'Ons werk is nu totaal veranderd' en de wederopstanding CORONAVIRUS 'Mijn werkgever waardeert me wel' H Hartenkreten 5 msmm Mm™ ,,We hebben 84 patiënten van wie we weten dat ze corona hebben ge had", vertelt Beatrijs Boersema. ,,Plus nog enkele honderden gevallen van wie we het vermoeden." Met zes collega's, twaalf assistenten en vijf verpleegkundigen runt ze een huisartsenpraktijk in Berghem, een dorp met 10.000 zielen ten oosten van Oss. Beschermende pakken Sinds de eerste coronapatiënt zich begin maart aandiende, is het nor male huisartsenwerk totaal gewijzigd. „Inmiddels rijden we dagelijks zo'n vijf tot acht visites in beschermende pakken, circa tien mensen zien we op de praktijk in isolatiekleding." Ondanks de forse aantallen vindt Boersema het nog meevallen. Haar praktijk kent 'slechts' enkele sterfge vallen. ,,We zijn voor mijn gevoel langs corona geschampt, misschien omdat Berghem een relatief jonge bevolking kent." Als huisarts voelt ze zich bijzonder gewaardeerd, zowel door patiënten als door de dorpsgemeenschap. „Talloze ondernemers en inwoners ko men langs en bieden ons allerlei zaken aan.'' Meer in het algemeen vindt Boersema dat er in het begin te weinig aandacht was voor huisartsen en hun behoefte aan beschermingsmiddelen. ,,De focus lag puur op zieken huizen. En wij dan in de eerste lijn, dacht ik?" Kritisch is ze op het test- beleid. ,,Het was al vrij snel beleid om mensen niet te testen. Dat brengt veel onzekerheid met zich mee. Heeft iemand nu wel of geen corona? Het ziektebeeld kan behoorlijk verschillen." Ze vreest dat als de corona maatregelen straks worden afgebouwd er nog een forse zorgpiek van uit gesteld leed volgt. ,,Ik heb het idee dat veel klachten worden opgepot. Veel mensen zijn vanwege corona bang om nu naar het ziekenhuis te moeten." Boersema ervaart de huidige periode als lastig. ,,Ik ben nu twaalf jaar huisarts en normaal kan ik altijd terugvallen op mijn erva ring. Met corona verkennen we terra incognito. Adviezen veranderen con stant, dat maakt mezelf ook wel eens onzeker." ,,De meeste ouderen die ik begeleid, snappen geen snars van corona en de anderhalvemetermaatschappij," zegt Gerben Jansen (47), case manager dementie voor Thuiszorg West Brabant te Roosen daal. ,,Ze hebben geen ziekte-inzicht of besef." Hoewel Jansen slechts één coronageval heeft, pakken alle beper kende maatregelen voor zijn cliënten desastreus uit. Dat zijn oude ren die dankzij zijn begeleiding en veel hulp van mantelzorgers nog net thuis kunnen wonen. ,,De dagbestedingen voor mensen met dementie zijn gesloten, waardoor ze de hele dag thuis zijn en hun mantelzorgende familie totaal overbelast raakt." Compassiemoeheid Gevolg is dat mantelzorgers gaan leiden aan wat Jansen 'compassie- moeheid' noemt. Hij maakt de vergelijking met een kind dat hon derd keer vraagt wanneer het naar de Efteling mag. „Uiteindelijk vallen de ouders uit. Door de huidige situatie gaan mantelzorgers niet meer volgens de juiste procedures met demente mensen om. In het uiterste geval is zelfs sprake van huiselijk geweld." Op hun beurt voelen de ouderen zich onbegrepen. ,,Zij hebben nauwelijks mensen om tegen te praten.'' Als de coronapandemie voorbij is, kost het mij weken om mensen te verleiden naar de dagbesteding te gaan." Jansen voelt zich onvoldoende gewaardeerd. ,,Ja, wel door mijn eigen werkgever, maar daarbuiten wordt ons werk vaak als een luxe gezien. Er is namelijk geen absolute medische noodzaak." Een kortzichtige visie, meent de verpleegkundige. ,,Juist door ons werk houden we ouderen met dementie zo lang mogelijk uit de verpleeginstellingen en hoeft de wijkverpleging pas veel later langs te komen." Zelf bezoekt Jansen zijn ouderen deze weken nog nau welijks. ,,Alleen als het niet anders kan. Verder probeer ik nu veel te videobellen." vrouw laatst diplomatiek. Gelukkig zie ik dat er meer in dit land aan hun taks zitten. Wij (dat wil zeggen het bedrijf waar ik werk) sturen er soms collega's tussenuit, die ook door een een voudig 'boe' van hun theewater geraken. Lastig genoeg. Vroeger kon je iemand een paar dagen naar huis sturen. Maar nu zit-ie al thuis. 