In deze tijden van de hoogste nood geven we zonder morren 18 Dit is een crisis die alles verandert. Hoe we leven, met elkaar omgaan en naar de grote instituten kijken. Er is onnoemelijk veel ellende, maar er is wel alvast één lichtpuntje: het vertrouwen in elkaar lijkt te groeien. We kunnen ineens samen dingen bereiken. Schijt-aan-corona-feestjes zijn op één hand te tellen, we stoppen met hamsteren omdat de premier dat 'achterlijk' vindt staat zijn verantwoordelijkheid nemen. Deze heeft de middelen en de bevoegdheden. In Europa gebeurt dat ook, en dat is geen verrassing. Kijk naar Frankrijk, waar de staat sowieso een zeer do minante rol speelt. Daar heeft die de oorlog verklaard aan het virus (letterlijk) en alle touwtjes strak in handen genomen. De spoorwe gen zijn genationaliseerd om pa tiënten van het zwaar getroffen noordoosten naar plaatsen elders in het land te vervoeren. En wie naar buiten wil, moet eerst een speciaal formulier uitprinten, in vullen (waarom, waarheen) en ondertekenen. Er zijn, jawel, in middels bijna 6 miljoen controles uitgevoerd en meer dan 350.000 boetes uitgedeeld. En Duitsland, altijd een grote zuinigaard, geeft in deze crisis op een ongekende manier geld uit. Er ligt 750 miljard euro klaar om de grootste economie van Europa draaiende te houden. Het land gaat zelfs voor het eerst in zeven jaar nieuwe schulden aan. ,,Dit is een groot pakket met heel veel maatregelen", zei minister van economische Zaken Peter Alt- maier er voor de twijfelaars na drukkelijk bij. In Zweden doen ze het weer heel anders. De lenteter rassen zitten gezellig vol, hier vooralsnog geen veilige 1,5 meter of een dwingende oproep tot so cial distancing (dat doen de Zwe den al van nature, grapte oud-pre mier en -diplomaat Carl Bildt). Nee, premier Stefan Löfven vindt dat zijn burgers zich gewoon vol wassen moeten gedragen en geen paniek moeten zaaien. Dat is fun damenteel anders dan bijvoor beeld Frankrijk het doet, maar ook hier neemt de staat de leiding. Agentenbijter En de mensen luisteren. Ook in Nederland. De wereld staat op zijn kop, maar iedereen doet hier gewoon wat van hem of haar ge vraagd en verwacht wordt, een enkele mopperaar, dwarsligger, spuger of agentenbijter daargela ten. We zijn al weken thuis aan het werk, houden over het alge meen netjes afstand op straat en in de winkels, schijt-aan-corona- feestjes zijn op één hand te tellen, we stoppen met hamsteren omdat de premier dat 'achterlijk' vindt, we blijven binnen in het eerste mooie lenteweekend en ook in het tweede, ook al is het Pasen. Vaak denken mensen gewoon zelf volgt, leert veel over hoe de we reld echt in elkaar blijkt te zitten. En uiteindelijk ook Nederland. Waarom gaan wij zó om met deze crisis? En is dat eigenlijk wel zo vanzelfsprekend? Nee, misschien niet. Niet als je kijkt naar het poli tieke en sociale klimaat van de laatste jaren. MARK VAN ASSEN door de mand gevallen. Er is met miljarden gestrooid. Er zijn deu ren, ramen, poorten, wegen, plei nen en luchtruimen dichtgegaan. Er zijn dorpen, steden, zelfs hele landen afgesloten. Instituten ver dwenen naar de achtergrond of kwamen juist opeens in de schijnwerpers (RIVM!). Er zijn vrijheden ingeperkt en verboden opgerekt (tijdelijk, naar we hopen, maar dat is niet altijd gezegd). Er zijn voorheen urgente problemen zonder pardon naar de achter grond verschoven (wie heeft het nog over de brexit, het klimaat of de migranten in de vluchtelin genkampen?). En is het ooit wel eens voorgekomen dat er in zo on geveer elke krant en op elke nieuwssite dagelijks doden wor den geteld? Of dat er regelmatig een persconferentie is van de pre mier die zelfs door kinderen wordt bekeken? Wie de gang van het virus Op 11 januari stierf in Wuhan een 61-ja- rige man, hij was de eerste coronadode. 11 januari. Dat is nog geen 100 dagen geleden (91, om precies te zijn). In die heel korte periode heeft een virus met een grootte van 50 tot 200 nanometer - en let op: een nanometer is een miljardste deel van een meter - al les wat we kennen op z'n kop ge zet. Probeer maar eens op een rij tje te zetten wat er de in de eerste drie maanden van dit jaar alle maal is gebeurd. Het gaat u niet lukken. Er gebeurt te veel. De werkelijkheid loopt aan alle kan ten over de rand. Het is moeilijk om ergens een begin te maken. Er zijn keuzes ge maakt over het leven en de dood van vele mensen, grenzen ver legd, rode lijnen getrokken, weg geveegd en verderop weer neerge- kalkt. Er zijn leiders opgestaan en iets weg had van Sars (een ernstig acuut ademhalingssyndroom dat we nog kennen uit 2002), kreeg hij prompt bezoek van de politie. Beschuldiging: het verspreiden van foute informatie. Li Wenliang had helaas gelijk, raakte besmet en overleed op 7 februari in zijn eigen ziekenhuis. De 'oprechte excuses' volgden postuum, dus te laat. Ook te verwachten was de manier waarop in China de lock- down werd afgedwongen. Ieder een blijft binnen, klaar. Elders in Azië is ook kordaat op getreden. In landen als Zuid-Ko- rea, Hongkong en Singapore is de privacy door de staat resoluut ter zijde geschoven. Medisch dossier? Geef maar hier. En met deze app kan de politie precies zien waar je bent. Wie besmet blijkt te zijn, kan via mobiele technologie met een worden opgespoord en in quarantaine worden geplaatst. Het kan allemaal, en het wordt ook gebruikt (hierover later meer). Het tijdschrift The Economist noemt het 'de meest dramatische uitbreiding van de macht van de staat sinds de Tweede Wereldoor log'. In tijden van crisis moet de China In een land als China weet je on geveer wat je kunt verwachten. De staat heeft altijd alles onder controle en wee je gebeente als je durft op te merken dat dat mis schien niet zo is. Er is namelijk pas iets aan de hand als de mach tige communistische partij daar toestemming voor geeft. Dus toen de goede dokter Li Wenliang uit Wuhan in december aan de bel trok vanwege een eng virus dat ZATERDAG 11 APRIL 2020 GO Een nieuw landschap, een nieuwe rangorde Mensen stappen netjes achter in de tram als dat van ze gevraagd wordt. foto marc driessen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70