2020is nog niet het jaar van Can Avci 'Tijger' Petrosjan speelde als een wurgslang 14 ZEELAND Hyperventilatie hield de Terneuzense bokser aan de kant Avci bokste zijn laatste wedstrij den in november. De talentvolle bokser was voor die wedstrijden vier maanden uit de roulatie ge weest, nadat hij gewond was ge raakt bij een auto-ongeval. Met de laatste twee overwinningen in de Ik heb het nu onder controle. Ik werk weer aan mijn conditie gewichtsklasse tot 69 kg op zak be gon hij met veel vertrouwen aan een nieuw boksjaar. Maar een goede start in 2020 werd hem niet gegund. ,,Ik was overtraind en moest rust houden. Ik miste daar door wedstrijden, zoals de Belgi sche kampioenschappen in fe bruari." Het missen van dat toernooi was een deceptie. De titelstrijd moest voor het weltergewicht een hoog tepunt in dit jaar worden. Volgens Avci heeft hij nu wel het voordeel in alle rust te kunnen werken aan zijn conditie, want de boksschool van zijn vereniging Golden Gloves in Gent is vanwege het coronavirus voorlopig gesloten. De grenzen zijn bovendien dicht voor buitenlanders, mits men in België werkt. ,,Ik mag België niet in. Dit gaat nog even duren. Ik kan ook niet naar een sportschool. Ik loop elke dag en doe thuis mijn oe feningen. Ik moet nog stappen ma ken." Avci, die in ploegendiensten bij verpakkingsbedrijf Elopak werkt, sluit niet uit dat hij pas na de zo mer weer aan bokswedstrijden in België mee kan doen. ,,Ik verwacht in september. Ik wil er dan volle bak tegenaan. Het is best een zware periode. Dat geldt voor iedereen. Alles staat stil." Hij ziet toch nog een lichtpuntje. ,,Misschien is het coronavirus een voordeel voor mij, omdat ik in alle rust kan bouwen aan mijn terugkeer. Ik moet wel mijn gewicht in de gaten houden." Vraag Bert Henderikse iets over de geschiedenis van het schaken te vertellen en de Middelburger neemt je op bijna sprookjesachtige wijze mee op een reis door de tijd. „Ik vind het leuk om erover te praten", zegt hij. „En ik maak mezelf wijs dat ik iets over de geschiedenis van het schaken weet.'' Hij laat verschil lende grootheden passeren, maar kiest uiteindelijk voor het verhaal van de Georgiër Tigran Petrosjan. Een groot kampioen die ook de bo dem van het leven kende. In het verhaal van Bert Hende- rikse over Tigran Petrosjan zit een duidelijke opbouw. Hij begint met de droevige kanten van het leven van de in 1929 in Tbilisi geboren schaker. ,,Op zijn 55ste overleed hij al, aan kanker. Hij wist zelf niet dat hij die ziekte had. Het werd voor hem achter gehouden. Waarom weet ik niet", vertelt de 68-ja- rige speler van schaakclub Souburg. Maar ook Pe- trosjans jeugd was verre van rooskleurig. ,,Op zijn tiende overleed zijn vader en toen hij dertien was, raakte hij zijn moe der kwijt. Tussendoor sneu velde ook zijn broer, die soldaat was aan het front." Die gebeurtenissen bleken uit eindelijk cruciaal voor Petrosjans leven als schaker. ,,Hij had niks, be landde op straat'', legt Henderikse uit. ,,Hij moest aan voedsel en kle ding komen en kon schaken. Daarom ging hij de plaatselijke schaaktoernooien af. Daar werd niet om geld gespeeld, maar de prij zen bestonden uit voedsel, kleding stukken; dat soort zaken." De Georgiër legde daar de basis voor zijn kenmerkende speelstijl. ,,Hij rekende precies uit hoeveel punten hij moest halen voor een prijs en speelde daardoor heel be houden. Hij hoefde niet per se eer ste te worden, maar hij moest wel een prijs winnen.'' Het bracht Petrosjan veel. Via de plaatselijke toernooien in de toen malige Sovjet-Unie werd hij uitein delijk grootmeester en meervoudig wereldkampioen. ,,Hij was bijna niet te verslaan'', aldus Henderikse. ,,Maar zijn spel was ook niet spec taculair. Zijn voornaam, Tigran, be tekent tijger. Een roofdier, dat vol op zijn prooi afgaat. Een dier dat in de aanval gaat. Maar Petrosjan speelde meer als een kaaiman of een wurgslang. Hij suste zijn tegen stander in slaap, met zijn behou dende speelstijl. Hij deed vooral veel zetten om zijn tegenstander geen kansen te geven. En dan sloeg hij ineens toe. Bobby Fischer, een andere oud-wereldkampioen, zei ooit: Tigran zag het gevaar al aanko men voordat zijn opponent het zag.'' In 1971 zag Bert Henderikse zijn idool van dichtbij toe slaan. In Wijk aan Zee was de Middelburger toeschouwer toen Pe trosjan in een mum van tijd klaar was met Hans Ree, op dat moment de Nederlands kampioen. „Binnen negen zetten was het al over'', herinnert Henderikse zich. Met open mond zag hij het aan. ,,In de trein terug naar huis was ik er nog steeds sprakeloos van. Negen zetten! Hans Ree schreef er later over dat hij het onbewust zelf mis schien had laten gebeuren. Om niet na een lange partij uiteindelijk de prooi van wurgslang Tigran Petros jan te worden.'' De Zeeuw zag zijn held ook nog aan het werk in Am sterdam. ,,Ik was gebiologeerd.'' Eén van de mooiste ontmoetin gen die Henderikse van Petrosjan zag, was die met Bobby Fischer op het kandidatentoernooi van 1971 in Buenos Aires. „Een dash tussen s, V twee stijlen. De winnaar j 1 mocht om de wereldtitel spelen met wereldkam pioen Boris Spassky." Fi scher won uiteindelijk en werd in 1972 wereld kampioen. „Maar het stond heel lang 1-1 en ik had eigenlijk gedacht dat Petrosjan van Fischer zou winnen.'' Zelf ging Henderikse ook meer behouden schaken, zoals zijn idool. ,,Met één groot verschil: hij is wereldkampi oen geworden en ik niet.'' zaterdag 11 april 2020 Voor bokser Can Avci (24) ver andert er in deze moeilijke tijden van het coronavirus niet echt veel. ,,Ik heb begin dit jaar geen wedstrijden kunnen boksen omdat ik last van hyperventilatie had. Op dit moment heb ik een enkelblessure. Ik begin straks weer aan mijn conditie te wer ken", vertelt de Terneuzenaar. Aector Dooms Terneuzen - Can Avci Can Avci bokste in zijn nog jonge loopbaan tien wed strijden in de gewichts klasse -69. Dat resulteerde in negen overwinningen en slechts één verliespartij. Bijna iedere sporter heeft wel een idool. Maar wie en waarom? En hebben die helden ook in vloed op iemands loopbaan? Vandaag in deel 9: schaker Bert Henderikse over Tigran Petros jan. Daniel Vervelde Middelburg FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46