Fouten toegeven en zo critici hun wapens uit handen nemen, Rutte kiest zijn woorden nooit toevallig: hij spreekt niet over 'oorlog' maar over 'ongekende maatregelen in vredestijd' 14 schudden, toonde Rutte de 'jovi ale nuchterheid' die hij altijd laat zien. Hij riep ons op desnoods te gaan 'voetkussen' en gaf na afloop RIVM-directeur Jaap van Dissel per ongeluk nog een hand. In zijn speech een week later was hij al veel ernstiger en oogstte hij alom lof, al zaaide hij ook veel onzeker heid door zijn uitspraken over groepsimmuniteit. In andere lan den stond Nederland ineens te boek als land dat de pandemie de vrije loop wilde laten. Fouten toegeven Maar het is dan ook altijd Rutte zelf die als eerste toegeeft dat hij 'niet handig heeft gecommuni ceerd'. Zijn ego is daarvoor niet te groot. Ook als anderen fouten ma ken, neemt hij de schuld op zich en spreekt over 'wij'. Bijvoorbeeld als minister Ferd Grapperhaus (Justitie) onduidelijk communi ceert of Wopke Hoekstra (Finan ciën) hoogoplopende ruzie ontke tent met Zuid-Europa. Dat lijkt deemoedig, maar zo onderstreept hij naar buiten toe juist zijn lei derschap: ik ben verantwoorde lijk. En dat wordt gewaardeerd. In de peilingen vliegt Ruttes partij VVD weer de lucht in. Fouten toegeven en zo je critici meteen een wapen uit handen nemen, is een van de vele 'tools' uit de gereedschapskist van Rutte als crisismanager. Wat de afgelo pen week wederom duidelijk werd, is dat de oud-personeels- manager van Unilever in een cri sis floreert, verbindt en het platte partijbelang ontstijgt. Toen Bruins het veld moest ruimen belde hij zelf met PvdA'er Martin van Rijn om hem als opvolger te vragen, omdat hij een pragmati sche oplossing zocht voor de ko mende maanden. Turkijedeal Rutte bewees zich al eerder als crisismanager in de MHi7-zomer van 2014. Maar ook tijdens de vluchtelingencrisis, die in 2016 re sulteerde in de Turkijedeal. Die Rutte, die dit najaar nog te laat doorhad dat het stroperige PFAS-dossier écht een probleem was geworden, is weer tot leven gekomen in de coronacrisis. Het is alle hens aan dek en hij opereert als de herder die de samenleving aanvoert. Ruttes belangrijkste gereed schap is 'verbinding'. Toen hij ooit als broekie bij Calvé pindakaas mensen moest ontslaan, deed hij dat zo empathisch dat hij die oud collega's nog jaren daarna bleef ontmoeten. Rutte kan in tijden van crisis een groepsgevoel creë ren, ook in zijn kabinet. Hij neemt het op voor collega's die in de pro blemen komen, zoals Hoekstra, hij betrekt burgemeesters bij de uitwerking van de maatregelen. Daardoor neemt hij onderlinge ir ritaties weg en wordt het doel sneller bereikt. Een ander belangrijk instru ment uit de 'Rutte-doos' is zijn taalgebruik. Rutte kiest zijn woorden nooit toevallig, hij denkt altijd goed na hoe over hij een on prettige boodschap presenteert. Zeker in het begin van de crisis wilde het kabinet voorkomen dat er paniek ontstond. Rutte sprak niet over een crisis maar over 'de coronasituatie'. In zijn televisie toespraak zei hij, in tegenstelling tot regeringsleiders in andere lan den, niet dat we 'in oorlog waren met het virus', maar zei hij het zelfde met een omhaal waardoor het minder dreigend overkwam: 'deze maatregelen zijn ongekend voor landen in vredestijd'. Hij nam Nederland mee in de verregaande maatregelen door ons niet als een strenge school meester allerlei verboden op te leggen, maar door in zijn taalge bruik net te doen of hij een van ons is: 'We blijven zo veel moge lijk thuis. We houden 1,5 meter af stand. We wassen onze handen stuk.' Zo stelt hij zich met een taaltrucje niet bóven, maar nMst de burger. Met zijn allen moeten we die crisis verslaan. Hij gaf ons voor Pasen zelfs huiswerk mee: we moeten maar vast eens gaan nadenken over de scenario's van heropening van de 1,5 metersa menleving. En Rutte doet een beroep op ons verantwoordelijkheidsgevoel door alles te prijzen wat goed gaat. Daardoor hoeven wij in Neder land geen lockdown zoals in an dere landen, zegt Rutte, maar hebben we een 'intelligente lock- down'. In werkelijkheid wijken de regels hier amper af van die van andere landen. Het is vooral een andere toon die hier wordt aange slagen, zei Van Dissel al eens. ,,Wat Rutte knap heeft gedaan de afgelopen weken, is Nederland meenemen in steeds verder gaande maatregelen'', vindt Zan- noni. ,,In andere landen zijn er oe kazes afgekondigd. Rutte stopte energie in het kweken van begrip voor wat nodig is. Daardoor wor den de maatregelen tot nu toe goed nageleefd. We accepteren als Nederlanders vaak lastig verve lende maatregelen, maar door deze aanpak begrijpen we alle maal dat het nodig is.'' Deskundigen Alle bovengenoemde 'trucs' van Rutte, hanteerde hij ook in eer dere crises. Deze keer zit er ook iets nieuws in zijn gereedschaps kist: van het begin af aan in deze coronacrisis hamert Rutte erop dat het kabinet zijn beleid afstemt op wat deskundigen zeggen. ,,Daardoor heeft Rutte de boel meteen gedepolitiseerd'', zegt Zannoni. ,,Van de ene kant maak je je als politicus zo kwetsbaar doordat het beeld kan ontstaan dat je je oren laat hangen naar an deren. Maar van de andere kant geeft het je ruimte. Rutte kan ineens iets anders zeggen dan vo rige week, omdat deskundigen dat adviseren. Zo kan hij geloofwaar- ZATERDAG 11 APRIL 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 WH In zijn eerste corona-persconferentie, met Jaap van Dissel (boven), toont Rutte zijn be kende joviale nuchterheid. In zijn speech een week later is hij een stuk ernstiger. fotos npo 25-03 Gesprek met agenten over corona-handhaving. 19-03 Bij een afgeschermde werkplek in een winkel. 24-03 Een bezoek in het Erasmus MC in Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66