CORONAVIRUS gericht aan dovemansoren Bajespersoneel: Geef softdrugs voor rust SS NIEUWS 3 Hartenkreten Vakantie vieren of boodschappen doen in ons land. Doe het niet, zegt de marechaussee tegen Duitsers bij de grens. Velen rijden toch gewoon door, blijkt tijdens een controle bij de Roermondse overgang. ,,Het is echt niet verstandig om nu naar Nederland te gaan.'' Marechaus see Christian Stahmer legt op de N280 bij Roermond voor de tweede keer aan een Duitse familie uit dat reizen zonder noodzaak niet de be doeling is. Het gaat om vader, moe der en twee kinderen. Op het dak van de auto staan vier fietsen. Alsof het nieuws over de corona- uitbraak hen compleet is ontgaan, zijn ze met een volgepakte auto op pad om te genieten van een vakantie bij de Maasplassen. ,,Ik heb al 100 ki lometer gereden en we blijven met de familie bij elkaar'', legt de be stuurder uit. Het probleem is, benadrukt Stah- mer, dat hij niet de enige is die er zo over denkt. ,,Dan staan de campings toch vol en dat willen we niet.'' In één uurtje komen er alleen al bij de Roermondse grensovergang 83 Duitsers voorbij. Het zijn niet alle maal vakantievierders. Een ouder echtpaar is op weg naar een tuincen trum om een bestelling af te halen, een man komt voor een bloemetje voor zijn jarige schoonvader. Want ja, zijn vader is maar één keer per jaar jarig en op deze Goede Vrijdag zijn de winkels in Duitsland dicht. Plankgas Er verschijnt zelfs een man die in het holst van de nacht uit Beieren is ver trokken om een zieke schoonvader te bezoeken. ,,Iemand in de risico groep'', vertelt een marechaussee hoofdschuddend aan een collega. Al lemaal krijgen ze te horen dat ze be ter rechtsomkeert kunnen maken. Maar velen geven gewoon plankgas richting Nederland. Van de 83 Duit sers die in dit uur zijn aangesproken kiezen 49 ervoor hun weg te vervol gen. Sommigen overigens wél met een dringende reden, zoals de man die een spoedafspraak heeft bij de tandarts. De doorrijders zorgen soms voor irritatie bij de marechaussees die niet altijd even serieus genomen worden. Ze staan echter machteloos. De bestuurders dwingen om te keren mogen ze niet. Boetes uitschrijven evenmin. Ze kunnen de Duitsers al leen aanspreken op hun onverant- Het is echt niet verstandig om nu naar Nederland te gaan woordelijke gedrag. De Nederlandse grens met Duitsland is gewoon open. Dit in tegenstelling tot België. Onze zuiderburen hebben de grens wel hermetisch afgesloten. Een gesloten grensovergang zou het werk van de marechaussee zeker makkelijker maken. ,,Alleen gaat de politiek daarover'', zegt brigadecom mandant Boy van Loon van de mare chaussee in Limburg. Ook de Duitse familie die vakantie wil vieren bij de Maasplassen besluit de reis voort te zetten. Marechaussee Christian Stahmer kan alleen maar hopen dat zijn boodschap in de hoof den van deze en veel andere doorrij ders blijft hangen. ,,Hopelijk leidt dat later toch tot het besef dat het niet verstandig is wat ze doen.'' Voor niets staat hij er in elk geval niet. Door zo'n controle te houden krijgen ze gedetailleerd inzicht in wie de grens overkomt en vooral met welk doel. Dat is informatie die in de toekomst wellicht tot strengere maatregelen kan leiden. En ja, er be staan ook nog Duitsers die wel vat baar zijn voor de boodschap. Zoals de man die er door zijn vrouw op uit is gestuurd om room te halen voor het paasdiner. ,,Ik wist niet dat wij de grens niet over mochten, maar jullie hebben helemaal gelijk'', zegt hij. Zijn vrouw moet maar een andere oplossing verzinnen. Doorgaans komen gedetineerden aan drugs doordat die worden meegesmokkeld door bezoekers, maar alle bezoek is momenteel op geschort. 'Het niet toelaten van be zoekers heeft als gevolg dat er min der drugs te verkrijgen zijn. De ge volgen hiervan zijn dat spannin- gen toenemen en er door gedeti neerden naar alternatieven wordt gezocht. De explosieve toename van het gooien van drugs over de muren is hier een goede indicator van', staat in de brief. Er wordt momenteel ook meer medicatie gevraagd en verhandeld omdat die dient als 'vervanging voor drugs'. 