CORONAVIRUS Handel via 'weggeefgroepen' gaat door 5 Bevallen in coronatijd. Het is maar vreemd, vindt Renske van de Velde (26) uit IJzendijke. Toch zijn er ook voordelen. ,,We zitten lekker in ons eigen coconnetje." Gelukkig is het mooi weer. Hoeven opa en oma niet in de regen door het raam te sta ren. In de stralende zon bewonderen ze hun klein dochter Loïs, het tweede kind van Renske van de Velde en Willem van Vugt uit IJzendijke. Loïs is vo rige week vrijdag geboren in het ziekenhuis in Terneuzen. Van wege de uitbraak van het corona virus moet ze nog even wachten voordat opa en oma haar mogen oppakken. Tot die tijd ligt ze in haar wiegje aan het raam. ,,Dan hoeven we niet moeilijk te doen en haar steeds naar het raam bren gen. Het bezoek kan naar binnen gluren en kijken hoe ze ligt te sla pen", zegt mama Renske. Door het coronavirus is het gek om nu weer moeder te worden, vindt Renske. ,,Ik krijg veel min der visite, ook in het ziekenhuis komt niemand kijken. Alleen de artsen komen langs. Normaal bel je na de bevalling je familie, zodat ze gelijk kunnen komen. En dat kan nu niet." In het ziekenhuis was het sowieso heel stil. ,,Alles is strenger geworden. Terwijl ik weeën had, moest ik in mijn een tje een lange gang door lopen, ter wijl mijn partner buiten moest wachten op goedkeuring. En toen hij eenmaal binnen was, mocht hij niet meer naar buiten." Lekker rustig In hun huis in IJzendijke is het nu wel lekker rustig. De deur wordt niet dagelijks platgelopen. ,,We zitten lekker in ons eigen cocon netje. We kunnen echt genieten van ons nieuwe kindje en dat is ook wel fijn", vertelt Renske. ,,Per dag komen er hooguit twee perso nen, vooral de opa's en oma's. Die blijven buiten staan en kijken dan naar binnen. Na vijf of tien minu ten zijn ze weer weg, want aan een raam staan is ook zo iets... Ze kun nen Loïs niet vasthouden en dan zijn ze het toch sneller beu." Opa en oma vinden het best moeilijk. Renske: ,,Je wilt je kleinkind toch vasthouden, want het is allemaal nieuw en leuk. Natuurlijk begrij pen ze het, maar het is wel dub bel." Er komt sowieso niemand binnen, we willen geen enkel risico lopen De kraamverzorgster scharrelt gewoon rond bij Renske en Wil lem. Met handschoenen aan. ,,Het is een strikte eis dat er geen be zoek binnenkomt als ze aan het werk is", zegt Renske. ,,Maar er komt sowieso niemand binnen, we willen geen enkel risico lopen." Wanneer de beschuit met muisjes wel binnen geserveerd mogen worden? Ze weet het niet. ,,Ik gun het opa en oma zo snel mogelijk, maar het hangt van de ontwikke lingen af. Voorlopig houden we het bij raambezoekjes. En als ze hun kleinkind kunnen zien, zijn ze al blij." Luc Oggel Vlissingen Het wemelt op Facebook van de groepen waar mensen (al dan niet gratis) spullen of diensten aanbie den. Ook in Zeeland zijn er vele ac tief, sommige hebben tienduizen den leden. De 'handel' floreert, maar het coronavirus zette zaken letterlijk in een ander perspectief: is het, mede gelet op de anderhalve metermaatregel en de mogelijke verspreiding van het virus via goe deren, nog wel verantwoord om er mee door te gaan? Daar wordt ver schillend over gedacht, blijkt uit een inventarisatie bij een aantal van de grootste groepen. Tikkie ,,We zijn er van op de hoogte dat sommige groepen sluiten of geslo ten zijn", zegt Sandra Paauwe, een van de beheerders van Prikbord Zeeland (45.000 leden). ,,Als be heerder hebben we hier overleg over gehad. Gezien de huidige maatregelen en de aandacht in de media hiervoor gaan we ervan uit dat zowel de verkoper als de even tuele koper zijn gezond verstand gebruikt en er dus ook rekening mee houdt. We zien dat steeds meer mensen willen betalen met Het voorziet juist in een behoefte, mensen zijn aan het opruimen een tikkie of zaken voor de deur zetten zodat er geen contact hoeft plaats te vinden. Daarom willen we de groep niet sluiten." Ook binnen het bestuur van Ik GeefWeg - De Bevelanden (14.000 leden) is de kwestie aan de orde ge weest. ,,Wij zijn van mening dat het de verantwoordelijkheid van de ge vers en ontvangers is", zegt beheer der JP Flikweert. 'Zustergroep' Ik Geef Weg - Walcheren (26.000 le den) daarentegen heeft juist wel besloten om tot minimaal 28 april op slot te gaan, meldt beheerster Linda van de Garde. Alle bestaande advertenties zijn verwijderd en sinds 23 maart kan er ook niks meer worden geplaatst. Een keuze die voornamelijk lof krijgt, blijkt uit re acties onder het bericht. Beheerders van andere groepen laten weten hetzelfde te doen. Sommige zeggen ook te hopen dat andere groepen volgen. Nóg bewuster ,,We hebben die vraag weleens ge had", zegt een van de beheerders van VeeVoeNiks (12.000 leden). ,,Ik heb eigenlijk de groep gewoon opengelaten omdat ik de verant woording bij de mensen zelf wil houden en zie dat veel mensen daar ook goed mee omgaan. Ze leggen de spullen op een afgesproken tijd buiten en dus komt er geen per soonlijk contact aan te pas. De meeste mensen die spullen halen, poetsen die toch eerst even af voor gebruik en kleding wordt vaak ge wassen. Tot nu toe lijkt dat gewoon te werken, dus vandaar dat VeeVoe- Niks nog open is. Het voorziet juist in een behoefte, mensen zijn aan het opruimen en misschien nóg be wuster aan het hergebruiken." Dat blijkt, want bij groepen die open zijn, worden nog altijd tientallen advertenties per dag geplaatst. zaterdag 11 april 2020 'Gek om nu een kind te krijgen' Bob Maes IJzendijke - Renske van de Velde Zeeuwse 'weggeefgroepen' op Facebook gaan verschillend om met de gevolgen van de corona crisis. Sommige zijn tot nader order 'op slot', maar andere gaan ook nu gewoon door. ,,Wij gaan uit van het gezonde ver stand van gebruikers." - beheerder VeeVoeNiks Op raamvisite bij de pasgeboren Loïs, moeder Renske van de Velde, Nolan en vader Willem van Vugt. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37