'Zonder overdrijving de grootste dichter van Nederland' 8 ZEELAND Overvaller tankstation op de vlucht Hans Verhagen 1939-2020 GOEDGEKEURD VERNIEUWDE STATIONSBRUG De vernieuwde Stationsbrug in Middelburg is goedgekeurd door Johan (88) en Coby Janse (85). De twee Middelburgers gingen gisteren als een van de eersten met hun rollators over de brug die een half jaar weg was voor groot onderhoud. Hij: ,,De brug rijdt goed." Zij: ,,En hij is mooi geworden." en kleine twee weken geleden keerde de brug terug na een afwezig heid van zes maanden I voor groot onderhoud. Maar de mannen en vrouwen van de bedrijven Hollandia, Istimewa en Royal Haskoning hadden nog tien dagen nodig om alle appara tuur aan te sluiten en alles te tes ten. Volgens Ruben de Groot van Hollandia verliep dat aansluiten en testen prima. ,,Geen enkel pro bleem. Alles doet het weer prima." Coby en Johan Janse weten nog goed dat ze na de Tweede Wereld oorlog over een baileybrug moes ten om bij het station te komen, want de oude brug was bij de be vrijding vernield. Zes jaar later werd de Stationsbrug geplaatst en na de onderhoudsbeurt kan hij ze ker nog zestig jaar mee. Protesten De bruggen over het Kanaal door Walcheren hebben de afgelopen ja ren allemaal een grote onder- Na stevige protesten zag de provincie af van het plan alle bruggen tegelijk aan te laten pakken houdsbeurt gehad. Aanvankelijk wilde de provincie alle bruggen te gelijk onder handen laten nemen. Maar dat zou betekenen dat het ka naal meerdere maanden gestremd was voor al het scheepvaartverkeer. Na stevige protesten van bedrijven, watersportverenigingen, belangen organisaties en gemeenten, zag de provincie van dat plan af. In plaats daarvan werd besloten de bruggen één voor één een on derhoudsbeurt te geven. Óf ter plaatse óf bij een bedrijf elders in het land. Ook werden bloktijden ingesteld zodat de scheepvaart door kon gaan tijdens de werk zaamheden. Volgens gedeputeerde Harry van der Maas werkte dat goed. Terwijl de gedeputeerde gisteren een kort praatje hield voor de Stati- onsbrug weer echt open ging voor het verkeer, stonden Jan Meulen- berg (Vlissingen), Susan van der Baan (Vlissingen) en dijkgraaf Toine Poppelaars (Veere) op hun fietsen te wachten tot ze naar de overkant konden. Zodra de gede puteerde was uitgepraat en de slag bomen opengingen, reden ze rich ting familie of werk. Vervolgens liepen ook Johan en Coby Janse naar de naar de andere kant over het wat bredere voetpad. Ze zijn blij dat dat nu breder is, omdat het voorheen zo was smal dat tegenliggers van het voetpad de rijbaan op moesten stappen om te passeren. Volgens de twee Middel burgers is de brug daarmee niet al leen mooier geworden, maar ook veiliger. Ook zagen ze dat de tijde lijke pontonbrug, bestemd voor voetgangers, direct werd onttakeld. Die is nu immers niet meer nodig. De man liep rond 20.30 uur de shop binnen, gehuld in donkere kleding en in zijn handen een vuurwapen. Hij bedreigde de vrouw achter de balie en eiste geld. De medewerkster had kort daarvoor uit voorzorg het bevei ligingsglas bij de kassa al dicht ge daan. De overvaller besefte dat zijn wapen niets uithaalde tegen het kogelwerende glas van de hermetisch afgesloten 'kooi' en sloeg op de vlucht. Een klant buiten zag de overval gebeuren en belde direct de poli tie. Die rukte uit met meerdere voertuigen. Ook een politieheli- kopter werd ingezet. Ondanks een grootschalige zoekactie in de omgeving, werd de man niet ge vonden. ,,Het is geen fijn gevoel dat zo iemand daar gewoon in de buurt rondloopt'', zegt eigenaar Marcel Mol. ,,Voor de medewerkster is het echt heel vervelend. Het gaat wel om een gewapend persoon. Ze zit nu thuis. We moeten zien hoe we haar het beste kunnen be geleiden." In januari werd de benzinepomp ook al overvallen, zegt Mol: ,,Toen