'Een aantal collega's oppert zelfs om softdrugs te ver strekken of geeft aan op dit mo ment zelf niet in te grijpen bij ont dekking van softdrugs', staat ver der in de brief. De medewerkers maken zich so wieso zorgen om corona. Zo zou den zij geen beschermingsmateri aal als mondkapjes krijgen, terwijl 'de 1,5-meterregel niet te handha ven' zou zijn. 'Kantoren, cellen, loopgangen en algemene ruimtes zijn gewoon te klein of te smal.' schoenen voor iedereen' in gevan genissen verplicht te stellen. Ook stellen zij voor om gedetineerden die niet vastzitten voor gewelds- of zedendelicten en die twee derde van hun straf hebben uitgezeten of juist een korte straf uitzitten met enkelbanden, vrij te laten. Tweede Kamerlid Michiel van Nispen (SP) is geschrokken van de brief. ,,Ik maak me grote zorgen over de veiligheid van gevangenis personeel. De werkdruk en het personeelstekort waren al hoog, nu lopen de spanningen op. Terwijl het onmogelijk is 1,5 meter afstand te bewaren moet het personeel on beschermd het werk doen. Dat kan eigenlijk echt niet.'' Dat er gedacht wordt aan het verstrekken van softdrugs, tekent volgens hem de wanhoop onder het personeel. ,,Als de spanningen oplopen, dan moet je wat als per soneel. Ik begrijp dat, maar zo ver moet het helemaal niet komen.'' Van Nispen heeft de ministers om opheldering gevraagd. Net cum laude afgestudeerd in Italië, maar niet in staat dit te vieren met familie en vrienden. En ook geen zicht op repatriëring naar Neder land. Lieve schat, ik mis je vreselijk en ben supertrots op je! Liefs, mama.'' „Paasgroetjes voor alle leerlingen van de Miland- school uit de Meije. Helaas geen gezellige paasontbijtjes dit jaar op school. Maar be langrijker is dat iedereen ge zond is. Gelukkig kunnen we videobellen en gaat het thuis werken goed. We hopen dat we snel weer op school mo gen lesgeven. Groetjes van de juffen.'' -Daisy Lehmann „P.Y.T. Met jou is ALLES leu ker! Jij kleurt mijn wereld zo als alleen jij dat kunt. Ik vind jou een onbeschrijfelijk mooi mens. En ik hou zielsveel van jou om wie je bent! Ik vind jou liever dan lief! Heel veel dikke paasei-zoenen voor jou.'' ,,Lieve Lyda en Koos, vrolijk Pasen. Al zitten jullie nog in Spanje door de corona. We missen jullie hier. Lyda alvast een fijne verjaardag. Maak er wat van. We hopen jullie snel weer te kunnen omarmen. Dikke kus van je zus en kids.'' -Jenny, Patty, Mathilda en Jou. ,,Ik groet mijn collega's van Axxicom Schiphol: harde werkers die passagiers met een fysieke of geestelijke be perking met veel passie assis teren, zodat ook z^' kunnen reizen. Inmiddels afgeschaald zodat we elkaar nauwelijks zien. Zonder het te weten, hebben collega's mij door zware tijden geloodst. En nóg. Ik mis jullie.'' -Marcel Koks ,,Lieve Irma, daten in tijden van corona is nogal hardcore. Elkaar nog nooit ontmoet, maar zo ontzettend verliefd. Hang in there, onze tijd komt echt. Ik hou van jou liefje. Je meisje.'' -Mascha zaterdag 11 april 2020 GO Controle op de N280 bij Roermond. De marechaussee vraagt Duitsers terug te keren. foto rob engelaar n Bleiben Sie bitte zu Hause! Raymond Boere Roermond - Christian Stahmer, marechaussee De situatie in gevangenissen dreigt onhoudbaar te worden door de coronamaatregelen. Dat schrijven anonieme mede werkers in een brandbrief aan het ministerie van Justitie. Ze willen softdrugs verstrekken aan gedetineerden om ze rusti ger te houden. Tobias den Hartog Den Haag De medewerkers vragen in de brief aan de ministers Ferd Grap- perhaus (Justitie) en Sander Dek ker (Rechtsbescherming) om het 'dragen van mondkapjes en hand Medewerkers doen onbeschermd hun werk terwijl spanningen oplopen Lezers brengen lieve paasgroeten aan hun dierbaren ,,Ik doe de groeten aan mijn lieve zoon, Ruben Verhagen. -Karin Verhagen -Het kleine blonde meisje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3