Je kunt een echte kerkdienst niet nabootsen. Thuis is er toch te veel afleiding 5 fietsen en je bent er. Even de deur uit." Ook voor Dara (16) is het wel mooi geweest. ,,Ik ga graag naar school. We hebben wel een groepsapp, zo hou ik nog contact met mijn klasgenoten. Mijn men tor heeft een rooster gemaakt met contactmomenten. Daar kan ik in zien wanneer de leraren gaan bel len om te vragen hoe het gaat. Ik krijg veel steun vanuit school. Maar ik vind het wel lastig dat ik nu zelf moet uitvogelen wanneer ik dingen moet doen." Dara neemt zo nu en dan haar kleine zusjes mee om een rondje te lo pen. „Of ze gaan fietsen en ik ren er achteraan. Dan heeft mijn moe der weer even de handen vrij." Ook zij is blij met haar bijbaantje: „Normaal gesproken sta ik op za terdag bij de slager. Nu doe ik dat ook op de vrijdagmiddag." Hoe hou je het thuis rustig: dat is de grootste uitdaging voor grote gezinnen. Ellen: „Gelukkig is het huis groot en heeft bijna iedereen zijn eigen kamer. Alleen de twee jongsten delen er een. Voor Dara, Jent en Pien is het be langrijk dat ze zich terug kunnen trekken; die hebben alle drie baat bij een prikkelarme omgeving, vanwege een autistische stoor nis. Wij hebben geen televisie, als ik muziek aanzet, zijn het psalmen. De straat is rustig, je hoort de vogels fluiten." Ongemerkt glijdt het gezin de 'vakantiemodus' in, ziet Ellen. ,,Voor mezelf voelt dat wel zo. In het begin riep ik om half acht: 'Opstaan, we gaan ontbijten!' Nu gebeurt dat pas om 9 uur. De kin deren worden later wakker, ze blijven langer beneden zitten. Cato heeft voor zichzelf al beslo ten dat het vakantie is. Die wil absoluut niks voor school doen. De drie grootsten hebben veel online les. Ik dacht in het begin dat onze brugklasser leuk aan zijn huiswerk was, tot ik erachter kwam dat hij drie uur op Face- book had gezeten en maar vijf minuten school had gedaan." Op de dinsdagavond is er, spe ciaal voor de leden van de Gere formeerde Gemeente, een medi tatie op de coronatijd. Via inter net of - voor degenen die geen computer hebben - via de kerkra dio. Ook zaterdagavond is er een meditatie. De zondagse gang naar de kerk - 's morgens, 's mid dags en 's avonds - is vervallen. Om half tien 's morgens schuift het gezin op de bank om te luis teren naar de dienst, 's avonds om half zeven weer. Het 'nieuwe normaal' Ellen en Pieter hebben besloten dat de kerkdienst van tussen de middag facultatief is. Want thuis is toch anders. ,,In de kerk luister je naar de dominee of voorgan ger, thuis zit je op je gemakke lijke stoel en er is afleiding. Even naar de wc, even een snoepje uit de kast pakken. Je kunt een echte kerkdienst niet nabootsen." Vooral de eerste weken, voor het 'nieuwe normaal' dat nu zijn intrede begint te doen, waren frustrerend. Ellen: ik dacht, dit moet af, dat moet af. Dit is mijn verantwoordelijkheid, ik moet dit allemaal in goede banen lei den. Nu heb ik al zo veel losgela ten. Het lukt niet, zeg ik tegen mezelf. Jammer dan. Ik kan het gewoon niet, ik heb ook mijn hele huishouden nog. Is het een zware tijd? Ja, maar wij kunnen vragen om kracht. En dan krijgen we die ook, dat voel ik." Pieter: ,,Dit is de tijd van de ze ven Lijdensweken, de opmaat tot Pasen. Dat dit zich allemaal af speelt in die tijd, ervaar ik wel als heel bijzonder. Vanuit het geloof zeggen wij tegen elkaar: God re geert alle dingen. Het geloof geeft steun." WW DAG XX MAAND 20XX Pieter en Ellen aan de afwas, nadat Zoon Jent (l) heeft mee geholpen met afruimen. Even een momentje voor de twee jongsten, Febe (r) en Cato.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57