'-Sir fcdl Mm* V m Als het om gezondheid gaat, moeten mensen gewoon de juiste informatie krijgen 7 i «4*4 Ï1 r +.*- Mi., mm EyA^y mm PASPOORT Als atlete was Wisse actief op de werpnum- mers: discuswer pen, kogelstoten en kogelslinge ren. Ze werd meermaals Zeeuws kampi oene en deed mee aan Neder landse kampi oenschappen. Bij atletiekvereni ging AV'56 is ze trainster en was ze ook enkele jaren bestuurslid. ,,Ja. Ik kan er redelijk goed mee omgaan. Het heeft natuurlijk wel tijd gekost." ,,Het is moeilijk om exacte cijfers te noemen, maar het komt waarschijnlijk vaker voor dan nu wordt ontdekt. Wat je in elk geval kunt zeg gen, is dat het bij sporters vaker voorkomt dan bij niet-sporters. En ook vaker bij vrouwen dan bij mannen. Je moet dan denken aan sporten met een esthetisch aspect, zoals turnen. Meis jes willen er mooi uitzien in hun turnpakje. En er zijn natuurlijk sporten waarbij gewicht be langrijk is, zoals judo en wielrennen." ,,Nou, je ziet dat talenten zich wel ontwikke len. Omdat ze aanleg hebben en veel trainen. Ze worden dan beter en sterker. Voeding is dan nog geen limiterende factor. Maar zodra er iets gebeurt - ze krijgen een blessure of hun pro gressie loopt niet zoals verwacht - ontdekken ze dat de juiste voeding hen wel kan helpen. Ik zeg niet dat een sporttalent op z'n vijftiende nooit een zak chips mag leegeten, maar ik denk dat het wel zin heeft om op die leeftijd al naar je totale eetpatroon te kijken. Op jonge leeftijd kun je daarmee al winst boeken en het een on derdeel maken van je ontwikkeling tot top sporter. In dit geval geldt ook: jong geleerd is oud gedaan." ,,Zeker. Ik ben altijd behoorlijk actief geweest. Mijn hoogtepunt was aan het einde van mijn juniorentijd. Ik heb toen bij het discuswerpen nog een medaille behaald op een Nederlands kampioenschap. Ik kon landelijk heel aardig mee. Maar ik heb nooit de illusie gehad dat ik op latere leeftijd aan wereldkampioenschappen mee kon doen. Vanwege mijn ziekte ben ik uit eindelijk gestopt. En pas in 2012, toen ik naar de Olympische Spelen zat te kijken, begon het weer te kriebelen. Ik ben voor AV'56 uitgeko men in de landelijke competitie en heb een aantal leuke jaren gehad. Ik had nog steeds de intentie om verder te werpen dan ooit. Maar in 2019 heb ik besloten te stoppen, vanwege bles sures en een dalende lijn in mijn prestaties. Ik heb ooit 41 meter gehaald met de discus. Als ik de laatste jaren niet voorbij de 35 meter kwam, dacht ik: haal mij maar uit de uitslag. Als ik er gens niet tegen kan, is een dalende lijn. Ik ga niet in een ring staan om 30 meter te gooien." ,,Ja, soms wel. Vooral toen zij naar centrale trai ningen mocht, naar het buitenland ging en op internationale toernooien goed presteerde. Aan de ene kant ben je op zo'n moment heel trots, maar je hebt ook zoiets van: dat wil ik ook. En ik kan niet ontkennen dat het dan gepaard ging met een lichte frustratie. Ik misgunde Yvonne niks, maar had het zelf ook wel een keer willen meemaken." GO ZATERDAG 11 APRIL 2020 Mh «i tggaa&A' i -■ VI'. Vera Wisse: ,,Je komt op internet en sociale media de meest gekke dingen tegen die over voe ding worden be weerd." FOTO MARCELLE DAVIDSE Vera Wisse is in 1984 geboren en groeide op in Vlissingen. In middels woont ze in Lewedorp. Ze studeerde in Am sterdam 'voeding en diëtetiek' aan het hbo en speci aliseerde zich daarna in sport- diëtetiek. Sinds vijf jaar heeft ze in de Kalver- straat in Middel burg haar eigen praktijkruimte als sportdiëtiste. Ze blogt op www.ia- mafoodie.nl. Hiernaast geeft ze drie dagen in de week les op de Fontys Hoge school in Tilburg. Ze is docente bij International Lifestyle Studies. Vanwege de co ronacrisis doet ze dit nu vanuit huis. Is die relatie met eten nu helemaal hersteld? Jij werkt in je praktijk veel met jonge sporters. Komt anorexia veel voor? Je hebt zelf aan een Engelse universiteit on derzoek gedaan naar de eetgewoontes van talentvolle atleten. Die bleken nauwelijks af te wijken van die van de rest van de jeugd. Dat wil je als diëtiste toch niet graag zien? Jij leefde in je jeugd ook voor de atletiek. Jouw oudere zus, Yvonne, kwam als meer kampster verder. Ze deed tweemaal mee aan het WK en was dicht bij plaatsing voor de Olympische Spelen. Was dat lastig voor jou?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59