Börgbloumkes, voor een eindeloos boeiende tuin Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Week de gelnagels in een halfuur los met een watje gedoopt in nagellakremover met aceton. Schraap daarna met een lepel voorzichtig de gellak eraf In april bloeien veel stinsenplanten, die we te danken hebben aan bewoners van kastelen en buitenplaatsen. PONY BIJKNIPPEN „Maak een scheiding midden in het haar, en kam het lange haar dat je niet wilt knippen achter de oren. Nu is de pony vrij. Maak die een beetje vochtig, bijvoorbeeld met een plantenspuit, en kam het haar zachtjes naar beneden. Verdeel de pony in twee lagen, die je vastzet met een haarklemmetje. Pak de eerste laag en knip die verticaal in, niet horizontaal. Als je klaar bent pak je de volgende laag, die je ook verticaal inknipt. Is de pony nog te lang? Herhaal dan de stappen.'' AAN DE SLAG MET GELNAGELS Het is belangrijk dat je nu zelf je nagels onder handen neemt, zegt nagelstyliste Nury van den Berg van nagelsalon Lady Giovin in Amsterdam. „Gelnagels kun je niet zomaar laten uitgroeien'', waarschuwt ze. ,,Dat kan voor ernstige beschadigingen zorgen en je loopt het risico dat er een bacterie onder je nagel groeit. Na drie, maximaal vier weken moeten ze er echt af.'' Aan de slag dus! STAP 1 ,,Doe dit met een vijl met grit of met een kartonnen vijl. Gebruik geen metalen exemplaar, want door de wrijving ontstaat hitte.'' ,,Leg op elke gelnagel een watje met daarop nagellakremover met aceton. Dat zet je vast door er aluminiumfolie omheen te wikkelen. Haal na 25 tot 30 minuten de watjes eraf. Probeer vervolgens met een lepeltje voorzichtig de gellak eraf te 'schrapen'. Gebruik geen kracht. Als het niet lukt, moet de gel langer losweken.'' ,,Om ervoor te zorgen dat je nagels niet uitdrogen, moet je je nagelriemen de eerste 24 uur regelmatig insmeren met nagelriemolie. Als je dat niet in huis hebt, kun je massageolie gebruiken of een vettige crème.'' EN VERGEET DE VOETEN NIET Ook de voeten verdienen de nodige aandacht. Pedicure Marlies van der Pijl-Middendorp, van Pedicare by Marlies uit Vlaardingen, legt uit hoe je te werk kunt gaan. Liever met beeld? Ze legt de stappen ook uit in een video op haar Facebookpagina. STAP 1 ,,Maak een badje van lauw water met Himalayazout of grof zeezout en voetenolie. Laat je voeten hierin ongeveer 10 tot 15 minuten weken. Dit zorgt ervoor dat de huid en het eelt zachter worden.'' ,,Vijl eelt rondom beginnende kloven voorzichtig weg. Een kloof is een scheur in de huid, door te vijlen maak je de huid weer zacht. Gebruik een vijl met grit, maar zorg ervoor dat die niet te grof is, dan beschadig je de gezonde huid. Als je de na gels vijlt, zet de vijl dan niet plat op de nagel, dan heb je geen goed zicht. Snijd niet zelf in je huid, zo voorkom je het risico op een infectie.'' „Teennagels kun je bijknippen met een nagelknipper of een nageltang. Knip de nagels niet te kort, dan kunnen ze ingroeien. Knip de nagel evenwijdig aan de teen en wees voorzichtig bij de hoekjes. Het knippen moet ge makkelijk gaan omdat de nagel zacht is geworden door het voe- tenbad. Als dat niet zo is, moet je je voeten langer laten weken. Een andere optie is de nagels korter maken met een vijl.'' STAP 4 Blijf goed smeren ,,Smeer de voeten minimaal één keer per dag in met een hydrate- rende voetencrème. Kies voor een crème met ureum, eventueel met het bestanddeel seabutter, dat heeft een helende werking. Je kunt je voeten ook 's avonds insmeren, er een plastic zakje omheen binden en er een sok overheen doen. De crème kan dan een hele nacht in de voet trekken.'' stinzenplanten te schrijven, met een z, maar een stenen huis is in het Fries een stins en geen stinz, dus houd ik me bij de schrijfwijze van Heukels' Flora van Nederland uit 2005. De Groningse benaming 'börgbloumkes' vind ik trouwens vriendelijker. Stinsenplanten vind je op oude bui tenplaatsen, in kasteeltuinen en op landgoederen waar ooit uitheemse gewassen zijn verwilderd. En op kerkhoven, waar ze ooit zijn gebruikt als grafbeplanting. Veel landgoede ren en borgen die bekendstaan om hun stinsenflora houden hun poor ten vanwege corona nu gesloten. De laatste tijd maken we ons nogal druk over invasieve exoten. Daar hadden ze eeuwen geleden minder last van. Vooral bolgewassen werden in enorme aantallen ingevoerd en in kasteeltuinen geplant. Soms deden ook de dominee en de notaris mee, op bescheidener schaal. Als die bol len het naar hun zin hadden, zaaiden ze zich uitbundig uit. Daaraan hebben we de velden van honderdduizenden ver wilderde sneeuwklokjes en boerenkrokussen te danken. Toen tuinen nog beston den uit brave buxushaag- jes in geometrische patro nen, was er geen behoefte aan planten die zich buiten de perken zaaiden. Met de komst van de Engelse landschapsstijl in de tweede helft van de 18de eeuw gingen alle teugels los. Paden moch ten slingeren, vijvers en waterloopjes wer den onregelmatig van vorm en de wiskun dige precisie verdween. Planten mochten zich naar hartenlust uit- zaaien. En nu doen we inkopen bij de stinsenplantenkweker. De bloei van de stinsenplanten begint met sneeuwklokjes en win- terakonieten. Dan volgen sterhyacin ten, lenteklokjes en sneeuwroem. Eind maart bloeien geelster en voorjaarshelmbloem en nu, in april, genieten we van de holwortel, de bosanemoon, de gele anemoon, het zomerklokje, de wilde narcis (sierlij ker dan de gekweekte) en de bostulp. Veel van deze bolgewassen verdra gen schaduw, of beter gezegd: ze bloeien onder loofbomen en struiken voordat het blad daarvan is uitgelo pen. Daar hebben ze in het vroege voorjaar volop zon. Als het in de loop van mei donker en droog wordt, gaan de bollen in zomerslaap. Hier heb je meteen een voorbeeld van een boeiende tuin: zorg voor bomen en struiken of maak slim gebruik van de scha duw van bomen in de buurtuin. Kies een onderbeplanting van stinsenplanten en geniet vanaf januari van een kleurige tuin. Straks, als die voor- jaarsplanten zijn uit gebloeid, maak je ge bruik van het licht dat door de kruinen van bomen en struiken gefilterd wordt en dat varens en hosta's flat teert. Scha- duwtuinen zijn eindeloos veel boeiender dan een tuin in de volle zon. GO ZATERDAG 11 APRIL 2020 haar' Zelf aan de slag met je pony? Kapper Rob Peetoom legt stap voor stap uit hoe je dat doet. Ook bezoekjes aan de nagel salon kunnen niet doorgaan. Veil de bovenste laag van de gellak eraf STAP 2 Week de gelnagels los met aceton STAP 3 Smeer je nagelriemen in met olie. Begin met een voetenbad STAP 2 Vijl eelt voorzichtig weg STAP 3 Knip teennagels bij De bosanemoon Tegenwoordig is het mode om Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75