'Televisie uit. Lees een boek. Ga in de tuin zitten. Slaap goed.' Dat zijn de aanbevelingen die we doen. Toen ik laatst weer een mini- meltdown had en m'n vrouw Ja, met het mes op de keel kan ik best woorden vinden voor m'n gevoelens. Maar het blijft gemiep voor de vijfde keer had gevraagd wat er nou écht aan mankeerde (je probeert als ietwat ouder wetse man je gevoelens toch te verbergen), vatte ik het tenslotte zo samen: ,,Het is het harde wer ken in te beperkte tijd; het zijn de zorgen om jou en mijn kinderen; het is dat ik niet weet of, als het land uit lockdown komt, ikzelf dat ook wel durf." Ja, met het mes op de keel kan ik best woorden vinden voor m'n gevoelens. Maar het blijft gemiep natuurlijk. Mijn vrouw conclu deerde, niet ten onrechte, dat deze crisis voor mij vooral een confrontatie met m'n eigen ster felijkheid is. Ik zal niet te veel door-psychologiseren, maar mijn beide ouders, allebei straffe ro- kers, allebei longkanker, zijn op hun 66ste overleden. Daar zit ik nog drie jaar vanaf. Ik rook niet, maar mijn longen zijn legenda risch slecht. Je houdt er onbewust misschien toch rekening mee. Maar hé, zondag is het Pasen. Het feest van de wederopstan ding. Nieuwe hoop. Laat ik eens met m'n kop in de zon gaan staan en geloven dat het allemaal weer over gaat. Dat er een eind aan ons lijden komt. Een mooi moment om eens naar het graf van pa en ma te gaan. Oh nee, dat mag niet. Nou ja, in gedachten dan. captain op een LNG-carrier en kan niet van boord. Er mag geen bemanningswissel ge daan worden. Michel van Ho- rik, ik mis je ontzettend en wens jou en alle zeevarenden veel sterkte. Stay safe. Liefs je zus." -Karin jaar geen eiertikken of kijken wie de meeste (hard)ge- kookte eieren kan opeten tij dens Pasen. Nick blijft dus nog even de baas. Op afstand denken we aan je. Liefs." -Ron en Diny, Ellen, Gina, Milo en Alissa, Nick en Malika jaar. Ik mis dat ik haar 'opa' hoor zeggen. Komend week end moet ze helaas mijn 60ste verjaardag missen, maar volgend jaar gaan we met Pasen de allermooiste ei eren schilderen. Dag aller mooiste meisje, ik hoop je snel weer te zien." -Co Otto hou van ze en hoop dat het contact terugkomt. Dit zijn dagen van bezinning. Ik heb fouten gemaakt en hoop dat ze me vergeven. In gedachten zijn ze er altijd." -Johan „Lieve Zus Corrie, wat mis sen wij de 'herrie' die wij met elkaar kunnen maken. Dank baar dat jij weer thuis bent na een ziekenhuisopname. Van daar deze speciale paashazen- groet. Dikke knuffel." -twee broers en negen zussen De Groot en aanhang PiMjl zaterdag 11 april 2020 Beatrijs Boersema (45), huisarts te Berghem Gerben Jansen, verpleegkundige dementie in Roosendaal Lezers brengen lieve paasgroeten aan hun dierbaren ,,Ik mis mijn broertje. Hij is ,,Hoi (o)pa Eef Alberts. Dit „Lieve pap en mam, 5 april was jouw verjaardag mam, maar het coronavirus heeft jou bereikt. Pap, die zich net als wij zorgen maakt, geen feest zoals altijd. Op 8 april was het jullie trouwdag. We denken aan jullie en houden van jullie." -Carla, Arent, Carla, Kaylin, Gerda, Dario ,,Ik mis mijn allerliefste kleindochtertje Lucy van 1,5 ,,Ik heb geen ouders meer en al jaren mis ik het con tact met mijn zussen, zwa gers, neven en nichten. Ik - I i HUL iJt.Ji 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5