coronacrisis Ik heb geleefd Fotograaf René wilde nog één keer naar WK Superbike, maar toen kwam corona overeindte wielrenners helpen' 17 PAOLO GIORDANO ,,Het door de mens gecreëerde mechanisme van deze wereld brengt grote schade toe aan ons leefmilieu, aan het klimaat. We hebben de perfecte condities gecreëerd voor dit drama'', aldus Giordano. Hij wijst daarbij op een passage in zijn essay: 'Onder de wezens die op de vlucht zijn voor de verwoesting van het milieu bevinden zich ook virussen. Naast bacteriën, schimmels, proto- zoën. Als we eens even wat minder egocen trisch zouden zijn, zouden we merken dat niet zozeer de nieuwe microben naar ons op zoek zijn, maar dat wij ze uit hun hol jagen... De be smetting spoort ons dus aan om na te denken. Over het feit dat we niet alleen deel uitmaken van de gemeenschap der menselijke wezens, maar dat we de meest invasieve soort zijn in een fragiel en schitterend ecosysteem.' ,,Ondanks de verwardheid in me, dat gekke, onbestemde gevoel, ben ik ervan overtuigd dat we een oplossing vinden voor wat ons nu be dreigt. We zullen wel moeten. Dit drama richt zo veel schade aan. In de economie, in de sa menleving.'' ,,Wat ons nu overkomt, is geen spelletje. Het verspreiden van nepnieuws, van complottheo rieën, werkt averechts. Al die kletskoek in be richten en video's op sociale media ondergra ven onze maatschappij, juist nu er zo veel mensen overlijden. Zij scheppen wantrouwen, slaan de hoop weg voor mensen die ziek zijn en op zoek zijn naar houvast. Verdeeldheid is een slecht medicijn. Daarom ben ik boos, De auteur blijft niet hangen in boosheid en de angst dat alles wordt uitgewist of dat juist alles bij het oude blijft. Hij vraagt om visie, om daadkracht. Het staat in zijn ogen iedereen vrij om dit virus af te doen als een geïsoleerd geval, een ongeluk of plaag, aangericht door anderen. 'Maar', aldus de auteur in Nel contagio, 'we kunnen er ook naar streven om zin te ge ven aan deze besmetting. Om te bedenken wat we in normale omstandigheden niet kun nen bedenken: hoe we hier gekomen zijn, hoe we de draad weer op willen pakken. De dagen tellen. Opdat wijsheid ons hart vervult. Niet toestaan dat al dit lijden voor niets is ge weest.' Nieuwe roman Het is de opdracht waarmee Giordano zijn es say afsluit. Komt er ook weer een moment voor een nieuwe roman? ,,,Daar dacht ik van ochtend nog aan. Maar dat lukt me nog niet. De harde realiteit van het leven leidt nu tot te veel verbazing en emoties. Maar het zal zeker weer gebeuren. Door te schrijven kan ik dit drama verwerken, ermee omgaan." at leer je in het leger? Niet op geven. Nooit opgeven! René Legerstee (66) werkte 36 jaar bij defensie. Die militaire mentaliteit komt hem nu goed van pas. René heeft al veertien jaar pros taatkanker, maar hij dacht er geen seconde aan de handdoek in de ring te gooien. De be kende Assenaar werkte gewoon door. Niet meer bij defensie, daar nam hij in 2009 af scheid, maar als persfotograaf. Na zijn car rière bij de krijgsmacht ging hij met een ca mera op pad om de kost te verdienen. Tot hij vorig jaar op zijn buik op het wegdek lag om een wielertour te fotograferen en niet meer overeind kwam. ,,Het peloton was al voorbij, de bezemwagen was geweest en ik lag daar nog", vertelt hij. ,,Ik heb twee wielrenners moeten vragen me rechtop te helpen." Toen ging er een lampje branden. Mis schien gooide niet Mj de handdoek in de ring, maar werd die door zijn ziekte - hij heeft le vensbedreigende uitzaaiingen in het buik vlies - voor hem in de ring gegooid. Mis schien was het gewoon gedaan met René Le gerstee. Met de camera van zijn telefoon laat René zijn woonkamer zien. Daar bij het raam staat het bed waar hij 's middags meestal in ligt, we zien hem nu bellend in zijn luie stoel. René is kortademig, hij komt net uit het zie kenhuis. Hij was opgenomen met een long ontsteking, maar om niet langer een bed voor mogelijke coronapatiënten bezet te houden, werd