CORONAVIRUS 'Thuis voel ik me soms eenzaam' Meltdown in de lockdown W ,sierboek HPV 4 Update Aantal besmettingen wereldwijd:1.650.210 Aantal doden wereldwijd:100.376 Aantal mensen genezen wereldwijd: 368.669 Aantal besmettingen in Nederland: 23.097 Aantal doden in Nederland: 2511 Terwijl Nederland noodgedwongen binnen zit, draaien verpleegkundigen, artsen en ander zorgpersoneel overuren in de strijd tegen corona. Hoe gaat het met de mensen in de frontlinie, voelen hulpverleners alle waardering van de eerste dagen nog steeds? Een marathon op sprintniveau. Volgens voorzitter Gerton Heyne van Verpleegkundigen en Verzor genden Nederland(V&VN) heb ben veel van zijn 105.000 leden af gelopen weken topsport bedreven. ,,Dit werk vergt mentaal en fysiek veel. Verpleegkundigen draaien lange diensten, vrije uren worden nauwelijks opgenomen." De werkomstandigheden zijn verre van ideaal. ,,Verpleegkundi- gen kunnen niet altijd de gebrui kelijke kwaliteit leveren. Op de ic, maar ook in verpleeghuizen zien mensen nare dingen. Mensen ster ven terwijl ze nauwelijks contact met familie hebben." Waardering Krijgen zorgwerkers voldoende waardering of kalft deze weer af? De gedachten gaan terug naar het ovationele applaus dat Nederlan ders op 17 maart gaven aan ver pleegkundigen, artsen en andere zorgwerkers. Lagen er toen 314 co ronapatiënten in het ziekenhuis, van wie 139 op de ic, nu zijn er 1384 ic-patiënten en ruim 8000 ziekenhuisopnames. Meer dan 2500 zijn overleden. Volgens Heyne is applaus mooi, maar zijn voldoende mondkapjes en een be tere positie voor verpleegkundi gen belangrijker. Tegelijk noemt hij het logisch dat er na de corona crisis een herwaardering volgt van Het personeel ziet nare dingen. Mensen sterven terwijl ze nauwelijks contact met familie hebben zijn beroepsgroep. ,,Onze aanwe zigheid is te lang als vanzelfspre kend beschouwd." De V&VN vraagt betere werkomstandighe den en meer zeggenschap in zie kenhuizen en zorginstellingen. ,,En ja, dat applaus mag ook finan cieel tot uiting komen. Daarover moeten de werkgevers met de vakbonden in gesprek." OVER LIEFDE, LEVEN EN VERLIES FRITS SPIT LIJKT )ALS ET WAS ,,Op dagen dat ik vrij ben, probeer ik even geen coronanieuws te vol gen en ga ik naar buiten, uitwaaien", zegt Danique van Nieuwenhui zen. Als ic-verpleegkundige, met specialisme mechanische beade ming, staat ze vijf dagen per week in de frontlinie. Met een kleine hon derd collega's zorgt ze voor twintig coronapatiënten. Dagen en nach ten zijn intensief, vertelt ze. Ook mentaal is het werk belastend. ,,Ze- ker de eerste weken. Toen arriveerden veel benauwde patiënten met zuurstofkapje op de ic, die erg angstig waren. Voordat we ze in slaap brachten, mochten ze telefonisch afscheid nemen van familie. Heel emotioneel." Inmiddels heeft het Jeroen Bosch zaken anders inge richt. Zo is er een intubatiestraat waar nieuwe ic-patiënten aan de be ademing worden gelegd. ,,Het scheelt ons veel psychische belasting." Een andere verandering: één arts belt dagelijks alle familieleden af. Hecht team ,,We kregen vaak familieleden overstuur aan de lijn", vertelt Van Nieuwenhuizen. Naasten kunnen tegenwoordig inbellen via skype en zo per video toch een kijkje nemen bij hun geliefde. Wat helpt is alle waardering. Zo gaven politie en brandweer eind maart Van Nieuwen- huizen en alle andere collega's een minutenlang applaus. Haar col lega's vormen een hecht team. ,,Ik heb fijne collega's, met wie ik goed kan praten. Iedereen maakt hetzelfde mee." Om te voorkomen dat zij en haar ic-collega's overbelast raken, is er continu een medisch psy choloog aanwezig. ,,Ze proberen ons bij Jeroen Bosch echt te bescher men." Dat is nodig, want thuis voelt ze zich soms eenzaam. ,,Mijn partner heeft een donornier en slikt medicijnen die het immuunsys teem onderdrukken. Met mijn werk loopt hij een flink risico, vandaar dat we nu tijdelijk gescheiden wonen. Dan is er niemand aan wie ik mijn verhaal kwijt kan, dus werk ik nu liever.'' Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE j worstelen ons nog best goed door die quaran taine heen, vinden we. Vier weken vandaag. Maar de ge dachte dat het nieuwe normaal nog maanden op zich laat wach ten, helpt niet. Alle dagen lijken op elkaar. Drukte is er altijd, echte rust zelden. En buiten dreigt het onbekende. Het zijn tijden waarin we onszelf gere geld tegenkomen. Ikzelf voorop, want ik ben emotioneel best een watje. Er zijn dagen dat ik begin te snotteren als iemand met het juiste timbre 'Bambi' in mijn oor fluistert. Bleek en labiel door het huis lopen, is niet m'n meest aantrekkelijke kant, zei mijn INTENSIVE CARE A"; zaterdag 11 april 2020 GO In Spanje is het aantal doden gestegen tot 15.843. Dat zijn er 605 meer in een etmaal tijd. De politie in Noord-Ier- land vraagt burgers an dere inwoners 'aan te geven' als zij de corona maatregelen overtreden. Op een website kan mel ding worden gedaan van verboden bijeenkomsten en mensen die onnodig de deur uitgaan. In Brazilië is een 15-jarige jongen van de inheemse Yanomami-stam overle den aan het virus. De stam, die leeft in het Ama zonegebied, wordt als kwetsbaar gezien voor geïmporteerde ziektes. De Britse premier Boris Johnson is in een 'opper beste stemming' maar staat nog aan het begin van zijn herstel, aldus een woordvoerder. ,,Ik kreeg te horen dat hij dankbaar zwaaide naar verpleeg kundigen en artsen.'' Het Wereldvoedselpro gramma van de VN gaat tijdens de coronacrisis voorraden en hulpverle ners over de wereld vlie gen. Daarvoor worden acht Boeing 747's en an dere toestellen ingezet. Het Verenigd Koninkrijk heeft het hoogste dage lijkse dodental gemeld sinds het begin van de co ronacrisis. Er overleden in een dag tijd 980 mensen. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws 'Applaus is mooi, maar niet genoeg David Bremmer Den Bosch Gerton Heyne, V&VN Het verhaal voor iedereen die een dierbare verloor en het leven weerzin probeert te geven.' Cornald Maas Nu in de boekwinkel #kooplokaal I-S www.lsamsterdam.nl over liefdt. w Danique van Nieuwenhuizen (27), ic-verpleegkundige in het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch t Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 29.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4