Saskia Noort Hongeren naar huidcontact Zo doen zij dat Fransen leggen zich morrend neer bij strenge lockdown II VEEL GEDEELD Per dag mag één uur gejogd worden Betrapt na een uur en een minuut? Boete 12 'De Schreeuw' van sloffen en een spijkerbroek De meesten leven voor de liefde en die kan niet zonder intimiteit Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Wat is onze gezondheid eigenlijk waard als we alles waar we van houden daarvoor moeten laten? Waar leven we voor? Sommigen voor God, sommigen voor het sporten en om fo to's van hun mooie lijf op Instagram te zetten. Sommigen voor hun vak, om de wereld te redden. Sommigen om het le ven van anderen te verzieken. Maar de meesten leven uit eindelijk voor de liefde en die kan niet zonder intimiteit. Huidcontact is een primaire levensbehoefte, onze lichamen hongeren ernaar. Het verzacht pijn, laat onze bloeddruk da len, vermindert de stresshormonen, geeft ons een blozende gloed en verbetert de spijsvertering. Ik ben ervan overtuigd dat het ook wonderen doet voor onze weerstand. En daarom huil ik bij het zien van knuffelende verpleegkundigen. Die 1,5 meter is prima voor even, maar zal, als het nog heel lang gaat duren, ook mensenlevens kosten. De inwoners van Frankrijk vergelijken hun land tijdens deze coronacrisis met een gigantische gevangenis. ,,We mogen maar een uurtje luchten.'' WILKO VOORDOUW SCHEVENINGEN/PARIJS Mijn zwager Michel woont in een voorstad van Parijs. Hij werkt in een medisch laboratorium, is sportief. Liep veel marathons en ten niste, tot zijn knie het begaf. Nu fietst hij. Drie, soms vijf keer per week, een kilome ter of honderd. Door weer en wind. In z'n eentje. Hij houdt niet zo van pelotons. Maar sinds de lockdown in Frankrijk volledig is, staat zijn racefiets werkeloos in de gang. Want, anders dan in Nederland, is racefietsen in Frankrijk verboden, op straffe van een boete. De laatste keer dat Michel een rondje reed, werd hij door andere Fransen uitgeschol den. Ze dreigden hem aan te geven. Wat de Fransen wel mo gen? Per dag mag een uurtje gejogd worden. In Parijs mag dat alleen nog 's avonds na 19.00 uur, tot 10.00 uur 's morgens. Met een attest op zak, waarin de vertrektijd staat. Wie betrapt wordt na een uur en een minuut? Boete. Wie op meer dan een kilometer afstand van zijn huis staande wordt gehou- den? Op de bon. Men mag één keer per dag bood schappen doen. Mét attest, maximaal een uur en niet verder dan een kilometer van huis. De kinderen mo gen een uurtje naar buiten. Ook met een schriftelijke verklaring en onder begelei ding van een volwassene. Parken en bossen zijn geslo ten, bergen en stranden mogen niet betreden wor den. Dat leidt tot lachwek kende situaties. In kust plaats Dinard werd onlangs een meisje door een lokale agent op de bon geslingerd. Ze liep in haar eentje op een verder verlaten strand. Ze had een wandelattest. ,,Ik mag naar buiten'', zei ze. ,,Het strand is verboden. Het is verdomme geen va kantie'', aldus de politie man. Sommige Fransen omschrijven hun land als een politiestaat of een kleu terklas. Weer anderen zeg gen dat ze net zo veel rech ten hebben als gevangenen. Een uurtje luchten, dan ge zwind naar binnen. Bij de uitvalswegen van de grote steden wordt gecontroleerd om te voorkomen dat Fran sen de paasvakantie door brengen in hun tweede huis. Want wie ergens in confinement (lockdown) zit, moet da^r blijven. De Fran sen leggen zich nog mor rend bij neer bij de regels, hoewel velen ze als absurd ervaren. De vraag is: hoe lang nog? Quarantaine maakt creatief, ondervonden de oprichters van de Russische Facebook- groep Izoizolyacia, ofwel Isolatiekunst. Zij maken reproducties van beroemde kunstwerken, volgens een paar simpele regels: bewerk de foto niet met Photoshop, zet er geen commentaar bij en gebruik alleen spullen die in huis voorhanden zijn. Zo werd deze versie van De Schreeuw van Edvard Munch gemaakt met sloffen en kleding, waaronder een spijkerbroek. foto reuters e moeten leren leven in een 1,5 meter-sa menleving, zei Rutte, en hoewel ik het snapte, moest ik toch huilen. Ik huil snel deze tijd. Als ik wegrijd bij mijn ouders en hen zie zwaaien door het raam. Wanneer ik een foto zie van verpleegkundigen in Wuhan die elkaar om helzen als de lockdown (deels) wordt opgeheven. De tranen zitten hoog, de nachten zijn onrustig, vermoedelijk door alle wijn die ineens dagelijks gedronken wordt. Maar ook door alle nieuwe regels die zo tegen het mens-zijn ingaan dat we bang zijn en ons heel eenzaam voelen, ondanks alle Zoom- en houseparty's op de iPad, ondanks lieve kinderen, vrienden en Instagramstories van Hollywoodsterren die harten onder de riemen proberen te steken. Koning Wil- lem-Alexander mag dan denken dat we het coronavirus niet kunnen stoppen, maar wel het eenzaamheidsvirus, dat is natuurlijk niet waar. De eenzaamheid ligt als een zware kriebelige deken over ons allemaal. De bejaarde die onbepaalde tijd moet zien door te brengen zonder een kind of kleinkind te kunnen knuffelen, zonder dagelijkse wandeling. De ondernemer die machteloos moet toekij ken hoe zijn bedrijf verkrui melt. De artiest met de lege agenda die steeds maar moet lezen dat het nog wel jaren kan duren. De zorgver lener die dag en nacht werkt. De stellen die tot elkaar ver oordeeld op een bovenwo ning zitten met drie kleine kinderen, de een ontslagen, de ander thuiswerkend, de kinderen de boel slopend. De zieken die geen idee heb ben wanneer ze hulp moe ten inschakelen, niet getest worden en nachten angstig naar adem liggen te happen. De singles, van wie ik er een ben, die alle hoop op liefde moeten laten varen. De kin deren en vrouwen die nu 24 uur per dag met hun ver slaafde, bipolaire, agressieve ouder of partner zitten op gesloten. De gehandicapte kinderen in instellingen, die zich afvragen waarom hun ouders niet meer komen, waarom ze hen niet mogen aanraken. Alle mensen met een contactberoep die niet kunnen werken en ook geen recht hebben op de zzp'er-regeling. De gezinnen die aftellen tot 28 april, hopend dat de kinderen weer naar school kunnen en zij weer aan het werk, dat hun zuurverdiende vakantie doorgaat en ze alsjeblieft met vrienden een bbq mogen doen. ZATERDAG 11 APRIL 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64