,,Ja, dat wel. Ik zit er gewoon steeds mee omhoog. Er gaan steeds meer dingen en gedachten rond in mijn hoofd, dat is het punt." ,,Ja, ik ben alleen maar aan het piekeren, ik doe niet anders. Gis teren had ik lekker gestoft. Nu wilde ik vandaag stofzuigen, maar ik ben helemaal in elkaar gestort. Het gaat gewoon niet." ,,Zo zou je het kunnen noemen, maar dat woord wil ik nooit ge bruiken. Maar ja, ik zit elke och tend te huilen." zaterdag 11 april 2020 PC 'In de oorlog kon ik me ook weken niet wassen' Anbo-directeur Liane den Haan belt dagelijks - hier handsfree - met eenzame ouderen. foto marlies wessels Angelo van Schaik Rome Italië maakt zich op voor het Paasweekend. Het is traditio neel een moment dat Italianen op familiebezoek gaan of erop uittrekken. Dat mag nu dus niet. Ook het Vaticaan bereidt zich voor op een bijzonder Pasen. Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome. Net als honderden vrijwilligers van ouderenbond Anbo belt ook directeur Liane den Haan elke dag met mensen die een zaam thuis zitten. Dat blijkt in tijden van corona extra hard nodig. ,,Ik ben alleen. Helemaal alleen." Chris van Mersbergen Woerden GESPREK1 MEVROUW VAN 96 Dag mevrouw, met Liane van de Anbo! Hoe is het? U bent begin dit jaar uw man verloren, toch? Hij kookte wel lekker, vertelde u. U klinkt iets vrolijker dan de vo rige keer, daar ben ik blij om. U zit helemaal zonder zorg? Dus u helpt uzelf maar. GESPREK2 MEVROUW VAN 87 Hoe is het? Je klinkt een beetje down. Het gaat niet regenen, dus ik zou het lekker buiten doen. - eenzame oudere Je zit wel in je uppie nu. Dat is minder gezellig toch? Ik vind je wel stoer. Je bent zo goedgemutst, en gaat zo lekker door. GESPREK3 MEVROUW VAN 84 Dag mevrouw, met Liane van de Anbo. Hoe gaat het? Dat houdt u niet? Zit u al die tijd in uw eentje thuis? Hebt u wel iemand die bood schapjes doet? Dat is niet gezellig, zo alleen. Vindt u het moeilijk om daar over te praten? Praten kan wel helpen. Als je alleen bent, kun je veel piekeren. U klinkt een beetje depressief. Wat is uw adres? Dan sturen we u een bloemetje. Dat is toch leuk, met Pasen. En dan bel ik morgen weer even, goed? mZe/f behoefte aan een praatje met een vrijwilliger van de Anbo? Be/ 0348-46 66 66.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7