hij vroegtijdig ontslagen. Het gaat niet goed met hem en hij betwijfelt of hij deze dip te boven komt. ,,Elke dag wordt met een drain vocht uit mijn buik gehaald en ik kan geen eten binnenhouden. Dan houdt het op een gegeven moment wel op." Het stemt hem droevig, want de oud-mili tair die steeds weer nieuwe doelen voor zich zelf stelde, stond nog iets te doen. Als een van de vaste fotografen van de TT in Assen wilde hij in april nog één keer zijn opwachting ma ken bij het WK Superbike. Hij zou persoon lijk afscheid nemen van zijn collega's en hen bedanken voor zo veel mooie samenwerking. Maar vanwege corona is de wedstrijd afgelast. René zal geen brandend rubber meer ruiken op het circuit van Assen. Twee jaar geleden scheurde hij voor het eerst zelf met piepende banden door bochten met namen als Madijk en Duikersloot. Zijn zoon had hem door de redactie van zijn op- drachtgever Asser Courant met een smoesje naar het circuit laten lokken. Daar wachtte een echte coureur met een echte racewagen. René fungeerde eerst als bijrijder en mocht daarna zelf plaatsnemen in de vette BMW. ,,Hartstikke gaaf. Als je voelt hoe dat accele reert! Kom je met meer dan 200 op een bocht af." Zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen waren erbij. Hij is hun zo dankbaar dat ze tij dens zijn hele ziekteproces dicht bij hem ble ven. Ach, zijn leven was mooi, verzucht de fotograaf. Als jongen ging hij naar de mts, daarna wilde hij werktuigbouw studeren aan de hts. Maar hij moest eerst in dienst en kreeg toen het aanbod te blijven. René schopte het tot eerste luitenant. Fotografie was altijd al een hobby en in het leger werden zijn foto's afgedrukt in brigade blad De Griffioen. Steeds vaker werd hij ge vraagd verslag te 'Tk moeSt twpp doen van militaire evenementen. Lo gisch dus dat hij ruim tien jaar gele- vragen me den besloot volle- ,,Ik heb jarenlang foto's gemaakt van discotheek Skopje in Beilen.'' Alle bezoekers legde hij op stap avonden vast. Later werd hem regelmatig ge vraagd nog eens een beeld op te duiken. Bij voorbeeld bij een overlijden. ,,Dan vroeg ik: in welke periode kwam hij of zij daar vaak? Wat had-ie aan? En probeerde ik een foto te vinden. Hele klus hoor, in een archief van duizenden foto's. Maar als het lukte, kon ik er iemand enorm mee helpen." De vraag is natuurlijk welke foto er op zijn eigen kist komt te staan. Dat is een mooi por tret, al gemaakt door een collega-fotograaf uit Assen. De rouwkaart is zijn eigen ontwerp. Op de voorkant prijkt een brug die symbool staat voor alle behandelingen die hij heeft doorstaan en eindigt in een donkere lucht. Achter het wolkendek zit een witte vlek. ,,Dat is de bestemming van mijn laatste reis. Ik weet niet weet waar ik heen ga." De tekst op zijn kaart: 'Het leven is goed voor mij ge weest, het was alleen een beetje kort.' Nog steeds geeft René Legerstee niet op. In april zijn een dochter en kleinzoon jarig, hij zelf in mei. Die dag hoopt hij te halen, op wilskracht. GO ZATERDAG 11 APRIL 2020 Paolo Giordano, sinds eind fe bruari in quaran taine in Rome, zette zich aan het schrijven van een essay om weer wat rust en overzicht terug te brengen in zijn bestaan. FOTO MARCO OKHUIZEN IN TIJDEN VAN BESMETTING maal, en iets meer compassie kunnen tonen. En niet in het wilde weg beledigingen uitwis selen.' De coronacrisis brengt u tot een alarme rende boodschap: 'Ik kan met frisse tegen zin melden dat wat er nu met Covid-19 ge beurt, steeds vaker zal gebeuren. Want be smetting is een symptoom.' Kunnen we ons ooit goed wapenen tegen virussen als Covid-19? Covid-19 is niet alleen. U maakt zich boos over nog een virus. Het virus van nep- nieuws, geruchten, complottheorieën. China, het Amerikaanse leger, multinatio nals, zelfs Bill Gates wordt genoemd als bron van herkomst. ja!" Paolo Giordano, In tijden van besmetting, 80 blz., uitgeverij De Bezige Bij, €9,99 Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69