was de veilig- heidskooi niet afgesloten. De overvaller probeerde over de balie te duiken, maar een medewerker kon hem terugduwen, waarna hij vluchtte en de politie hem later oppakte." De politie heeft geen idee of het vuurwapen van de overvaller echt was. De recherche bekijkt nu camerabeelden en werkt getui genverslagen verder uit. De in Vlissingen geboren dichter, filmer, journalist en schilder Hans Verhagen is gisterochtend op 81-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Of hij de grootste Zeeuwse dichter van zijn tijd was? „Zonder overdrijving zou ik bijna zeggen de grootste dich ter van Nederland", reageert Vlissinger Joep Bremmers. Hij kende Verhagen goed, ver zorgde samen met de auteur diens Verza melde Gedichten en organiseerde in 2009, het jaar nadat de dichter de prestigieuze P.C. Hooftprijs kreeg toegekend, een meerdaags Verhagenfestival in Vlissingen. ,,Je hebt muzikanten-muzikanten", legt Bremmers uit. ,,Dat zijn muzikanten die door andere muzikanten als de allergroot sten worden beschouwd. Verhagen zou je een dichter-dichter kunnen noemen. Hij stond onder andere dichters in hoog aan zien en dat is volledig terecht. De zeggings kracht van de taal is door hem behoorlijk opgerekt." Na een in eigen beheer uitgegeven dicht bundel Anatomie van een Noorman (1961), debuteerde Verhagen op 24-jarige leeftijd officieel met de bundel Rozen Motoren. Die maakte hem gelijk tot voorman van een generatie dichters, onder wie C.B. Vaandra ger en Hans Sleutelaar, die zich met een 'nieuwe stijl' afzette tegen de surrealistische woordenvloed van de Vijftigers. Er volgden nog twee bundels, maar Verhagen maakte ook naam als journalist voor het Algemeen Dagblad en de Haagse Post en televisiema ker bij de VPRO. In de jaren 70 verging het hem slecht. Zijn vrouw Conny verliet hem en pleegde later zelfmoord. Verhagen raakte aan de heroïne en de drank. Pas in 1983 ver- scheen weer een bundel Kouwe voeten. Het jaar daarop raakte hij verslingerd aan het schilderen. ,,Hij was absoluut een multitalent", stelt Bremmers. „Behalve Hoepla is zijn televisie werk een beetje in de vergetelheid geraakt, maar als je kijkt naar zijn interviewtech niek, dat was allemaal even prachtig. Ook daar wandelde hij over nieuwe paden. Zijn doel was niet baanbrekend te zijn, hij maakte wat hij moest maken, maar dat bleek vervolgens baanbrekend te zijn." In 2008 kreeg Verhagen de grootste lite- raire prijs van Nederland toegekend: de P.C. Hooftprijs. Bremmers organiseerde daarop in Vlissingen een festival rond zijn schilde rijen, televisiewerk en poëzie. Verhagens verhouding met zijn geboortestad was am bivalent. ,,Ik heb altijd wel een zekere op winding als ik naar Vlissingen reis, maar ook de neiging om weer snel weg te gaan", zei hij in 2009. Een natuurstenen trottoir plaat, ter hoogte van zijn geboortehuis op Boulevard Evertsen, markeert niettemin de band tussen de stad en de dichter. De tekst komt uit zijn bundel Echoput Luchtkasteel: 'Misschien geen verheven plek, maar hier begon het'. Verzorgingshuis De laatste jaren bracht Verhagen door in een verzorgingshuis in Amsterdam. Hij kwak kelde met zijn gezondheid. Bremmers weet nog niets over een herdenking of een uit vaart. ,,Het zijn rare tijden. Het zal geen staatsbegrafenis worden, hoewel hij die wel zou verdienen." zaterdag 11 april 2020 GO MCoby en Johan Janse vinden dat de vernieuwde brug er goed uitziet. FOTO EMILE CALON 'Hij is nu mooier én veiliger' Emile Calon Middelburg De man die donderdagavond het Shell-tankstation aan de Roozenburglaan in Middel burg overviel is nog steeds voortvluchtig. Hij maakte niets buit, maar bij de mede werkers van de benzinepomp zit de schrik er goed in. Bas Bareman Middelburg Ernst Jan Rozendaal en Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40