Natuurkundige Paolo Giordano geeft in essay analyse van de d 16 Liefde voor het getal gaf fysicus Paolo Giordano, auteur van onder meer De eenzaamheid van de priemgetallen, altijd houvast. Maar nu overheerst de angst. ,,Ik huiver over wat ik zie.'' 7,5 miljard mensen die zich tegelijk verplaatsen: daar heb je het transportnet voor corona ijn stem klinkt timide. De on rust zit in zijn hele lijf, ook in zijn stem. Paolo Giordano (37) is moe, aangeslagen. Het leven in quarantaine, in zijn woning in Rome, 'vraagt veel geduld'. „Eenzaam ben ik niet. Daar zorgen mijn vrouw en mijn twee jongens wel voor, maar we hebben ons levensritme flink moeten aanpassen. Wij mensen hebben alle maal die onbedwingbare behoefte om met an deren te zijn. Bovendien mis ik de natuur, het buitenleven. De lente, de primavera, klopt op de deur'', zegt de natuurkundige die in 2008 de literaire wereld verbaasde met zijn bestseller La solitudine dei numeri primi. Het opgelegde isolement roept ook herinne ringen op aan zijn kindertijd. Toen hij 12 was liep hij hand-, voet- en mondziekte op. Hij moest handschoenen dragen, zat twee weken in quarantaine en huilde omdat hij zijn vriend jes op school miste. ,,Maar we kunnen in deze crisistijd, met de uitbraak van het coronavirus, niet alleen aan onszelf denken. De zorgen en het verdriet over wat er buiten gebeurt, overschaduwen alles. Vooral in Noord-Italië spelen zich ongekende drama's af', zegt Giordano, die weet wat er omgaat in de zwaar overbelaste gezondheids zorg. Zijn vader was chirurg. Angst en hoop Eind februari zette hij zich aan zijn bureau. Zijn leven stond op zijn kop en hij had drin gend behoefte aan rust, aan overzicht. Die drift heeft geleid tot het essay Nel contagio, dat afge lopen week uitkwam in Nederland onder de ti tel In tijden van besmetting. Giordano mengt daarin verslag met analyse. Een wiskundige be nadering om de verspreiding van Covid-19 te verklaren kan uiteindelijk zijn gevoelens van angst en hoop niet onderdrukken. ,,Ik vertrouw op de wiskunde, ik ben wat dat betreft een beetje een nerd, maar het leven is natuurlijk meer dan een bundeling van getallen'', zegt de auteur. ,,In deze crisis gaat het niet alleen om feiten, om getallen. Het gaat over het leven, over angst, over onzekerheid over de toekomst. Virussen zijn een gevaarlijke, onberekenbare vijand.'' Onontwarbare kluwen Giordano hamert erop dat deze epidemie 'veel over onszelf vertelt'. 'Aan deze besmetting kunnen we afmeten hoezeer onze wereld is ge- globaliseerd, verweven is geraakt, een onont warbare kluwen is geworden', schetst Gior dano in zijn Nel contagio. ,,De gemeenschap in tijden van besmetting is de totaliteit van alle mensen op aarde. 7,5 miljard mensen die zich tegelijkertijd verplaatsen: daar heb je het trans portnet van het coronavirus. Snel, comfortabel, fijnmazig, precies wat wij fijn vinden. In tijden van besmetting is onze efficiëntie een vloek. Het heeft ons allemaal verrast dat een virus zich zo razendsnel heeft kunnen verspreiden.'' De kaalslag die het virus in gemeenschappen aanricht, maakt hem soms zwaarmoedig. ,,Er zit een hypochonder in me'', geeft hij toe. Maar Giordano heeft ook oog voor de warme kant van deze crisis. ,,Zij brengt ons nog meer tot el kaar. Ik had nooit kunnen bedenken dat ik het haar van mijn vrouw zou doen?! De omvang van de solidariteit is hartverwarmend. Zij reikt nu verder dan de eigen familie, verspreidt zich over heel de samenleving. Er is ook meer disci pline. Niet alleen uit zelfbescherming, nee, ook uit eerbied voor de veiligheid van anderen. We merken dat er meer is dan het eigen ik. De aan dacht is toch wat verschoven naar het wij.'' ,,Het is nu niet de tijd om ruzie te maken. Daar moeten we ons niet mee bezighouden. Het be treft hier geen fundamenteel geschil en is daarom op te lossen. Op voorwaarde dat we blijven samenwerken. Anders kan dit het begin van het einde van de EU zijn. De unie kan niet alleen denken in termen van economie. Euro pese samenwerking vraagt ook om solidariteit en daarvoor zijn soms offers nodig. De wereld is een dorp en dat vraagt extra aandacht voor alle buren. Als die er niet is, of te weinig, dan wreekt zich dat.'' In Nel contagio schrijft Girodano daarover: 'In omstandig heden zoals we die nu meemaken, zijn alle reacties denkbaar: woede, paniek, kilte, cynisme, ongeloof, berusting. Laten we dat goed onthouden, en dan bedenken dat we best iets voorzichtiger kunnen zijn dan nor- ZATERDAG 11 APRIL 2020 GO 'Virus zoekt ons niet op, wij jagen het uit zijn hol' HANS VAN ZON Over solidariteit gesproken, in Europees verband is Italië boos. Vooral Nederland krijgt het verwijt zich te gedragen als kille boekhouder met zijn 'nee' tegen financieel- economische hulp aan Zuid-Europa. Bent u ook boos op ons?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 68