w 'l v 11 Welkom namens de plaatselijke kerken. Aanvang dienst zie kerkgebouw. Nog volop huizen op stapel in Zeeland ZEELAND 11 i zaterdag 11 april 2020 CORDEJONGE v V/ LL VLISSINGEN De verwachte da ling van het aantal nieuwbouw woningen is in Zeeland nog niet ingezet. Op 1 januari van dit jaar stonden 2799 huizen in de stei gers of waren in voorbereiding. Dat is het hoogste aantal in de af gelopen jaren. Landelijk is het aantal huizen in aanbouw voor het eerst sinds 2014 gedaald. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster, die de Geo- dienst van de Rijksdienst Gro ningen heeft geanalyseerd. Het streven om elk jaar 75.000 hui zen op te leveren, werd in 2018 en 2019 al niet gehaald. Vooral door de coronacrisis zal de nieuwbouw alleen maar inzak ken, is de verwachting. In Zeeland is de kentering nog niet te zien, met bijna 2800 hui zen die begin dit jaar in aanbouw waren of waarvoor een vergun ning was afgegeven. Dat zijn er bijna 300 meer dan een jaar eer der en zelfs 500 meer dan begin 2018. Vlissingen spant de kroon, met 504 huizen en appartemen ten in wording of op komst. Goes grossiert al jaren in nieuwbouw en had op 1 januari 389 wonin gen op stapel staan. Ook Tholen (259) en Noord-Beveland (113) hebben relatief veel projecten. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Coronavirus (10) Toen de beperkte lockdown eraan kwam, vormden zich lange rijen voor de coffeeshops om op de val reep geestverruimende waren te vergaren voor een periode van drie weken. Dat gaf een aardig in kijkje in de wijdverbreide ge dachte dat de clientèle van coffee shops voornamelijk bestaat uit recreatieve gebruikers, die best een tijdje zonder kunnen. Niet dus. Het merendeel is gewoon verslaafd. Nu de regering een ver lenging tot minstens eind april heeft aangekondigd, breekt een tijd van noodgedwongen onthou ding aan. Er zit weinig anders op dan afkicken. Dit lijkt mij een uit gelezen moment voor de politiek om te beslissen dat de coffee shops voorgoed gesloten blijven. Geen drugstoerisme meer. En geen sneue rijen voor de drugs kruidenier om aan stofjes te ko men die de hersenen eerst welda dig kietelen en daarna vernieti gen. Zo levert de corona toch nog iets goeds op. Edward van der Kaaij, Aardenburg Coronavirus (11) Een Amerikaans tabaksbedrijf onderzoekt of tabak een rol kan spelen als middel tegen corona (krant 2 april). Dit bericht herin nerde mij aan mijn ooms in de ja ren 50 en de boerenarbeiders die altijd en overal een zak pruimta bak mee namen en daar de hele dag door een handjevol van weg kauwden. Als ik wel eens keelpijn had, advi seerde mijn vader steevast: oom Jan en Willem waren nooit ziek en verkouden. Probeer ook maar eens een 'prumetoebak'. Ik vond dat als puber geen ideaal idee om in het weekend mee op de ver siertoer te gaan, en heb mijn amandelen laten verwijderen te gen de keelpijn. Maar mijn beide oudooms zijn er stokoud mee ge worden: 101 en 102 jaar. Dus wie weet waar de geheimen van vroe ger nu weer goed voor zijn. Mis schien adviseert premier Rutte ons volgende week allemaal pruimtabak te kauwen. Maar dan wel op 1,50 meter afstand van el kaar. Sjaak Oosterling, Goes Coronavirus (12) De coronacrisis geeft volgens de VS-ambassadeur aan dat de rela tie tussen de VS en Europa essen tieel is. Dat essentiële is wel be denkelijk; de hulp voor West-Eu ropa blijkt van de Cubanen, Rus sen en Chinezen te komen. Italië moet niet rekenen op solidariteit binnen West-Europa. Recentelijk heeft ook Catalonië Cubaanse hulp gevraagd. De VS leggen on dertussen Cuba, dat geen rijk land is, al tientallen jaren een em bargo op. De VS eisen meer geld voor de NAVO (400 miljard ex tra). De NAVO is een organisatie die elk aangevallen lidstaat moet bijstaan bij een militaire aanval. Als het erop aankomt in deze oor log tegen een virus, moeten de lidstaten het alleen uitzoeken. De corona-epidemie heeft in elk geval aangetoond dat een goed gezondheids- en sociaal zeker heidssysteem noodzaak is. Het neo-liberale gedachtegoed van privatisering van levensbelang rijke sectoren, zoals de zorg, kan enkel naar de afgrond leiden. Luc Brusselaers, Kuitaart Coronavirus (13) De coronacrisis is wellicht een lakmoesproef gebleken voor onze persoonlijkheden, relaties, be drijven en maatschappij. Grenzen werden weer gesloten, vanuit protectionistisch oogpunt, zoals de stadsmuren in de middeleeu wen bescherming moesten bie den. Dat een 'virusje' in no-time met orkaankracht vrijwel alle continenten plat kon krijgen, anno 2020, wie had dat verwacht? Over enkele maanden zullen we 'Bevrijdingsdag' kunnen vieren, niet na oorlogs-, maar na gezond- heidsgeweld. Dan wacht ons nog de 'Wederopbouw', waarbij ik een herschikking verwacht van prioriteiten, financiën, ideeën en belangen. Geen schilderijen meer van miljoenen, geen voetbal transfers meer van miljoenen, geen Songfestivals meer van mil joenen, maar een maatschappij van ware proporties. En dan eens diep gaan nadenken over - onno dige - reizen, te veel eisen, (groot schalige) dierhouderijen, enz. Back to base. La pura vida. 2020 was het jaar van de mensen die er écht toe deden, de stille helden. Monique Sturm, Waterlandkerkje Coronavirus (14) Trump, het zal maar één van de machtigste mensen op aarde zijnDe wijze waarop hij onder meer omgaat met het advies om mondkapjes te dragen, lijkt op het niveau van Idioten Op De Weg. Hoe achterlijk kan hij op deze manier het deel van de inwoners, die toch al een onverschillige in stelling hebben, daarin bevesti gen en hun gevaarlijk gedrag goed praten? Hopelijk begrijpen zijn kiezers hoe dom zij waren en stemmen ze de volgende keer met verstand, ofis dit een illusie? J. J. de Rijcke, Colijnsplaat Stikstof Leidt opkopen van stikstofrech ten (krant 2 april) voor industrie tot vermindering van de hoeveel heid stikstof, of misschien wel tot vermeerdering? Of is het alleen de bedoeling geld te innen? Er zijn misschien wel meer mensen die deze regels moeilijk begrij pen. Theo Uitterhoeve, Goes GO m fttiU FOTO GETTY MAGES/ISTOCKPHOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43